شهرخبر

روسیه: توقیف غیرقانونی دارایی‌های افغانستان توسط آمریکا غیر قابل پذیرش است

روسیه: توقیف غیرقانونی دارایی‌های افغانستان توسط آمریکا غیر قابل پذیرش است

سفارت روسیه در واشنگتن با غیرقانونی و غیرقابل پذیرش دانستن توقیف دارایی‌های مردم افغانستان توسط آمریکا، خواستار آزادسازی این پول‌ها شد.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، سفارت روسیه در واشنگتن در واکنش به نامه بیش از 70 کارشناس و اقتصاددان بین‌المللی برای آزادسازی دارایی‌های توقیف شده افغانستان توسط آمریکا، حمایت خود را از این نامه اعلام کرد.

در بیانیه سفارت روسیه در واشنگتن آمده است: نگه‌داشتن غیرقانونی دارایی‌های متعلق به مردم افغانستان غیر قابل پذیرش است. ما همچنین معتقدیم که مذاکرات آنها با کابل در مورد شرایطی که تحت آن تنها نیمی از کل دارایی‌ها آزاد می‌شود، بدبینانه است.

سفارت افزود: مردم افغانستان در بحران اجتماعی و اقتصادی بی‌سابقه‌ای قرار دارند و اقدامات واشنگتن فقط رنج افغان‌های بی‌گناه را تشدید می‌کند و به بدترین فاجعه بشردوستانه در این کشور دامن می‌زند.

به گزارش «تاس»، بیانیه در ادامه نیز از دولت آمریکا خواست تا با تجدید نظر درباره این تصمیم، دارایی‌های افغانستان به عنوان یک کشور مستقل را آزاد کند.

اخیراً 70 کارشناس و اقتصاددان بین‌المللی طی نامه‌ای از جو بایدن رئیس جمهور آمریکا خواسته بودند تا دارایی‌های افغانستان آزاد شود.

بر اساس این نامه، کشورهای خارجی باید حدود 9 میلیارد دلار از دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان را آزاد کنند تا اقتصاد این کشور بتواند فعالیت کند.

نویسندگان این نامه که از کشورهایی مختلف از جمله آمریکا، هند، انگلیس و آلمان هستند، همچنین تأکید کرده‌اند به منظور کاهش بحران بشردوستانه و بهبود اقتصاد افغانستان، باید به بانک مرکزی افغانستان اجازه داده شود تا به ذخایر ارزی بین‌المللی خود دسترسی داشته باشد.

انتهای پیام/.