شهرخبر

تسهیلات دانشگاه تهران برای رتبه های برتر کنکور

تسهیلات دانشگاه تهران برای رتبه های برتر کنکور

معاون دانشگاه تهران تسهیلات ویژه دانشگاه تهران برای دارندگان رتبه های برتر کنکور را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، محمود کمره ای، معاون آموزشی دانشگاه تهران،  در نشست خبری به تشریح تسهیلات دانشگاه تهران برای رتبه های برتر کنکور اشاره کرد و گفت: دانشگاه تهران به عنوان قدیمی ترین دانشگاه ایران، هم اکنون 45 هزار دانشجو دارد که 17 هزار نفر در مقطع کارشناسی و حدود 18 هزار نفر در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل می کنند.

وی با بیان اینکه دانشگاه تهران دارای 50 دانشکده است درباره جایگاه این دانشگاه در عرصه بین المللی گفت:  در آخرین رتبه بندی شانگهای دانشگاه تهران در 16 عنوان و زمینه علمی رتبه اول کشور را دارد و نسبت به سایر دانشگاه ها بسیار جلو است.

معاون آموزشی دانشگاه تهران به برنامه های این دانشگاه برای سال تحصیلی جدید در بعد آموزشی نیز اشاره کرد و افزود: روز سه شنبه 18 مردادماه مراسمی در دانشگاه‌ تهران به عنوان روز باز برگزار می‌شود که رشته های مختلف تحصیلی مخصوصا رشته های پرطرفدار از نظر آینده کاری و اشتغال در آن معرفی می شوند.

کمره ای به تسهیلات ویژه دانشگاه تهران برای رتبه های برتر نیز اشاره کرد و گفت: برخی از این تسهیلات مربوط به آیین نامه های وزارت علوم هستند و سایر دانشگاه ها نیز از آن استفاده می کنند اما برخی ویژه دانشگاه تهران هستند.

وی به برخی از این تسهیلات اشاره کرد و گفت: اینکه دانشجویان استعداد درخشان در دوره کارشناسی برای ورود به دوره ارشد نیاز به حضور در آزمون کارشناسی ارشد را نخواهند داشت. البته کسانی که در المپیاد علمی دانشجویی رتبه ای کسب کرده اند و دانشجویان نمونه کشوری می توانند بدون آزمون وارد دوره ارشد شوند.

معاون آموزشی دانشگاه تهران در همین رابطه گفت: رتبه های اول تا سوم جشنواره های خوارزمی، رازی، ابن سینا و فارابی به همین ترتیب می توانند وارد دوره کارشناسی ارشد شوند. رتبه اول نیز می تواند بدون کنکور وارد دوره ارشد شود و همچنین بر مبنای همین آیین‌نامه افرادی که دارای معدل های بالا هستند و جزو 10 درصد رتبه های بالای کارشناسی به شمار می آیند، می‌توانند با عنوان استعداد درخشان بدون گذراندن آزمون، وارد دوره ارشد شوند.

وی ادامه داد: طبق آیین نامه  «دانشجویان ساعی و کوشا» دانشگاه تهران اگر دانشجویان کارشناسی در دو نیمسال اول به لحاظ تحصیلی شرایط خوبی داشته باشند، سال بعد می توانند با داشتن شرایطی در دانشگاه تغییر رشته دهند.  این آیین نامه این امکان را به دانشجو می دهد که اگر در انتخاب رشته خود به هر دلیلی دچار اشتباه شود یا تغییر عقیده دهد، بتواند برای سال دوم در رشته دلخواه خود تحصیل کند و البته موافقت دانشکده مبدا و دانشکده مقصد مورد نیاز است.

کمره ای به «دوره کهاد» مخصوص دانشجویان اشاره کرد و گفت:  بر این اساس دانشجویان علاوه بر تحصیل در رشته اصلی خود در یک زمینه دیگر یک تخصص نسبی پیدا می کنند که برای موفقیت در رشته اصلی لازم است به طور مثل فردی که رشته علوم و مهندسی تحصیل می کند و می خواهد واحدهایی در رشته اقتصاد یا مدیریت بگذراند در این طرح شرکت می کند.

معاون دانشگاه تهران افزود: واحدهای گذرانده شده در کهاد در کارنامه ثبت می شود اما در معدل دانشجو تاثیری ندارد؛ برای گذراندن این دوره معدل دانشجو باید بیشتر از 14 باشد و اصلاً مشروطی نداشته باشد. دانشجو برای گذراندن این دوره باید شهریه متغیر را پرداخت کند اما در صورتی که معدل او بالای 17 باشد از پرداخت شهریه معاف است.

معاون آموزشی دانشگاه تهران یادآور شد: بنیاد حامیان دانشگاه تهران به دانشجویان زیر رتبه 1000 دانشگاه کمک هزینه تحصیلی تا زمانی که شرط معدل بالای 17 حفظ شود، اعطا می کند. برخی بنیادهای حامی دیگر به این دانشجویان هدایایی از قبیل لپ تاپ هدیه می دهند یا بورس 4 ساله در اختیارشان قرار می دهد.معاونت دانشجویی نیز تسهیلاتی در زمینه خوابگاه در اختیار انها قرار می دهد.

کمره ای خاطرنشان کرد: پارک علم و فناوری دانشگاه، تسهیلاتی را در اختیار دانشجویان برتر  از طریق گرنت های جوانه‌ و غیره  قرار می دهد.

انتهای پیام/