شهرخبر
چهارشنبه ۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۳

محمد بنا که ۲سال قبل تیم کشتی فرنگی را در رتبه یازدهم دنیا تحویل گرفت حالا به فکر قهرمانی دنیاست.

محمدعلی گرایی

به گزارش همشهری‌آنلاین، تیم ملی کشتی فرنگی ایران سال گذشته با هدایت محمد بنا در مسابقات جهانی نروژ با کسب ۴مدال طلا و ۲مدال برنز روی سکوی دوم دنیا ایستاد. ایران در حالی بعد از روسیه در رده دوم دنیا قرار گرفت که اختلاف آنها تنها ۶امتیاز بود و اگر یک کشتی‌گیر ایران در هر مرحله‌ای مقابل حریفش برنده می‌شد تیم ایران به‌عنوان قهرمانی رسیده بود.

۱۰مرد درستکار | ترکیب اصلی تیم ملی کشتی ایران در مسابقات جهانی صربستان

این در حالی است که فرنگی‌کاران ایران در مسابقات جهانی مجارستان۲۰۱۸ تنها با کسب یک مدال برنز در رده یازدهم قرار گرفته بودند. تیمی ۱۰نفره با هدایت علی اشکانی که با نتایجش شوک بزرگی به کشتی ایران وارد کرد. بعد از اشکانی، هدایت تیم ملی دوباره به محمد بنا -چهره شناخته‌شده کشتی فرنگی که به آقای خاص شهره است- واگذار شد تا شاید بتواند کشتی فرنگی را از شرایط بحرانی نجات دهد. بنا در مسابقات جهانی سال۲۰۱۹ که به‌میزبانی کشور قزاقستان برگزار شد تیم ایران را به رده چهارم دنیا رساند و در مسابقات جهانی۲۰۲۱ با فاصله کمی از روس‌ها تیمش را دوم دنیا کرد.

فدراسیون کشتی پس از تغییر و تحولات مدیریتی و ریاست علیرضا دبیر روی چرخه انتخابی اصرار داشت و محمد بنا هم در جهت اجرایی کردن چرخه انتخابی نفرات اول جام تختی را به مسابقات قهرمانی آسیا فرستاد. در مسابقات قهرمانی آسیا تیم محمد بنا به راحتی می‌توانست اول شود ولی به‌دلیل اینکه به نفرات اول و سرشناس تیم ملی استراحت داده بود در رده دوم قرار گرفت. سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی در قهرمانی آسیا به مدال‌آوران مسابقات جهانی نروژ و امین میرزازاده نفر اول امیدهای جهان استراحت داده بود. بنا پس از مسابقات کشوری و جام تختی کشتی‌گیرانش را در تورنمنت‌های قزاقستان، ایتالیا، لهستان و بلغارستان محک زد تا ترکیب تیم ملی در جهانی صربستان مشخص شود. او در دسته فوق‌سنگین هم ۲ فرصت به برنده مدال طلای جهانی نروژ داد ولی امین میرزازاده هر دو بار علی‌اکبر یوسفی را شکست داد تا بدون هیچ حرف و حدیثی صاحب دوبنده تیم ملی در جهانی صربستان شود.

با توجه به نتایج مسابقات مختلف داخلی و خارجی، نفرات برگزیده تیم ملی کشتی فرنگی برای حضور در مسابقات جهانی صربستان تقریبا مشخص شده‌اند.

پویا دادمرز در ۵۵کیلوگرم، مهدی محسن‌نژاد در ۶۰کیلوگرم، علیرضا نجاتی در ۶۳کیلوگرم، محمدرضا گرایی در ۶۷کیلوگرم، محمدرضا مختاری در ۷۲کیلوگرم، محمدعلی گرایی در ۷۷کیلوگرم، پژمان پشتام در ۸۲کیلوگرم، ناصر علیزاده در ۸۷کیلوگرم، محمدهادی ساروی در ۹۷کیلوگرم و امین میرزازاده در ۱۳۰کیلوگرم ۱۰ملی‌پوش تیم محمد بنا در مسابقات جهانی۲۰۲۲ خواهند بود.