شهرخبر

تحولات اوکراین| توقیف دارایی‌های روسیه در اوکراین به ارزش ۷۶۵ میلیون دلار/ بسته جدید یک میلیارد دلاری کمک نظامی آمریکا به اوکراین

تحولات اوکراین| توقیف دارایی‌های روسیه در اوکراین به ارزش 765 میلیون دلار/ بسته جدید یک میلیارد دلاری کمک نظامی آمریکا به اوکراین

گزارش سازمان "عفو بین‌الملل" به نقض قوانین نظامی توسط ارتش اوکراین اشاره و از استقرار تسلیحات در مناطق مسکونی این کشور، بدون تخلیه ساکنان، خبر داده و بدین ترتیب ادعای روسیه درباره استفاده طرف اوکراینی از غیرنظامیان به عنوان سپرانسانی را تایید کرد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، روز جمعه گزارش سازمان بین المللی حقوق بشر عفو بین الملل (Amnesty International) درباره جنایات نیروهای مسلح اوکراین منتشر شد. در این گزارش آمده است که ارتش اوکراین همچنان به مستقر کردن تجهیزات و تسلیحات سنگین نظامی در مدارس و بیمارستان‌های این کشور ادامه می‌دهد و در نتیجه با این اقدام، قوانین نظامی را نقض کرده است.

فعالان حقوق بشر ثبت کرده‌اند که نیروهای مسلح اوکراین در تأسیسات زیرساختاری غیرنظامی در 19 شهر و منطقه مسکونی دونباس و اوکراین تسلیحات نظامی مستقر کردند. در این گزارش یادآوری شده که فرماندهان اوکراینی عمداً ساکنان محلی را از ساختمان‌های مجاور محل استقرار تجهیزات تخلیه نمی‌کنند و بدین ترتیب از مردم بعنوان سپر انسانی استفاده می‌کنند.

این واقعیت، مسئله‌ای است که بارها از سوی مقامات مسکو اعلام شده بود، ولی غربی‌ها توجهی به این واقعیت نداشتند.

با این حال، ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین از اینکه نیروهای مسلح این کشور متهم به نقض هنجارهای حقوقی بین‌المللی و قوانین نظامی شده‌اند، خشمگین شده است. او گزارش این سازمان مدافع حقوق بشر را تلاشی برای "انتقال مسئولیت از متجاوز به قربانی" ارزیابی کرده است.

میخائیل پودولیاک، مشاور رئیس دفتر زلنسکی، به نوبه خود سازمان عفو ​​بین‌الملل را به اطلاع‌رسانی نادرست و تبلیغاتی علیه اوکراین متهم کرد. به گفته وی، از این طریق تلاش شد تا نیروهای مسلح اوکراین در چشم جامعه غربی بدنام شود و در تامین سلاح اختلال ایجاد شود.

در این رابطه، اگنس کالامار، دبیرکل سازمان بین المللی حقوق بشر عفو بین الملل از گزارش مربوط به جنایات سربازان اوکراینی علیه غیرنظامیان کشورشان دفاع کرده و گفت: «نتیجه‌گیری گزارش بر اساس شواهد عینی جمع‌آوری شده در طول تحقیقات گسترده است که مطابق با استانداردها و رویه‌های قانونی دقیق انجام شده است».

او تاکید کرد که از نتایج مندرج در گزارش این سازمان کاملاً حمایت می‌کند.

در کشورهای غربی که از حامیان اصلی دولت اوکراین محسوب می‌شوند، کارشناسان و شهروندان و خوانندگان برخی رسانه‌های گروهی از گزارش سازمان حقوق بشر عفو بین الملل درباره  جنایات جنگی ارتش اوکراین شوکه شده  و ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین را به دروغ گویی و دامن زدن به درگیری و ویران شدن کشور خود متهم کردند.  

موضوع جنایات ارتش اوکراین علیه مردم غیرنظامی این کشور در انگلیس، فرانسه، آلمان و ایالات متحده  مورد توجه قرار گرفته و از این واقعیت که این مسائل در مطبوعات غربی گزارش نمی‌شود، خشمگین شدند.

