شهرخبر

واکنش تند یک مرجع تقلید به اقدامات مقتدی صدر

آیت‌الله سیدکاظم حائری از مرجع تقلید عراق با انتشار اطلاعیه‌ای به اقدامات مقتدی صدر واکنش شان داد.

واکنش تند یک مرجع تقلید به اقدامات مقتدی صدر
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

متن این اطلاعیه به شرح زیر است:

ترجمه:

این تو بودی که با شتاب‌زدگی از نمایندگان فراکسیون خود در مجلس درخواست کردی که استعفا دهند و اکنون از راه‌های مختلف تلاش می‌کنی به مجلس بازگردی و یک بار با تشویق و ترغیب و بار دیگر با تهدید. توجه‌ات را به چند نکته جلب می‌کنم:

اول این‌که سعی کن آیات قرآن و تفسیر آن را برای هواهای نفسانی خودت به‌کار نگیری که این حرام است.

دوم این‌که ما آل و خاندانی را نمی‌شناسیم، مگر آل البیت، خاندان اهل بیت(ع) و لاغیر.

سوم این‌که هشت بر مبنای فتوای صدریه تشکیل نشده، بلکه به فتوای سید سیستانی و اراده مالکی و پشتیبانی سید خامنه‌ای ایجاد شده، پس تو هیچ نقشی مطلقا در تکفین آن نداری.

چهارم این‌که سعی نکن دل حشد [الشعبی] را به دست بیاوری؛ تو فضایل آن را در گذشته منکر شدی و میلی شیعه‌های تو رهبران آن‌ها را به قتل رساندند و امروز به آنان از در مقازله وارد می‌شوی.

پنجم این‌که فراوان از واژه تبعیت بهره می‌بری، استفاده می‌کنی و همگان می‌دانند مقصودت ایران است. پس شجاع باش و یک بار منظورت را بگو که قصدت ایران است.

ششم این‌که جمهوری اسلامی نمی‌خواهد عراق از آن تبعیت کند، بلکه برعکس سیدخامنه‌ای همواره تلاش کرده و تاکید می‌کند که ما تابع عراق هستیم.

هفتم این‌که تو بیشترین کسی هستی که قوانین را زیر پا گذاشتی و چنانچه شهروند عادی بودی، اکنون در یکی از زندان‌های عراق به‌سر می‌بردی تا به جرم‌هایت رسیدگی و در دادگاه محاکمه شوی.

هشتم این‌که توجه‌ات را به این روایت جلب می‌کنم که اینقدر سخن از تبعیت بر زبان نرانی. از بصری از ابی عبدالله یعنی امام صادق(ع) روایت شده که فرمود به من گفت می‌دانی چرا قم نامیده شد؟ گفتم خدا و رسولش بدان آگاهند. فرمود به خاطر این قم نامیده شد، چرا که اهل آن جمع می‌شوند، با قائم آل محمد(ص) و با او قیام می‌کنند و در کنار او پایدارند و او را نسبت می‌دهند. بهار، صفحه 60، بدون ذکر جلد.

متن اصلی:

رسالة من مکتب آیة الله العظمى السید کاظم حائری الى مقتدى الصدر 

(( لقد تسرعت بالایعاز لکتلتک بتقدیم الاستقالات الجماعیة وها انت تحاول جاهدا العودة لمجلس النواب بشتى الطرق مرة بالترغیب واخرى بالترهیب )) 

الیک بعض الملاحظات

اولا : حاول ان لا تستخدم الایات القرانیة وتفسرها وفقا لأهوائک فهذا حرام 

ثانیا : لاوجود للآل الا آل البیت علیهم السلام فلا آل غیرهم 

ثالثا : الحشد لم یتشکل بفتوى صدریة  بل اساس تکوینه فتوى السید السیستانی وارادة المالکی ودعم السید الخامنئی فلم یکن لک دور بالأساس

رابعا : لاتحاول استمالة الحشد، بالامس انت تنکر افضالهم وقتلت ملیشیاتک قادتهم  والیوم انت تغازلهم 

خامسا : کثیرا ما تذکر کلمه تبعیة والجمیع یعلم انک تقصد ایران فکن شجاع وقل انک تقصد ایران 

سادسا : لم تطلب الجمهوریة_الاسلامیة  ان یکون العراق تابعا لها بل العکس کان السید _الخامنئی یشدد باننا نتبع العراق 

سابعا : انت اکثر من یخترق القوانین فی العراق ولو کنت مواطن بسیط لکنت الان فی احد سجون العراق محاکما على جرائمک

ثامنا : الیکهذهالروایة کی لا تکثر علینا من کلمة التبعیة

عن عفان البصری عن أبی عبد الله أی الإمام الصادق علیه السلام قال: (قال لی: أتدری لم سمی قم؟ قلت الله ورسوله أعلم . قال: إنما سمی قم لأن أهله یجتمعون مع قائم آل محمد صلوات الله علیه ویقومون معه ، ویستقیمون علیه وینصرونه) . (البحار ص60) .

مترجم: آقای تبراییان