شهرخبر

طالبان بار دیگر خواستار بازگرداندن بالگردهای افغانستان از کشورهای همسایه شد

طالبان بار دیگر خواستار بازگرداندن بالگردهای افغانستان از کشورهای همسایه شد

وزارت دفاع دولت موقت طالبان بار دیگر از تاجیکستان و ازبکستان خواست بالگردها و هواپیماهای منتقل شده از افغانستان را به این کشور بازگردانند.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «عنایت‌الله خوارزمی» سخنگوی وزارت دفاع دولت موقت طالبان از مقامات تاجیکستان و ازبکستان خواست تا بالگردها و هواپیماهای متعلق به افغانستان که در بحبوحه سقوط کابل از این کشور خارج شده بود را به افغانستان تحویل دهند.

خوارزمی با تأکید بر اینکه بالگردها و هواپیماهای مذکور سرمایه مردم افغانستان است، افزود این تجهیزات نظامی باید به هیئت حاکمه افغانستان تحویل داده شود.

وی خاطر نشان کرد تاجیکستان و ازبکستان دراین‌باره ملاحظاتی دارند و تا کنون هیچ یک از بالگردها و هواپیماهای انتقال یافته را بازنگردانده‌اند.

چندی پیش نیز «ملا محمد یعقوب» وزیر دفاع طالبان با تأکید بر لزوم تحویل این تجهیزات، هشدار داده بود تاجیکستان و ازبکستان نباید «حوصله» طالبان را بیازمایند و آن‌ها را به اقدام عملی مجبور کنند.

این در حالی است که ژنرال «مایکل اریک کوریلا» فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا (سنتکام) اخیراً در دیدار با رئیس جمهور تاجیکستان اعلام کرد واشنگتن ممکن است به تاجیکستان اجازه دهد تا هواپیماها و بالگردهای نظامی افغانستان را که هنگام سقوط کابل توسط خلبان‌های پناهنده افغان به این کشور منتقل شده بود را حفظ کند.

کوریلا دراین‌باره تصریح کرد هواپیماها و بالگردهای انتقال داده شده قطعاً به افغانستان بازگردانده نخواهد شد، «زیرا آن‌ها به طالبان متعلق نیستند».

«عصمت الله ارگاشف» مشاور ارشد رئیس جمهور ازبکستان نیز با تأیید انتقال حدود 50 فروند هواپیما و بالگرد نیروی هوایی افغانستان به این کشور، تصریح کرده است این تجهیزات در واقع متعلق به آمریکا است و به طالبان تحویل داده نخواهد شد.

انتهای پیام/.