شهرخبر

دیدار احتمالی وزیر خارجه هند با وزیر خارجه طالبان در حاشیه اجلاس شانگهای

دیدار احتمالی وزیر خارجه هند با وزیر خارجه طالبان در حاشیه اجلاس شانگهای

منابع هندی از احتمال نخستین دیدار رو در روی وزیر خارجه هند با وزیر خارجه دولت موقت طالبان در حاشیه اجلاس سازمان همکاری شانگهای خبر دادند.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، منابع خبر دادند «سوبرامانیام جایشانکار» وزیر خارجه هند احتمالاً در حاشیه نشست وزرای خارجه سازمان همکاری شانگهای با «امیرخان متقی» وزیر خارجه دولت موقت طالبان در تاشکند دیداری دوجانبه خواهد داشت.

منابع دیپلماتیک به «د پرینت» گفتند، در حالی که هیچ تأیید رسمی در مورد این دیدار از سوی دو طرف وجود ندارد، دولت موقت طالبان از زمانی که هند در ژوئن سال جاری تصمیم گرفت سفارت خود را در کابل بازگشایی کند، درخواست ملاقات با جایشانکار را داشته است.

اگر این دیدار صورت گیرد، این نخستین تعامل رو در رو بین جایشانکار و متقی خواهد بود.

به گفته منابع بلندپایه، نشست پیشنهادی صرفاً بر مسائل مربوط به کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان متمرکز خواهد بود.

جایشانکار روز پنجشنبه برای حضور در اجلاس وزرای خارجه سازمان همکاری شانگهای به تاشکند رفت و انتظار می‌رود در حاشیه این رویداد، دیدارهای دوجانبه‌ای با اعضای این سازمان داشته باشد.

رسانه هندی افزود در حالی که جایشانکار و متقی احتمالاً در دیدار با یکدیگر کمک‌های بشردوستانه هند به افغانستان را بررسی می‌کنند، طرف افغان احتمالاً پیشنهاد از سرگیری پروژه‌های زیربنایی تکمیل نشده هند در افغانستان را مطرح خواهد کرد.

هند از زمانی که طالبان در ماه آگوست سال گذشته قدرت را در کابل به دست گرفت، با طالبان تعامل داشت و در ژوئن سال جاری تصمیم گرفت تا سفارت خود در افغانستان را با اعزام یک «تیم فنی» به کابل بازگشایی کند.

انتهای پیام/