شهرخبر

عمار حکیم: وحدت عراق خط قرمز است/به حشدالشعبی افتخار می کنیم + فیلم

کدخبر: 511466
اقتصادنیوز: رهبر جریان حکمت ملی عراق در سخنرانی روز اول محرم در بغداد گفت: از اینکه ایجاد فتنه در عراق محکوم است و عراقی‌ها در برابر فتنه انگیزی، دست بسته نخواهند ماند؛ از اینکه حشد الشعبی نهادی نظامی، ملی و موجب افتخار است، وحدت عراق خط قرمز است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، پس از فراخوان برای حضور میلیونی در میدان الخلانی و خیابان‌های اطراف آن به مناسبت تجمع حسینی سالانه با عنوان «عاشورا» از سوی جریان حکمت ملی عراق، «سید عمار حکیم» در سخنانی گفت، به حشدالشعبی افتخار می‌کنیم و در برابر فتنه‌گران دست بسته نمی مانیم.

حکیم روز جمعه در باره مسائل متعدد عراق سخن گفت؛ از اینکه ایجاد فتنه در عراق محکوم است و عراقی‌ها در برابر فتنه انگیزی، دست بسته نخواهند ماند؛ از اینکه حشد الشعبی نهادی نظامی، ملی و موجب افتخار است، وحدت عراق خط قرمز است، ترکیه بدون مجوز قانونی در عراق حضور دارد و مردم منطقه نیازی به قیمومت کسی ندارند؛ اظهاراتی که با پاسخ و اقبال ده‌ها هزار نفر از مردم عراق حاضر در میدان و خیابان‌های اطراف آن روبه رو شد به طوری که یکصدا فریاد زدند «آری آری به حاکمیت»، «آری آری به دستگاه قضایی»، «آری آری به حشد الشعبی» و «آری آری به جوانان».

رهبر جریان حکمت ملی عراق در سخنرانی روز اول محرم در میدان خلانی بغداد با بیان اینکه در هفته‌های گذشته، شاهد تلاش‌های بسیار برای ایجاد فتنه میان طیف‌های گوناگون ملت عراق و نیز درون بزرگ‌ترین طیف اجتماعی عراق بودیم، اظهار داشت: این تلاش‌های شوم جز در پی آسیب زدن و شر رساندن به عراق و ملت عراق نیست.

 

وی افزود: در برابر این تلاش‌ها و صداهای فتنه، دست بسته نخواهیم ماند و اجازه نمی‌دهیم جوانان را در جدال‌ها و آشوب‌ها وارد کنند؛ وحدت عراق خط قرمز ما است و در این باره، مطلقا کوتاه نخواهیم آمد.

وی ادامه داد: از همه نیروهای ملی و خیرخواه می‌خواهم که حساسیت‌ها و نزاع‌های سابق را کنار بگذارند و با روحیه مسئولیت‌پذیری که شایسته عراق و جایگاه آن است وارد گفت‌وگوی فراگیر شوند.

رهبر جریان حکمت ملی عراق با تاکید بر پایبندی به قانون و حفظ اقتدار حکومت و نهادهای آن، قهرمانی‌های حشد الشعبی را یادآور شد و گفت: امروز حشد الشعبی نهادی نظامی و ملی و موجب افتخار است. بار دیگر سالروز افتخارآمیز تأسیس آن را گرامی می‌داریم و به نیروهای حشد که آن رژه استوار و افتخارآفرین و مقتدرانه را اجرا کردند، درود می‌فرستیم و این را تأکیدی بر ضرورت ادامه روند تحکیم نهاد حشد الشعبی و تقویت و توسعه آن برای تبدیل شدنش به پشتوانه‌ای قدرتمند می‌دانیم.

حکیم بر ضرورت عبور از بن‌بست سیاسی با خردمندی و ایثار تاکید کرد و ادامه داد: باید سازوکاری آشکار و علنی برای ملت، جهت انتخاب رئیس جمهوری ایجاد شود و این مساله، پشت درهای بسته نماند تا مسائل از حالت شخصی خارج شود و به بحران کشیده نشود. برادران کرد ما یا درباره نامزد نهایی ریاست جمهوری توافق کنند یا با دو نامزد به مجلس بروند و انتخاب نهایی را به نمایندگان ملت واگذار کنند و این همه، باید طبق جدول زمانی مشخص و کوتاه انجام شود.

