شهرخبر

نیاز شدید دنیا به گندم باعث ظهور شیوه‌های نوآورانه برای صادرات شده است

نیاز شدید دنیا به گندم باعث ظهور شیوه‌های نوآورانه برای صادرات شده است

کمبود غلات در دنیا به ‌خاطر جنگ اوکراین و توقف صادرات گندم از دریای سیاه، باعث به وجود آمدن گروه‌های جدید صادراتی و شیوه‌های نوآورانه برای صادرات گندم شده است.

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از بلومبرگ، مشکلات به‌وجودآمده در بزرگ‌ترین پایانه‌های صادرات گندم در استرالیا باعث به وجود آمدن فرصت‌هایی برای استفاده از خطوط کوچک‌تر کشتیرانی و ناوگان‌هایی از کامیون‌ها برای رساندن غلات به بازارهای جهانی شده‌است.

دو برداشت بسیار خوب گندم ظرفیت ذخایر گندم در پایانه‌های بزرگ کشتیرانی استرالیا را افزایش داده‌است. این پایانه‌ها تحت مدیریت شرکت‌های بزرگی مانند CBH، گرین کراپ و ویترا هستند. با توجه به این‌که یک برداشت بزرگ دیگر در راه است برخی صادرکنندگان به راه‌های دیگری برای رساندن غلات به بازار روی آورده‌اند.

دنیا شدیداً به گندم استرالیا به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین عرضه‌کنندگان غلات دنیا نیاز دارد. قیمت غلات در ماه مارس پس‌از حمله روسیه به اوکراین و مسدود شدن راه صادرات از منطقه دریای سیاه به بالاترین رقم رسید. به‌این‌ترتیب تورم مواد غذایی در سراسر دنیا افزایش یافته‌است. با وجود کاهش قیمت گندم نسبت به اوج ماه مارس، قیمت آن هنوز هم 30 درصد بیشتر از متوسط ده‌ سال گذشته‌است.

تعداد زیادی صادرکننده‌جدید وارد بازار استرالیا شده‌اند تا ظرفیت صادرات را افزایش دهند. یکی از راه‌های جدید صادراتی شرکت‌های حمل‌ونقل دریایی هستند که از کشتی‌های سبک‌تر برای رساندن غلات از بنادر کم‌عمق به کشتی‌های بزرگ‌تر در داخل دریا استفاده می‌کنند.

سهم این صادرکنندگان جدید و شیوه‌های نوآورانه در سال جاری میلادی به 18 درصد رسیده‌است، درحالی‌که این رقم در سه سال گذشته برابر با 2 درصد بود.

انتهای پیام/2