شهرخبر

گفت‌وگو با کارگردان مستند "رضا رویگری" و "حسن روشن"/ چه شد که بازیگر مختارنامه اجازه داد فیلمش ساخته شود؟! + فیلم

گفت‌وگو با کارگردان مستند "رضا رویگری" و "حسن روشن"/ چه شد که بازیگر مختارنامه اجازه داد فیلمش ساخته شود؟! + فیلم

ابوالفضل توکلی می‌گوید: تولید مستند از اهالی صدا ادامه دارد و این روزها کار جدیدی درباره یکی از پیشکسوتان این عرصه در دست تولید دارد، اما می‌خواهد مستندهای دیگری هم از پیشکسوتان فوتبال و سینما بسازد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، ابوالفضل توکلی، کارگردان و مستندساز که فیلم‌های زیادی را درباره پیشکسوتان صدا و دوبله ساخته است، این روزها با ساخت 2 فیلم مستند درباره 2 چهره مشهور، توجهات زیادی را به خود جلب کرده است. مستند پرتره او از رضا رویگری بازیگر نام‌آشنای کشور که «تماشاگر بهار» نام دارد و هفته گذشته با حضور خود رضا رویگری رونمایی شد و دیگری فیلم مستند «آبی روشن» درباره حسن روشن پیشکسوت باشگاه استقلال که 2 هفته پیش با حضور جمعی از فوتبالیست‌های پیشکسوت آبی و قرمز رونمایی شد.

او در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم درباره ساخت فیلم مستند از رضا رویگری، حسن روشن و یک هنرمند مجسمه‌ساز صحبت کرده است.

تسنیم: شما مستندهای زیادی را در طول سال‌های گذشته از پیشکسوتان عرصه صدا و دوبله ساختید و در حوزه مستند پرتره به خوبی شناخته می‌شوید، اما به نظر می‌رسد که این روند در ماه‌های اخیر متوقف شده است؛ دلیل چیست؟‌ آیا فرد جدیدی نبود یا شما دوست داشتید در فضای دیگری کار خود را ادامه دهید؟!

این سوژه را کنار نگذاشته‌ایم، بلکه به دلیل کرونا روند کار کمی کُند شده است. دلیل این موضوع این است که هنرمندان عرصه صدا باید به صورت تک‌تک وارد استدیوهای دوبله شوند و این نگرانی وجود داشت که اگر عوامل تولید فیلم همراه آنان وارد این اتاق‌های تنگ و تاریک شوند، خطرات کرونایی آنان را تهدید کند.

با این حال، ادامه ساخت آن مجموعه را پیگیری می‌کنیم و این روزها مشغول ساخت مستندی درباره آقای علیرضا جاویدنیا از گویندگان باسابقه رادیو و بازیگر سینما و تلویزیون هستیم. البته برای ایشان کسالتی پیش آمده و به همین دلیل چند روزی تصویربرداری متوقف بود که امیدوارم پس از بهبودی ایشان کار را ادامه بدهیم.

مستند , حسن روشن , تیم فوتبال پرسپولیس , تلویزیون ,

- چه شد که سراغ ساخت مستندی از رضا رویگری رفتید؟ 

در روزهایی که نمی‌توانستیم از هنرمندان صدا و دوبله کار بسازیم، سراغ هنرمندان عرصه تصویر رفتیم و مستندهای پرتره‌ای از آقایان رضا فیاضی، جواد انصافی و بیوک میرزایی ساخته شد. چهارمین مستند در این حوزه، پرتره‌ آقای رضا رویگری است هفته گذشته با حضور خود ایشان رونمایی شد. 

- احتمالاً گروه‌های زیادی برای ساخت مستند از این بازیگر شناخته شده رفته بودند، اما تاکنون فیلمی درباره اش ساخته نشده است. چگونه شد که رویگری اجازه داد وارد زندگی شخصی‌اش شوید؟ 

بله درست است؛ گروه‌های زیادی برای ساخت مستند پرتره از آقای رویگری اقدام کرده اما با مخالفت ایشان روبه‌رو شده بودند. ما هم این سختی را داشتیم و اما خوشبختانه همراه تهیه‌کننده فیلم، آقای ابوالفضل محمدباقر توانستیم اعتماد ایشان را جلب کنیم. وقتی که این اطمینان برایش حاصل شد حاضر شد تا در برابر دوربین ما قرار بگیرد. به ایشان گفتیم: «قرار نیست درباره چیزهایی که نمی‌دانیم و یا پنهانی است، فیلم بسازیم و هر آن چیزی که شما بخواهید در فیلم قرار داده می‌شود.»

