شهرخبر

اولویت سرمایه گذاری دولت احیای واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل است

اولویت سرمایه گذاری دولت احیای واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل است

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری گفت: ۴.۵ درصد از رشد اقتصادی ۸ درصدی پیش بینی شده دولت از محل سرمایه گذاری مهیا می شود که اولویت سرمایه گذاری در واحد های تعطیل و نیمه تعطیل است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،  امیر حسین مدنی معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری در نشست هم‌اندیشی با وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی در محل سازمان توسعه روستایی و مناطق محروم کشور اظهار داشت: دولت سیزدهم دغدغه رشد اقتصادی دارد و برنامه‌ریزی برای رشد 8 درصدی اقتصادی در نظر گرفته که 4.5  درصد آن از محل سرمایه‌گذاری محقق می‌شود.

وی افزود: این حجم از سرمایه‌گذاری نیازمند نقدینگی بالایی است که برای تحقق آن به سراغ واحدهای فعال و نیمه فعال و پروژه‌های نیمه تمام رفته ایم که می‌تواند در زمانی کوتاه‌تر و با مبالغی کمتر جهش تولید و اشتغالزایی ایجاد کند. در حال فعایت برای احیا در  واحدهای اقتصادی مختلفی نظیر صنعتی، کشاورزی و معدنی هستیم.

 نماینده معاون اول رییس‌جمهور در راه‌اندازی و عملیاتی کردن نهضت احیای واحدهای اقتصادی گفت: فعالیت ما موازی‌کاری با سایر دستگاه‌ها نیست بلکه به دنبال ایجاد زیرساخت لازم برای احیاء واحدهای اقتصادی و ارتباط میان دستگاه‌های مختلف هستیم.

وی تصریح کرد: بخش خصوصی نیز در بحث احیاء وارد عمل شده است که می‌توانند نقدینگی‌های موجود در جامعه را در این بخش تزریق کند.

مدنی اظهار داشت: میز تخصصی بورس، میز تخصصی در بانک مرکزی برای احیاء واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل شکل گرفته است و از تمام ظرفیت‌های کشور برای این کار استفاده می‌شود.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری گفت:  از طریق صندوق سرمایه گذاری خصوصی (PE) نیز  برای احیاء واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل استفاده می‌شود. این روش در بسیاری از کشورها استفاده می‌شود که ما آن را به شکل مدل بومی آن را اجرا می‌کنیم.

وی گفت: سازمان‌های مختلف با مدل‌های مختلفی نظیر بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان امام، بسیج و صندوق کارآفرینی امید برای احیای واحدهای اقتصادی کمک گرفته شده‌اند.

مدنی تاکید کرد: برای مشارکت بخش خصوصی در احیاء واحدهای تولیدی باید سود و نفع اقتصادی آنها در نظر گرفته شود تا منابع مالی زیادی که در جامعه وجود دارد به این بخش ورود پیدا کند.

وی گفت: 16 شهریور نخستین رودیداد ملی احیاگران واحدهای اقتصادی و تولیدی برگزار با حضور دستگاه های مختلف برگزار می‌شود.

*دخالت‌ها در تولید کاهش یابد 

سعید عمرانی معاون قضایی دادستان کل کشور نیز در این مراسم اظهار داشت: در برخی موارد گفتاردرمانی بر عملگرایی پیشی گرفته است و هنوز موانع زیادی برای حل مشکلات واحدهای تولیدی وجود دارد و تا این مشکلات رفع نشود نمی‌توانند به کار خود ادامه دهند.

وی افزود: واحدهای تولیدی برای ادامه کار باید به دستگاه‌های مختلفی پاسخگو باشند که این امر روند فعالیت آنها را کند می‌کند.

عمرانی افزود: نهادهای نظارتی باید پشت و پشتیبان تولید باشند و از مداخله در امور واحدهای تولیدی کاسته شود.

معاون قضایی دادستان کل کشور گفت: وجود امضاهای طلایی در برخی دستگاه‌های دولتی باعث می‌شود که بسیاری از اقداماتی که برای واحدهای تولیدی باید انجام شود، صورت نگیرد.

