شهرخبر

پیش شرط‌های چارچوب هماهنگی برای برگزاری مجدد انتخابات عراق اعلام شد

پیش شرط‌های چارچوب هماهنگی برای برگزاری مجدد انتخابات عراق اعلام شد

چارچوب هماهنگی شرط‌های خود را برای برگزاری انتخابات مجدد اعلام و تاکید کرد این امر باید طبق ساز و کارهای قانونی و قانون اساسی عراق انجام شود.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، علی علیوی از رهبران چارچوب هماهنگی در گفتگو با خبرگزاری عراقی المعلومه گفت: انجام این مهم مستلزم توافق تمامی جریان‌های سیاسی در رابطه با آن صورت گرفته و در عین حال چارچوب هماهنگی شرایطی هچند هم برای موافقت با انحلال پارلمان و برگزاری مجدد انتخابات دارد.

به گفته علیوی: در صورت توافق جریان‌های سیاسی عراق برای برگزاری انتخابات، باید این امر در چارچوب معیارهای قانونی و مقاد قانون اساسی انجام گرفته و نباید به نحوی تلقی شود که یک جریان یا طیف خاصی خارج از چارچوب‌های قانون اساسی این اقدام را انجام داده (به دیگران تحمیل کرده) است.

وی افزود: چارچوب هماهنگی بزرگترین ائتلاف بوده و به همراه متحدانش تعداد نمایندگانی بیشتر از 50 بعلاوه یک درصد در اختیار دارد، که طبق قانون زمام امور را در اختیار دارد.

او خبر داد چارچوب هماهنگی پیش شرط‌‌هایی برای برگزاری انتخابات اعلام کرده است که بارزترین آنها تغییر کمیساریای انتخابات و نیز تغییر قانون انتخابات است.

این رهبر چارچوب هماهنگی خاطر نشان کرد: کار آسانی نیست که یک طرف بخواهد انتخابات از نو برگزار شود و همه ملزم به اجرای آن شوند.

گفتنی است پیش این نیز محمد الصهیود عضو مجلس عراق از ائتلاف دولت قانون که رهبری آنرا نوری مالکی به عهده دارد، امروز شنبه اعلام کرده بود مطرح شدن مسئله انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات بسیار زود هنگام است، زیرا این فرایند تنها با شکل‌گیری اجماع فراگیر ملی و در چارچوب معیارهای قانونی امکان پذیر خواهد بود.

او همچنین خاطر نشان کرد، برگزاری چنین انتخاباتی با هدف تصحیح روندهای اشتباه است و این نوع تصحیح در سایه حکومت مصطفی الکاظمی امکان پذیر نخواهد بود.

از سوی دیگر تنها عضو جریان صدر باقی مانده در مجلس عراق، در نامه‌ای به رئیس آن خواستار تشکیل جلسه فوق العاده مجلس برای بررسی انحلال پارلمان شد.

برهان المعموری تنها نماینده جریان صدر که در مجلس باقی مانده است در نامه‌ای به محمد الحلبوسی خواهان برگزاری این جلسه شد.

انتهای پیام/*