در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به روز صد و شصت و چهارم جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:

***

زلنسکی از توقیف دارایی‌های روسیه در اوکراین به ارزش 765 میلیون دلار خبر داد

ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین بامداد امروز، شنبه اعلام کرد که دارایی‌های روسیه در این کشور، که ارزش کلی آنها حدود 765 میلیون دلار است توسط دولت اوکراین مصادره شده است.  به گفته وی، دارایی‌هایی به ارزش 28 میلیارد گریونا (765 میلیون دلار) در اوکراین توقیف شده و این کار همچنان ادامه خواهد داشت.

زلنسکی یادآور شد در نشستی درباره سیاست تحریم‌ها، پیشنهادی برای توقیف بیش از 900 تاسیسات دیگر متعلق به روسیه ارائه شده است. رئیس جمهوری اوکراین افزود: در عین حال، برنامه‌هایی برای مصادره اموالی که نه تنها به دولت روسیه، بلکه به مردم آن تعلق دارد نیز در حال بررسی که صحبت بر سر هزاران اموال شخصی است.

دولت اوکراین با مصادره 903 دارایی‌های متعلق به روسیه موافقت کرد

دنیس اشمیگال، نخست وزیر اوکراین اعلام کرد که کابینه وزرای این کشور روز جمعه به دستور ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین مبنی بر مصادره اموال و دارایی‌های روسیه در این کشور موافقت کرد.  وی یادآور شد که درآمد حاصل از این مصادره، برای دفاع و بازسازی اوکراین پس از جنگ مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

به گفته وی، صحبت بر سر 903 مورد اموال و دارایی روسیه، از جمله: اموال متعلق به دولت روسیه، متعلقات شهروندان و شرکت‌های تحریم شده در روسیه و کلیه اموال و دارایی‌های بانک‌های روسی است.

پیش از این، دفتر مطبوعاتی پارلمان اوکراین گزارش داده بود که رئیس جمهور زلنسکی قانونی را در خصوص اصول توقیف اجباری اموال متعلق به روسیه و ساکنان آن در خاک اوکراین امضا کرده است.

پولیانسکی: روسیه و اوکراین با انجام مذاکره فاصله زیادی دارند

دیمیتری پولیانسکی، معان اول نماینده دائم روسیه در سازمان ملل، صبح امروز، شنبه، اعلام کرد که مقامات کی‌یف آمادگی خود برای نزدیک شدن مسئولانه به مذاکرات صلح با مسکو را اعلام نکرده و علاقه‌ای به این کار ندارند.

این دیپلمات گفت: «در خصوص مذاکرات صلح باید بگویم که طرف اوکراینی هیچ علامتی مبنی بر اینکه موضع گیری مسئولانه در این زمینه به ما نشان نمی‌دهد. آنها خواسته‌هایی دارند که نمی‌توان آنها را در جریان مذاکرات جدی روی میز گذاشت. بنابراین، ما هنوز با انجام مذاکرات فاصله زیادی داریم.»

به گفته پولیانسکی، از سوی اوکراین فقط در مورد آمادگی نظری برای مذاکره با روسیه اظهارات سیاسی شنیده شده و گفته شده، "وقتی روسیه نیروهایش را خارج کند، آماده مذاکره هستند" که این درخواست مضحک است.

این دیپلمات تاکید کرد: بنابراین ما هنوز هیچ شریک واقعی برای مذاکره نداریم، بدین ترتیب عملیات نظامی ویژه ادامه خواهد داشت.

پیش از این سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه گفته بود که کشورهای غربی به اوکراین اجازه نخواهند داد تا راه دیپلماتیکی برای خروج از وضعیت کنونی  پیدا کند.

روسیه گزارش سازمان ملل درباره افزایش آمادگی نیروهای هسته‌ای را رد کرد

آندری بلویوسوف، معاون رئیس هیئت نمایندگی روسی در کنفرانس بازنگری معاهده منع گسترش تسلیحات هسته ای (NPT) در نیویورک شب گذشته، جمعه، اعلام کرد که برخی گزارشات مبنی بر اینکه نیروهای هسته‌ای روسیه در حالت آماده باش کامل قرار دارند، نادرست است.

