شهرخبر
چهارشنبه ۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۷

یک روز ممکن است که انسان‌ها در ماه زندگی کنند و این فقط یک ماجرا یا داستان علمی تخیلی نیست.

چاله‌های ماه

به گزارش همشهری آنلاین و به نقل از ناسا، دانشمندان در واقع در این خصوص خوشبین هستند، زیرا چندین محقق در تلاشند تا بدانند که سکونت در ماه چگونه در واقعیت اتفاق خواهد افتاد.

با این حال حتی کارشناسان هم می‌دانند که راه‌اندازی یک کمپ بر روی ماه دشوارتر از فرستادن فضانوردان به آنجا است.

البته این موضوع را می‌توان کمی ساده‌تر بیان کرد. در جدیدترین پیشرفت، ناسا، پیشنهاد کرد که انسان‌ها می‌توانند در غارهای ماه زندگی کنند!

مدارگرد شناسایی ماه ناسا (LRO) چند سالی است، حفره‌هایی را در سطح ماه پیدا کرده که همیشه در دمای ایده‌آل حدود ۱۷ درجه سانتیگراد قرار دارند. دانشمندان این مهم را با بودجه ناسا و با استفاده از داده‌های فضاپیمای LRO و مدل‌سازی کامپیوتری پیدا کردند.

ناسا می‌گوید که این گودال‌ها برای اولین بار در سال ۲۰۰۹ در ماه کشف شدند. پس از آن، دانشمندان در حال بررسی این موضوع بودند که آیا می‌توان از آن غارها به‌عنوان پناهگاه استفاده کرد یا خیر.

ناسا همچنین خاطرنشان کرد که این گودال‌ها یا غارها در برابر پرتوهای کیهانی، تشعشعات خورشیدی و ریزشهاب سنگ‌ها محافظ خوبی به‌حساب می‌آیند.

دانشمندان از مدل‌سازی کامپیوتری برای تجزیه و تحلیل خواص حرارتی سنگ و غبار ماه و درک دمای گودال در طول زمان استفاده کردند.

یافته‌ها نشان داد که دما در نواحی سایه‌دار دائمی گودال در طول روز قمری فقط کمی در نوسان است؛ حدود ۱۷ درجه سانتیگراد. این بدان معنی است که دمای یک دهانه گودال نزدیک در دریای آرامش ماه با دمای اتاق یکی است. معمولا دمای یک اتاق بین ۲۰ تا ۲۲ درجه سانتیگراد قرار دارد.

تایلر هوروات دانشجوی دکترای علوم سیاره‌ای در دانشگاه کالیفرنیا، لس‌آنجلس و نویسنده اصلی مقاله‌ای در این باب نشریه Geophysical Research Letters گفت: «حدود ۱۶ گودال از بیش از ۲۰۰ گودال احتمالا لوله‌های گدازه‌ای فرو ریخته هستند.»

نوح پترو، دانشمند پروژه LRO از مرکز پرواز فضایی گودارد ناسا در گرین‌بلت، مریلند نیز گفت: «گودال‌های ماه یک ویژگی شگفت‌انگیز در سطح آن هستند. دانستن اینکه آنها یک محیط حرارتی پایدار ایجاد می‌کنند، به ما کمک می‌کند، تصویری از این ویژگی‌های منحصربه‌فرد ماه و چشم‌انداز کاوش آن را ترسیم کنیم.»

دیوید پیج، یکی دیگر از نویسندگان مقاله که مدیریت LRO که آزمایش اندازه‌گیری دما در این مقاله را برعهده دارد، می‌گوید: «انسان‌ها در غارها زندگی می‌کردند و ممکن است زمانی که در ماه برای زندگی به غارها باز گردند.»