شهرخبر

«یک نفس تا نگاهت» داستانی از زیست مخفیانه شیعیان در دوران امام حسن عسکری(ع)

«یک نفس تا نگاهت» داستانی از زیست مخفیانه شیعیان در دوران امام حسن عسکری(ع)

انتشارات نیستان کتاب «یک نفس تا نگاهت»، نوشته مریم ولی را منتشر و روانه بازار نشر شد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ انتشارات نیستان کتاب « یک نفس تا نگاهت» نوشته مریم ولی را منتشر و روانه بازار نشر کرد.

رمان «یک نفس تا نگاهت» داستانی است با مضمون زندگی امام حسن عسکری(ع) و تلاش شیعیان  برای اجرای رهنمودهای ایشان و سعی در تقرب به امام معصوم و درک حضرتش.

داستان با محوریت جوانی به نام هامون و در ایران و شهرری آغاز می‌شود. هامون پسر عطار مشهور ری  که امین امام حسن عسکری(ع) و هماهنگ‌کننده نمایندگان و امینان او در شهرهای مختلف ایران است. هامون به واسطه پدر با زندگی مخفیانه شیعیان امام زمان خود آشنا می‌شود و شرح دلدادگی پدر به امام و نوع مواجهه او با ایشان و فرامین ایشان را فرا می‌گیرد. روزگار در نهایت او را راهی سامرا و کاخ خلیفه می‌کند تا به زعم خود بتواند به امام نزدیک‌تر باشد. فرجام او اما زندان و در نهایت وصال با امام و خاندانش و… است.

«یک نفس تا نگاهت» رمانی است با گونه نگارشی تاریخی مذهبی. رمانی پرتعلیق و آکنده از صحنه‌های گریز و فرار و نیز شرح زندگی و زیست مخفیانه شیعیان امام یازدهم در میان عمال خلیفه وقت. جوانی قهرمان داستان یعنی هامون در کنار جسارت‌هایش که در قالب موجودیت ذهنی و روانی او روایت می‌شود نیز به شیرینی داستان افزوده است.

«یک نفس تا نگاهت» در تمام روایت داستانی خود سعی کرده از مرثیه‌سرایی و توصیفات احساسی و هیجانی دور باشد و در مقابل صحنه و موقعیتی را ترسیم می‌کند تا مخاطبش خود را به عینه در جغرافیای رویداد داستان کشف کند. در شهر ری و در ایام زیست و پس از زیست عبدالعظیم حسنی. در بازارهایی که آکنده از گوش و چشم خبیثان و جاسوسان است و تعریفی از زندگی و زیست مومنانه در یک خانواده کوچک.

رمان همچنین تلاشی ستودنی در به تصویر کشیدن منظومه فکری یک جوان در شناخت و دلدادگی به امام زمان خود دارد. تلاشی که سعی کرده از شعارزدگی دور و نزدیک به واقعیت اقتضای داستان‌نویسی باشد و از این منظر کارکرد خود را جدای از داستان مبدل به یک اثر تربیتی کرده است.

انتشارات نیستان رمان «یک نفس تا نگاهت» را در 224 صفحه به قیمت 84 هزار تومان منتشر و روانه بازار نشر کرده است.

انتهای پیام/