وی توضیح داد: «رئیس‌جمهور روسیه [ولادیمیر پوتین] دستور داده است که نیروهای راهبردی  بازدارندگی هسته‌ای موقتاً در یک رژیم وظیفه ویژه قرار گیرند، که به معنای تغییر پست‌های فرماندهی نیروهای راهبردی به منظور انجام وظایف افزایش ‌یافته است».

به گفته بلویوسف، این تصمیم به معنای افزایش هوشیاری نیروها است و نه وضعیت آمادگی رزمی بالای نیروهای استراتژیک هسته‌ای.

بسته جدید کمک نظامی آمریکا به اوکراین، یک میلیارد دلار است

خبرگزاری رویترز صبح امروز، شنبه گزارش داد که دولت ایالات متحده آمریکا در حال آماده سازی مقدمات برای ارسال بسته کمک نظامی یک میلیارد دلاری دیگری به اوکراین است.

این آژانس یادآور شده: «پیش‌بینی می‌شود بسته بعدی کمک‌های امنیتی دولت آمریکا برای اوکراین یک میلیارد دلار باشد و شامل مهمات تسلیحات دوربرد و خودروهای زرهی و حمل‌ونقل پزشکی می‌شود».

طبق این گزارش، این بسته کمک نظامی احتمالا روز دوشنبه رسماً اعلام خواهد شد. تا زمانی که رئیس جمهوری بایدن دستورات مربوطه را امضا نکند، محتوا و بودجه این بسته ممکن است تغییر کند.

پیش از این، در اوایل ماه آگوست، جو بایدن یادداشتی را در خصوص تخصیص بسته جدید کمک نظامی به اوکراین به مبلغ 550 میلیون دلار دیگر امضا کرد.  آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده یادآور شده که واشنگتن از آغاز جنگ تاکنون حدود 8.7 میلیارد دلار به اوکراین اختصاص داده است.

کاخ سفید تبادل زندانیان با روسیه را اولویتی برای ایالات متحده خواند

کارین ژان پیر، سخنگوی اخ سفید شب گذشته اعلام کرد که تبادل زندانیان با روسیه اولویتی برای آمریکاست.

وی در یک نشست طبوعاتی گفت: ما قصد داریم همچنان از روسیه بخواهیم که پیشنهادات اساسی ما در این زمینه را بپذیرد.  آزادی افراد بازداشت‌ غیرقانونی در روسیه یکی از اولویت‌های رئیس جمهور جو بایدن است.

به گفته سخنگوی کاخ سفید، ایالات متحده ادامه مذاکرات با مقامات مسکو در مورد تبادل زندانیان را در قالب غیرعلنی به مصلحت دانسته و فعالانه روی این موضوع کار می‌کند.

وزارت خارجه روسیه اقدام یونان در استرداد یک تبعه روس به ایالات متحده را محکوم کرد

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، روز جمعه در خصوص استرداد "الکساندر وینیک" شهروند روس از یونان به ایالات متحده اظهار نظر کرده و تاکید کرد که مسکو از اقدامات غیردوستانه یونان برای استرداد این شهروند روس به ایالات متحده بسیار خشمگین است.

زاخارووا گفت: «ما از اقدامات غیردوستانه مقامات یونانی که به بهانههای دور از ذهن به دنبال شکار شهروندان روسیه در کشورهای ثالث هستند، خشمگین هستیم.»

وی تاکید کرد که دیپلمات‌های روسی تمام تلاش خود را برای حفاظت از حقوق و منافع مشروع این شهروند روس انجام خواهند داد.

بلغارستان صدور روادید برای روس‌ها را به حالت تعلیق درآورد

کنسولگری بلغارستان صدور روادید برای شهروندان روس را برای مدت نامحدودی به حالت تعلیق درآورده است.

طبق اطلاعات تورهای گردشگری روسیه، دفتر کنسولگری بلغارستان در مسکو به آنها از تعلیق موقت پذیرش مدارک برای ویزای توریستی و تجاری «به دلیل وضعیت اضطراری فعلی» اطلاع داده است.

