شهرخبر

ترکیبات حیرت انگیز یک میوه تابستانی

ترکیبات حیرت انگیز یک میوه تابستانی

هندوانه، میوه خوشمزه و محبوب تابستانی است که گرچه احساس خنکی آن مهم‌ترین ویژگی شناخته می‌شود اما سرشار از ترکیبات مفید است و فواید بسیاری برای سلامت بدن دارد.

به گزارش بهداشت نیوز، در ادامه این مطلب به فواید مختلف این میوه اشاره خواهیم کرد که به ترتیب عبارتند از: 

موثر در کاهش وزن

هندوانه حاوی 92 درصد آب است که می‌تواند بخش مهمی از نیاز روزانه بدن به آب را تامین کند. البته این خاصیت هندوانه به‌سرعت باعث ایجاد احساس سیری می‌شود و در کنار ویتامین‌های فراوان، کالری کمی دارد که برای افرادی که قصد کاهش وزن دارند، مناسب است. 

محافظت از پوست

این میوه سرشار از لیکوژن است که نقش بسزایی در مقابله با رادیکال‌های آزاد دارد و از سلول‌های پوست در برابر تاثیرات منفی پرتوهای فرابنفش محافظت می‌کند. لیکوپن نیز آنتی‌اکسیدان دیگری است که در هندوانه به مقدار زیاد وجود دارد. وجود ویتامینA به سلامت پوست کمک می‌کند زیرا تولید کلاژن و الاستین تحریک می‌شود که در حفظ الاستیسیته و جوانی پوست موثر است. 

مفید برای ورزشکاران

سیترولین و ویتامینB6 فراوان در هندوانه موجب می‌شود خوردن این میوه احتمال گرفتگی عضلات کاهش یابد. پتاسیم این میوه نیز به عملکرد مطلوب ماهیچه‌ها کمک می‌کند. برای بهره‌مندی از این تاثیر توصیه می‌شود هندوانه پیش از ورزش میل شود و پس از تمرین نیز به‌عنوان خوراکی عالی برای تامین آب و انرژی بدن انتخاب شود. این میوه تابستانی همچنین حاوی مولکول‌هایی مانند کولین است که روند التهابات بدن را کاهش می‌دهد. 

کاهش استرس

هندوانه حاوی ویتامین‌‌های گروه B از جمله B1، B5 وB6 است. ویتامینB6 به‌خصوص در تولید سروتونین، ملاتونین و دوپامین نقش دارد که این ناقل‌های عصبی به تسکین اضطراب، استرس و ترس کمک می‌کند. 

حفظ سلامت قلب

هندوانه حاوی انواع اسیدهای آمینه است که به حفظ سلامت عروق و بهبود جریان خون کمک می‌کند. از همین‌رو مصرف منظم هندوانه می‌تواند در حفظ عملکرد سیستم قلبی‌عروقی موثر باشد. 

بهبود عملکرد سیستم گوارشی

هندوانه منبع غنی از فیبرهای غذایی است. فیبرهای غذایی موجب بهبود عملکرد سیستم گوارش بدن می‌شوند. خوردن این میوه همچنین به پاکسازی کبد و کولون کمک می‌کند که بیشتر به‌دلیل وجود مقدار فراوان نوعی اسیدآمینه به‌‌نام گلوتاتیون است.

منبع: سلامت