وی تصریح کرد: این سوال مطرح است که به واقع چرا تیم های استقلال و پرسپولیس که قرار بود سهام آنها واگذار شود  این کار به درستی اجرایی نشده است.

*به جای ایجاد واحدهای اقتصادی جدید واحد‌های اقتصادی تعطیل احیا می‌شود 

علی رسولیان معاون وزیر و مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی نیز در این مراسم  اظهار داشت: طرح احیاء واحدهای راکد توسط این سازمان هر ساله انجام می‌شود و واحدهای راکد دارای متقاضی احیا و تسهیلات لازم برای آنها فراهم می‌شود.

وی افزود: از سال گذشته با حضور آیت الله رئیسی رئیس جمهور کشورمان و معاون اول ایشان،  تاکید بر احیاء تمام واحدهای تعطیل و نیمه‌تعطیل، عارضه‌یابی متفاوتی انجام شد و 12 هزار و 67 واحد صنعتی شناسایی شد.

مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی افزود: چندین سال است که نرخ سرمایه‌گذاری افزایشی نبوده اما با شرایط با احیای واحدهای تعطیل و نیمه‌تعطیل می‌توان سرمایه‌گذاری را افزایش داد.

وی اظهار داشت: واحدهایی که احیا می شوند به طور میانگین برای 18 نفر در زمینه‌های مختلف شغل ایجاد می‌کند که این اشتغال در بخش‌هایی مانند کشاورزی، گردشگری و معدنی بالاتر است.

رسولیان افزود: برای ایجاد اشتغال یک نفر در واحدهای صنعتی نیازمند 1.5 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری هستیم که با احیاء واحدهای اقتصادی این میزان سرمایه‌گذاری کاهش معناداری پیدا می‌کند.

وی گفت: برای انجام سرمایه‌گذاری و رفع مشکلات این واحدهای تولیدی می‌توان از ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استفاده کرد که ابزارهای قانونی و توانمندی‌های مناسبی دارد.

بنابراین گزارش، ابوالفضل کیانی بختیاری مدیر عامل سازمان‌ صنعتی ایرانی نیز در این نشست گفت: برای توسعه احیاء واحدهای صنعتی در همایشی که پیش رو داریم کتاب و دوره‌های آموزشی در اختیار احیاگران اقتصادی قرار می‌دهیم و همچنین در این مراسم احیاگران برتر معرفی می‌شوند؛ 10 صاحبنظر در حوزه احیاء واحدهای اقتصادی نیز مشخص شده‌اند که نقش کمیته علمی را ایفا می‌کنند.

وی افزود: سازمان مدیریت صنعتی طرح عارضه‌یابی عمیق بنگاه‌های اقتصادی را به عنوان تجربه‌ای که از گذشته داشته است در اختیار احیاگران اقتصادی قرار می‌دهد.

*توجه به بازار واحد های اقتصادی احیا شده

بنابر این گزارش، فرشاد مقیمی معاون سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران نیز در این مراسم اظهار کرد:  از کمک شرکت‌های دانش‌بنیان‌ نیز برای احیای واحدهای اقتصادی استفاده می‌شود؛  این آمادگی را داریم که برای استقرار این شرکت‌ها محلی را نیز اختصاص دهیم.

مقیمی افزود: برخی واحدهایی که نیازمند احیا هستند باید به بازار آنها نگاه متفاوت‌تری داشت زیرا آنها از گذشته با مشکل بازار مواجه بودند.

معاون سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران تصریح کرد: ایجاد زمینه صادرات برای واحدهایی که احیا می‌شوند باید مورد توجه قرار گیرد که در این زمینه می‌توان از کمک سازمان توسعه تجارت استفاده کرد.

وی تاکید کرد: برخی از واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل که نیازمند احیا هستند مالکان آنها نیز باید ترغیب شوند و در واقع برای آنها ایجاد انگیزه صورت گیرد که در این زمینه نیازمند مطالعه بیشتری هستیم.

انتهای پیام/