لازم به یادآوری است که دلیل این تصمیم اقدام تلافی جویانه دولت روسیه در معرفی  14 کارمند نمایندگی دیپلماتیک و دفاتر کنسولی بلغارستان در روسیه بعنوان "عنصر نامطولب" در روز جمعه، 5  آگوست، اعلام شده است. البته این اقدام طرف روسی در پاسخ به تصمیم مقامات بلغارستان برای اخراج 70 دیپلمات روسی و کارکنان فنی ادارات دیپلماتیک روسیه از این کشور از جمله سرکنسولهای روسیه در دو شهر بلغارستان بود.

مشخص شده است که به دلیل کمبود کارمند، فعالیت کنسولگری سفارت روسیه در بلغارستان و سرکنسولگریهای این کشور تا حدی به حالت تعلیق درآمده است.  سرکنسولگری بلغارستان در شهر ایکاترینبورگ روسیه نیز به طور موقت تعطیل است.

جمهوری لتونی صدور روادید برای شهروندان روس را به حالت تعلیق درآورد

سفارت جمهوری لتونی روز جمعه اعلام کرد که صدور روادید برای روس‌ها را برای مدت نامحدود متوقف کرده است.

سفارت لتونی در روسیه پذیرش درخواست ویزا برای شهروندان فدراسیون روسیه را برای مدت نامحدودی به حالت تعلیق درآورده و تنها چند مورد استثنا در این خصوص در نظر گرفته شده است.

روز گذشته مشخص شد که دولت فنلاند نیز در حال بررسی گزینههای مختلف برای محدود کردن صدور روادید توریستی برای شهروندان روسیه است.

روسیه خواستار خارج شدن سلاح‌های هسته‌ای آمریکا از خاک اروپا شد

آندری بلویوسوف، معاون  هیئت نمایندگی روسی در کنفرانس بازنگری معاهده منع گسترش تسلیحات هسته‌ای اعلام کرد که آمریکا باید تسلیحات هسته‌ای خود را از اروچا خارج کرده و به خاک خود بازگرداند.

این دیپلمات روس گفت: «سلاح‌های هسته‌ای آمریکا باید به خاک ملی آنها بازگردند، زیرساخت‌های استقرار آن‌ها در اروپا باید از بین برود و ناتو باید اجرای مأموریت‌های هسته‌ای مشترک را متوقف سازد».

وی یادآور شد که آزمایش‌های هسته‌ای آمریکا ماهیت آشکارا ضدروسی دارد و به همین دلیل باید متوقف شود.

این دیپلمات توضیح داد: «سلاح‌های هسته‌ای آمریکا در خاک کشورهای متحد غیرهسته‌ای مستقر هستند که این اقدام مغایر با مفاد پیمان منع گسترش هسته‌ای است. جهت گیری ضدروسی چنین اقداماتی بر کسی پنهان نیست  و گسترش سلاح‌های هسته‌ای به نزدیکی مرزهای روسیه خطر درگیری هسته‌ای را افزایش می‌دهد و قابل قبول نیست.»

روسیه در اقدامی تلافی جویانه ورود 62 کانادایی را ممنوع کرد

وزارت امور خارجه روسیه روز جمعه  اعلام کرد که مسکو در واکنش به گسترش تحریم‌های شخصی ضدروسی از سوی اتاوا، ممنوعیت ورود 62 شهروند کانادایی به فدراسیون روسیه را وضع کرده است.

در این بیانیه یادآوری شده که کانادا اخیراً چندین بار فهرست تحریم‌های شخصی علیه شهروندان روس را گسترش داده است. علاوه بر مقامات، روزنامه نگاران و کارشناسان، حتی "پاتریارک کریل" رهبر کلیسای ارتودکس روسیه نیز در این فهرست گنجانده شده است.

