شهرخبر

وزیر خزانه داری آمریکا خواستار قرار دادن سقف قیمت بر نفت روسیه شد

وزیر خزانه داری آمریکا خواستار قرار دادن سقف قیمت بر نفت روسیه شد

جنت یلن وزیر خزانه داری آمریکا در یک گفتگوی تلفنی با وزیر دارایی انگلیس پیشنهاد قرار دادن سقف قیمت بر روی نفت روسیه را مطرح کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «جنت یلن» وزیر خزانه داری آمریکا روز گذشته در یک گفتگوی تلفنی با وزیر دارایی انگلیس پیشنهاد قرار دادن سقف قیمت بر روی نفت روسیه را مطرح کرد.

وی در این گفتگوی تلفنی با «ندیم زهاوی» بر قرار دادن سقف قیمت بر نفت تولیدی روسیه تاکید کرد.

هدف از این اقدام، کاهش تاثیر جنگ روسیه در بهای جهانی انرژی عنوان شده است.

در این گفتگوی تلفنی، دو طرف درباره نیاز به ادامه افزایش حمایت مالی از اوکراین و افزایش فرصت ها برای اعمال تحریم های بیشتر بر روسیه، تاکید کردند.

این در حالی است که صادرات نفت خام کشورهای خاورمیانه به اتحادیه اروپا، از ابتدای سال جاری میلادی 90 درصد افزایش‌یافته است. اروپا تلاش می‌کند نفت روسیه را به‌خاطر تحریم‌ها کنار بگذارد.

اطلاعات کشتیرانی نشان می‌دهد صادرات نفت این منطقه به اروپا نسبت‌ به سال قبل تقریباً 2 برابر شده‌ است.

در 3 هفته اول ماه جاری میلادی، بیش‌از 1 میلیون بشکه در روز نفت خاورمیانه از طریق خط لوله سومد در مصر به اتحادیه اروپا صادر شده‌ است که بیشتر آن از عربستان می‌آید. 1.2 میلیون بشکه دیگر هم از طریق کانال سوئز صادر شده که بیشتر آن متعلق به عراق است.

بلومبرگ تخمین می‌زند این مقدار 90 درصد بیشتر از واردات نفت اتحادیه اروپا از خاورمیانه در ژانویه، یعنی یک ماه قبل‌از آغاز حمله روسیه به اوکراین و اعمال تحریم‌های گسترده علیه مسکو است. اتحادیه اروپا در اوایل ماه ژوئن تحریم‌های جدیدی علیه روسیه اعمال کرد که شامل تحریم واردات نفت دریایی این کشور هم می‌شود.

مسکو در پاسخ به این تحریم‌ها نفت خود را ارزان کرد که باعث شد به‌ سرعت توسط هند و چین خریداری شود. این دو کشور خرید نفت روسیه را طی چند ماه گذشته افزایش داده‌اند.

درحالی‌که تصور می‌شود اتحادیه اروپا جایگزین نفت روسیه را در خاورمیانه یافته‌ است، تحلیلگران درمورد پیام های تحریم نفتی روسیه که در پایان سال جاری میلادی اجرایی می‌شود هشدار داده‌اند. بخشی از این تحریم‌ها شامل ممنوعیت بیمه کشتی‌هایی می‌شود که نفت روسیه را حمل می‌کنند. این ممنوعیت برای کل کشتی‌های حامل نفت مشکل ایجاد کرده و رقابت برای نفت خاورمیانه را افزایش می‌دهد.

 

انتهای پیام/