در حقیقت سعی کردیم سوار بر موج‌های فضای مجازی که بعضاً درباره او به وجود می‌آید نشویم و به حواشی نپردازیم. بلکه سعی کردیم به هنرمندی ایشان به عنوان فردی پیشکسوت در این زمینه بپردازیم تا شأن او به صورت کامل رعایت شود. در این مستند به عمده کارهایی که آقای رویگری در آن‌ها نقش آفرینی کرده است، پرداختیم. از مجموعه «محله برو بیا» که برای کودکان بود تا تئله تئاترهایی که با اسماعیل خلج کار کرده، فیلم‌هایی که ایشان بازی کرده و توسط بزرگان دیگری دوبله شده و البته سریال «مختارنامه».

مستند , حسن روشن , تیم فوتبال پرسپولیس , تلویزیون , مستند , حسن روشن , تیم فوتبال پرسپولیس , تلویزیون ,

- روایت فیلم از آقای رویگری را چگونه پیش بردید؟ وقتی فیلم به نمایش درآمد دیدیم که بیشتر بر خود او و همسرش متمرکز بودید. 

 در این مستند فقط با خود آقای رویگری و خانواده‌اش صحبت می‌کنیم و سراغ افراد بیرونی نرفته‌ایم. علاوه براین، از آنجا که به خاطر شرایط جسمانی نمی‌توانستیم او را به خارج از منزل ببریم، امکان تصویربرداری در لوکیشن‌های مختلف وجود نداشت و به همین دلیل تنوع تصویری نداشتیم. با این حال، برای جبران این خلأ سراغ تنوع در تصاویر آرشیوی رفتیم. محوریت صحبت‌های ما با رضا رویگری 3 موضوع بود؛ موسیقی؛ نقاشی و سینما و مرکز آرشیو صدا و سیما در این مسیر ما را کمک زیادی کرد.

- مستند دیگری که پیش از «تماشاگر بهار» ساختید، پرتره‌ای از آقای حسن روشن بازیکن اسبق باشگاه استقلال بود. چگونه شد که این مستند را ساختید؟ 

به شبکه مستند پیشنهاد دادم تا از پیشکسوتان عرصه‌های مختلف به ویژه ورزش کشورمان مستند بسازیم. آقای حسن روشن سوژه جذابی برای ساخت اولین مستند درباره پیشکسوتان ورزشی بود. من از سنین نوجوانی فوتبال ایشان را در باشگاه‌های مختلف دنبال می‌کردم و دوست داشتم درباره او فیلم بسازم.

- ساخت مستند از پیشکسوتان فوتبال را ادامه می‌دهید؟ دوست دارید سوژه بعدی‌تان چه کسی باشد؟

امیدوارم ساخت این مستندها از پیشکسوتان ورزشی ادامه داشته باشد. خودم شخصاً دوست دارم که فیلم بعدی را درباره آقای علی پروین پیشکسوت محبوب باشگاه پرسپولیس بسازم.

مستند , حسن روشن , تیم فوتبال پرسپولیس , تلویزیون ,

- درباره مستند «جان فلزی» بفرمایید که اخیراً از شبکه مستند پخش شد. 

این فیلم مستند روایتی از زندگی و فعالیت هنری خانم مهدیه دهقانی هنرمند مجسمه‌ساز کرمانی است که موفقیت‌ها و جوایز بین‌المللی زیادی را کسب و شهرت جهانی پیدا کرده است. در این مستند مروری بر فعالیت و موفقیت‌های این بانوی هنرمند داریم.

- عجیب است که علیرغم این موفقیت‌های بین‌المللی نام این هنرمند کمتر در رسانه‌ها بیان شده است. 

این بانوی هنرمند خیلی اهل دوربین  ورسانه نیست و به همین دلیل کمتر کسی از فعالیت او خبر دارد. با این حال، خانم دهقانی در بیش از 30 جشنواره رشته تجسمی خارجی شرکت داشته و در بسیاری از آنها موفق به دریافت جایزه شده است. شاید بتوان گفت که او کسی است که در خارج از ایران شناخته‌شده‌تر از داخل کشور است. در نهایت فروردین امسال پذیرفت که مستندی از او بسازیم و مستند «جان فلزی» درباره ایشان ساخته شد.

مستند , حسن روشن , تیم فوتبال پرسپولیس , تلویزیون ,

انتهای پیام/