شهرخبر

به دنبال بهره‌مندی از ظرفیت بزرگ وحدت مسلمانان در فعالیت‌های اقتصادی هستیم

به دنبال بهره‌مندی از ظرفیت بزرگ وحدت مسلمانان در فعالیت‌های اقتصادی هستیم

دبیر شورایعالی مناطق آزاد با انتقاد از عملکرد مسئولان دولت قبل گفت: به دنبال احیا و بهره‌مندی از ظرفیت بزرگ وحدت مسلمانان در فعالیت‌های اقتصادی هستیم

به گزارش خبرگزاری تسنیم؛ سعید محمد در اجلاس رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: متأسفانه برخلاف رهنمودهای امام راحل و مقام معظم رهبری، شعار وحدت مسلمانان در زمینۀ اقتصادی به‌کلی مغفول مانده است. شاید یکی از دلایل اصلی این غفلت بزرگ، امید بستن برخی از مسئولان کشور به کمک‌های کشورهای غربی بوده است.

وی ادامه داد: اما در دولت انقلابی که این رویکردهای نادرست به سیاست خارجی به‌کلی تغییر کرده است، به نظر می‌رسد این راهکار می‌تواند به یکی از اولویت‌های سیاست خارجی و راهبردهای اقتصادی کشور تبدیل شود.

محمد ادامه داد: مسلمانان بسیاری در کشورهای گوناگون جهان زندگی می‌کنند که به‌طور عمیق به اسلام ناب محمدی و جمهوری اسلامی علاقه‌مندند و در پی بستری مناسب هستند که بتوانند به بهترین شکل ممکن این دلبستگی خود را در زمینه‌های گوناگون فرهنگی و اقتصادی به اثبات برسانند اما متأسفانه این دغدغۀ مهم هدف اولویت‌دار مسئولان نبوده و زمینه‌های تحقق آن به‌خوبی فراهم نشده است.

وی گفت: بر همین اساس و با توجه به اینکه مناطق آزاد پیشران اقتصادی کشور به حساب می‌آید، مناطق آزاد ایران می‌توانند پیشرو در تحقق این ظرفیت بر زمین‌مانده باشند و به بهترین شکل ممکن، این هدف را محقق سازند.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد گفت: در اینجا لازم است به این نکته توجه کنیم که ایده بهره‌ بردن از این ظرفیت ویژه همکاری گسترده‌ اقتصادی بین کشورهای مسلمان پیش از این هم در کشور مطرح شده و تلاش‌هایی هم به‌منظور تحقق آن انجام شده است اما متأسفانه به دلایل مختلفی در حد یکی‌دو نشست محدود، باقی مانده‌ و به نتایج عملی درخوری دست نیافته است.

انتهای پیام/