وی گفت، دولت آینده خود فرصت بزرگی برای تحقق موفقیت‌های خدماتی و عمرانی دارد و امیدواریم که رئیس دولت در انتخاب کابینه‌ای مؤثر در عرصه میدانی و خدماتی که تنها دغدغه‌اش موفقیت و تحقق دستاورد باشد، این نکته را در نظر بگیرد و برنامه‌ای مشخص و قابل پذیرش با جدول زمانی منطقی تنظیم کند.

 

رهبر جریان حکمت ملی عراق بر ضرورت تقویت نهادهای امنیتی و نظامی از نیروهای ارتش، پلیس، حشد الشعبی، پیشمرگه، مبارزه با تررویسم و دیگر تشکیلات با رعایت معیارهای حرفه‌ای و ملی و دکترین نظامی مناسب و تقویت تسلیحاتی و آموزشی تأکید کرد و گفت: این موارد، موجب اقتدار دولت و قانون و جامعه می‌شود.

حکیم با بیان اینکه همچنان شاهد نقض صریح حاکمیت ارضی کشور هستیم، گفت: بارها گفته‌ایم که عراق به همسایگانش آسیب نخواهد زد و در پی برهم زدن روابط حسنه با همسایگان نیست، به خصوص که این روابط ابعاد تاریخی و فرهنگی و اقتصادی دارد و اصول دینی و ملی ما اجازه آن را نمی‌دهد.

وی افزود: ما خواستار صلح و امنیت با همگان هستیم به شرطی که این صلح و امنیت از حساب کرامت ملت عراق نباشد، که حیات بدون کرامت ارزشی ندارد.

رهبر جریان حکمت ملی عراق با اشاره به حمله اخیر ترکیه به دهوک تصریح کرد، جنایت بزرگی که چند روز پیش در دهوک رخ داد قابل اغماض نیست و بخشی از زنجیره‌ای از حملات ترکیه و نقض حاکمیت ارضی عراق است، به خصوص که مشخص شد که هیچ تفاهم‌نامه‌ای با ترکیه وجود ندارد که اجازه ورود نیروهای نظامی ترکیه به خاک عراق را بدهد. ضمن اینکه حضور ده‌ها پایگاه و اردوگاه نظامی ترکیه در خاک عراق به بهانه مبارزه با تروریسم نیز هیچ مجوز قانونی ندارد.

حکیم با بیان اینکه تغییرات بسیاری با سرعت بالا در صحنه سیاسی منطقه در حال رخ دادن است و عراق در قلب این تحولات جای دارد، گفت: بدون رویکرد مشخص در سیاست خارجی نمی‌توان از این تغییرات در امان ماند.

رهبر جریان حکمت ملی عراق بیان کرد که روابط حسنه عراق با کشورهای دیگر و موقعیت تاریخی و جغرافیایی‌اش فرصت مهمی برای بر عهده گرفتن نقش اثرگذار در منطقه در اختیار می‌گذارد.

حکیم تصریح کرد که عراق می‌تواند منطق نزاع در منطقه را به منطق رقابت و همکاری با تقویت راه‌های گفت‌وگو و کاهش مشکلات و اختلافات و بهره برداری از ثروت‌های منطقه به نفع ملت‌ها تبدیل کند.

وی ادامه داد: همه اینها با وجود پیمان‌های یکجانبه منطقه‌ای با انگیزه‌های بیرونی و نامرتبط با مسائل منطقه قابل تحقق نیست، مردم منطقه خود بهتر می‌توانند منافع خود را تشخیص دهند و نیازی به قیمومت کسی ندارند.

رهبر جریان حکمت ملی عراق بیان کرد که مخالف حمله و تجاوز به خاک و ملتمان هستیم و نسبت به پیامدهای وخیم آن هشدار می‌دهیم در همین حال، اجازه نمی‌دهیم که امنیت همسایگانمان، چه ترکیه چه غیر آن، از طریق گروه‌هایی تهدید شود که از خاک عراق، امنیت همسایگان را بر هم بزنند. قانون اساسی عراق، تبدیل شدن کشور به کانون یا گذرگاه تروریسم علیه همسایگان را منع کرده است.