این وزارتخانه همچنین تاکید کرد که طرف روسی به زودی اقدامات تلافی جویانه بیشتری را با در نظر گرفتن تحریم‌های دائمی کانادا علیه فدراسیون روسیه اعلام خواهد کرد. پیش از این، در اوایل ماه آگوست، بیش از 40 شخصیت حقیقی و 17 شخصیت حقوقی در روسیه در فهرست تحریم‌های کانادا قرار گرفتند. به گفته ملانی جولی، وزیر امور خارجه کانادا، تحریم‌های مضاعف برای اعمال "حداکثر فشار بر ماشین نظامی روسیه" اعمال شده است.

بلومبرگ شانس اروپا برای زنده ماندن در زمستان در شرایط امتناع از گاز روسیه را تخمین زد

آژانس خبری بلومبرگ روز جمعه در گزارشی یادآور شد: از آنجایی که اروپا در تلاش برای حذف تدریجی استفاده از سوخت روسیه است و به دنبال تامین منابع کافی گاز طبیعی و زغال سنگ برای زمستان است، این که آیا بتواند در سرمای زمستان دوام بیاورد تا حد زیادی به ارائه کمک از  ژاپن، کره جنوبی و چین بستگی خواهد داشت.  این آژانس یادآور شده که این سه کشور آسیایی از بزرگترین واردکنندگان گاز طبیعی مایع و زغال سنگ در جهان هستند.

این آژانس یادآور شده که در صورتی که عرضه سوخت روسیه به اروپا باز هم کاهش یابد، زمستان سردتر از حد معمول ممکن است منجر به افزایش مجدد قیمت انرژی در کشورهای اروپایی شود.

 نیمی از کشورهای گروه 20 از منزوی کردن روسیه از جامعه بین المللی حمایت نمی‌کنند

حدود نیمی از کشورهای گروه 20 از تمایل ایالات متحده برای منزوی کردن روسیه از جامعه بین المللی حمایت نمیکنند. این مسئله در گزارش آژانس خبری بلومبرگ مشخص شده است.

بر اساس این اطلاعات، مقامات بلندپایه کشورهای غربی گروه G20با عدم تمایل برخی از کشورهای عضو این گروه برای اعمال تحریم‌های ضدروسی مواجه شدند. این آژانس نوشت: «این واقعیتی است که آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه در طول سفر طولانی‌اش به آسیای جنوب شرقی و آفریقا با آن مواجه شد: بیشتر جهان برای پیروی از تلاش‌های آمریکا و اروپا برای منزوی کردن روسیه آماده نیستند.»

چنین اختلاف نظر بین کشورها، از جمله موارد دیگر، اجرای طرح‌های گروه جی7برای تعیین سقف قیمت برای نفت صادراتی روسیه را دشوار خواهد کرد. مثال بارز در این زمینه به این واقعیت بر میگردد که هند، در پس زمینه تحریم‌های ضدروسی توسط ایالات متحده و متحدانش در محاصره اقتصادی روسیه، در حال نشان دادن یک روند فزاینده در واردات کالا و نفت از روسیه است که نشان دهنده بیهودگی تلاش‌های واشنگتن برای منزوی کردن مسکو است.

حمله مجدد ارتش اوکراین به نیروگاه هسته‌ای زاپاروژیه

ولادیمیر راگوف، یکی از اعضای شورای اصلی اداره منطقه زاپاروژیه روز جمعه اعلام کرد که نیروهای مسلح اوکراین بار دیگر با استفاده از توپخانه به سمت نیروگاه هسته‌ای زاپاروژیه شلیک کردند که منجر به بروز آتش سوزی در بخشی از تاسیسات آن شد.

به گفته وی، در نتیجه این حمله دو خط انتقال برق این نیروگاه قطع شده، با این حال، بخش راکتور نیروگاه آسیب ندیده است. این مقام محلی تاکید کرد که تأمین انرژی و عملکرد امن واحدهای نیروگاه هسته‌ای زاپاروژیه ضروری است.

اوایل روز جمعه گزارش شد که چهار انفجار در منطقه نیروگاه زاپاروژیه به وقوع پیوست.

تحولات روزهای گذشته پیرامون اوکراین را از لینک‌های زیر بخوانید:

انتهای پیام/