شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#خودرو

قبل از استارت زدن خودرو حتما باید کلاچ بگیریم؟ چرا؟

قبل از استارت زدن خودرو حتما باید کلاچ بگیریم؟ چرا؟

گرفتن کلاچ پیش از استارت زدن در خودروهای دنده دستی می تواند مفید باشد یا خیر!

در برخی از موارد دیده شده رانندگان برحسب عادت ابتدا پدال کلاچ را فشار می‌ دهند و بعد اقدام به استارت زدن خودرویشان می کنند. این در حالی است که برای اطلاع یافتن از خلاص بودن خودرو، می توان تنها با جابجایی دسته دنده به این موضوع پی برد و اطمینان کسب کرد.

در برخی از موارد دیده شده رانندگان ابتدا پدال کلاچ را فشار می‌ دهند و بعد اقدام به استارت زدن خودرویشان می کنند. این در حالی است که برای اطلاع یافتن از خلاص بودن خودرو، می توان تنها با جابجایی دسته دنده به این موضوع پی برد و اطمینان کسب کرد. نکته قابل بحث در اینجا این است که آیا گرفتن کلاچ در حین روشن کردن خودرو الزامی است یا نه؟

در حقیقت وظیفه سیستم کلاچ انتقال قدرت میان موتور خودرو و گیربکس و قطع آن در زمان لازم است. اغلب افراد بر این باورند که وقتی دنده در حالت خلاص قرار دارد هیچ نیروی اضافه ‌ای بر موتور وارد نمی شود چراکه کلاچ عملاً نیرو را از موتور خودرو می‌ گیرد اما در سمت دیگر نیرو منتقل نمی‌ شود این در حالی است که مجموعه کلاچ خودرو حتی در وضعیت خلاص بودن دنده‌ ها نیز باری را بر موتور خودرو تحمیل می‌ کند.

در این خصوص باید گفت میزان بار تحمیل شده بر موتور خودرو بسیار اندک است که با این وجود مشکلی موتور خودرو را تهدید نمی کند. در واقع به‌ طور معمول نیازی به گرفتن کلاچ در هنگام استارت زدن خودرو نمی باشد ولی باید گفت این موضوع در رابطه با خودروهایی که باتری ضعیفی دارند و یا اینکه در هوای بسیار سرد قرار دارند ، توصیه می شود. زیرا که در فصول سرما، روغن‌ های به کار رفته در مسیر انتقال قدرت غلیظ‌ تر شده‌ اند، و دراین صورت کلاچ نیروی بیشتری را به موتور خودرو تحمیل می کند و به این جهت بهتر است در زمستان برای روشن شدن بهتر خودرو کلاچ بگیرید.

گرفتن کلاچ در مورد خودروهایی که موتور آن‌ ها به‌ خوبی تنظیم شده است و وضعیت باتری مناسبی دارند ، ضرورتی ندارد.

ولی در مورد ماشین هایی با باتری ضعیف می تواند تاثیر مثبتی داشته باشد. در نتیجه اینکه گرفتن کلاچ در زمان روشن کردن خودرو می تواند میزان کمی از بار روی سیستم استارت را کاهش دهد و زیانی برای خودرو ندارد.

انتهای پیام