شهرخبر

صحبت‌های سخنگوی دولت در مورد پرداخت یارانه جدید نقدی و کالابرگ

در طرح مجلس صرفا کالاهای محدودی اساسی و کالاهای مستقیم برای اختصاص کالا برگ مطرح است در صورتی که تاثیر قیمتی حذف ارز ترجیحی برای این کالاهای اساسی و مستقیم نخواهد بود.

ایران

به گزارش تازه نیوز، سخنگوی دولت در مورد در مورد پرداخت یارانه نقدی و کالابرگ گفت: مجلس بر اجرایی کردن کالابرگ اصرار دارد دولت در حال تلاش برای فراهم کردن زیر ساخت های نهایی این موضوع است اما تا زمانی که زیر ساخت‌های مناسبی وجود نداشته باشد و امکان جبران برای مردم از طریق کالا برگ فراهم نباشد شیوه پرداخت نقدی ادامه خواهد داشت.

به نقل از ایلنا، بهادری جهرمی در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که مجلس در زمان بررسی لایحه بودجه اصرار داشت که دولت برنامه اجرایی خود برای شیوه حذف ۴۲۰۰ تومانی را ارائه دهد، اما اتفاق صورت نگرفت و در نهایت پس از رایزنی‌ها، نمایندگان مجوز اصلاح ارز ترجیحی را با شراط اختصاص کالابرگ به مشمولان با نرخ شهریور ۱۴۰۰ به دولت دادند. اما در زمان اجرا دولت به دلیل آماده نبودن زیرساخت‌ها اقدام به واریز نقدی یارانه کرد.

اکنون لایحه ای را به مجلس ارائه کرده که براساس آن قصد دارد قید و شرط « به نرخ شهریور ۱۴۰۰» را حذف کند. این اقدام دولت با چه هدفی انجام می‌شود؟ آیا پرداخت نقدی ادامه دارد و اختصاص کالابرگ منتفی است؟ درصورت اختصاص کالابرگ مبنای محاسبه قیمت آن چگونه خواهد بود، گفت: مباحث و دیدگاه ها در خصوص شیوه اجرای مسئله است. مجلس بر اجرایی کردن کالابرگ اصرار دارد دولت در حال تلاش برای فراهم کردن زیرساخت‌های نهایی این موضوع است اما تا زمانی که زیرساخت‌های مناسبی وجود نداشته باشد و امکان جبران برای مردم از طریق کالابرگ فراهم نباشد، شیوه پرداخت نقدی ادامه خواهد داشت و یکی از زیرساخت‌های لازم برای کالا برگ است.

این مطالب را هم ببینید:

سخنگوی دولت تاکید کرد: در طرح مجلس صرفا کالاهای محدودی اساسی و کالاهای مستقیم برای اختصاص کالا برگ مطرح است در صورتی که تاثیر قیمتی حذف ارز ترجیحی برای این کالاهای اساسی و مستقیم نخواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: در شیوه پرداخت نقدی خود مردم را مختار کردیم که قدرت انتخاب گسترده‌تری داشته باشند. این لایحه‌ای که دولت اخیرا ارسال کرد و دوباره هم لایحه دیگری ارسال خواهد کرد که مسئله شفاف‌تر باشد تا نگاه مجلس هم روشن‌تر شود و این ابهام در شیوه جبران خسارت برای مردم هم مشخص شود تا مناسب‌تر گام برداریم.

بهادری جهرمی در پاسخ به این که نمایندگان مجلس از ارائه کالابرگ در شهریور ماه صحبت می‌کنند آیا دولت این کار را انجام خواهد داد، بیان کرد: مدیران اجرایی به محض انجام مقدمات طرح آن را اعلام می‌‌کنند، همچنان هم که پیش از این هم در این دولت هر طرحی بنا بود اجرا کنند‌، مدیران اجرایی اطلاع رسانی کرده‌اند. رسانه ها لطفا از مدیران اجرایی و مجرای دولتی اخبار دولت را پیگیری کنند.