شهرخبر

خاکپور در گفت‌وگو با AFC: شکست آمریکا در جام جهانی ۹۸ لذت و افتخار زیادی به ما داد/ ملی‌پوشان فعلی تجربه بیشتری دارند

خاکپور در گفت‌وگو با AFC: شکست آمریکا در جام جهانی 98 لذت و افتخار زیادی به ما داد/ ملی‌پوشان فعلی تجربه بیشتری دارند

پیشکسوت فوتبال کشورمان معتقد است که بازیکنان فعلی تیم ملی، نسبت به هم‌نسل‌های او تجربه بیشتری دارند و در جام جهانی ۲۰۲۲ باید خودشان باشند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمد خاکپور در گفت‌وگو با سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) درباره دیدار به‌یادماندنی 31 خرداد 1377 ایران و آمریکا در جام جهانی 1998 که به برتری تیم ملی کشورمان انجامید، اظهار داشت: فرصت بزرگی برای ما رقم خورد و بسیار شگفت‌انگیز بود. این مسابقه جایگاه بزرگی برای ما محسوب می‌شد تا به جهان نشان بدهیم مردم صلح‌طلبی هستیم و به فرانسه رفتیم تا فوتبال بازی کنیم.

وی با تمجید از ملی‌پوشان نسل طلایی فوتبال ایران تصریح کرد: بازیکنان مستعدی داشتیم که پس از جام جهانی در میادین جهانی بازی کردند. ما صعودی دراماتیک را تجربه کردیم و بالا و پایین‌های زیادی داشتیم تا به جام جهانی رسیدیم. اگر بدون این موانع راهی جام جهانی شوید، کسی درباره شما خیلی صحبت نمی‌کند. با این حال، مسیرمان به گونه‌ای بود که آخرین تیم جام محسوب می‌شدیم و چشمان کل جهان به ما بود.

پیشکسوت فوتبال ایران با اشاره به صعود حماسی تیم ملی به جام جهانی 1998 بیان کرد: در ملبورن متوجه نشدیم چه کرده‌ایم و در شوک بودیم. پس از چند روز یا چند هفته فهمیدیم چه کاری برای مردم خودمان انجام داده‌ایم و 75 میلیون ایرانی به‌خاطر صعود به جام جهانی متحد بودند. آن اتفاق باعث شد تیمی تاریخی شویم و هر سال وقتی به این تاریخ (8 آذر) می‌رسیم، مردم ایران جشن می‌گیرند. کاری که کردیم و فرصتی که داشتیم تا بخشی از آن تیم باشیم، فراتر از تصور بود.

خاکپور در مورد دیدار «تیم ملی» با آمریکا که اولین برد تاریخ ایران در ادوار جام جهانی را رقم زد، گفت: تحت فشار شدیدی بودیم، اما در فرانسه ارتباط زیادی با خارج از اردو نداشتیم و می‌خواستیم این فشار را کنترل کنیم. به محض اینکه وارد زمین شدم، به آمریکا فکر نمی‌کردم و تمرکزم روی مسئولیت‌های خودم در زمین بود. ما اولین پیروزی فوتبال ایران در جام جهانی را کسب کردیم و مهم‌تر از همه، توانستیم آمریکا را شکست بدهیم. این برد لذت و افتخار زیادی به ما داد.

وی درباره رویارویی مجدد تیم ملی ایران با آمریکا در جام جهانی 2022 و تفاوت شرایط نسبت به 24 سال پیش عنوان کرد: تفاوت بزرگی میان تیم فعلی ایران و تیمی که در سال 1998 بازی کرد، وجود دارد. آن تیم تجربه بین‌المللی زیادی نداشت، اما تیم فعلی تجارب بالایی دارد. بسیاری از ملی‌پوشان فعلی، در تیم‌های اروپایی به میدان می‌روند و برابر بازیکنان مهمی بازی می‌کنند.

بازیکن پیشین تیم ملی ایران در مورد معادلات گروه B جام جهانی 2022 قطر خاطرنشان کرد: دیدار کاملاً متفاوتی نسبت به جام جهانی 1998 خواهیم داشت و به بازیکنان توصیه می‌کنم به گذشته فکر نکنند. این آمریکا آن تیمی نیست که در سال 98 با آن بازی کردیم و تیم فعلی بسیار بهتر و باتجربه‌تر است. بازیکنان ما در جام جهانی باید خودشان باشند. اگر انگلیس را کنار بگذاریم، سه تیم دیگر گروه یعنی ایران، آمریکا و ولز توانایی یکسانی برای صعود دارند و تیمی که سازماندهی بهتری داشته باشد، می‌تواند به مرحله یک هشتم نهایی جام برسد.

انتهای پیام/