شهرخبر

افشای عملیات ربودن هواپیمای روسیه در اوکراین/ به خلبانان تا سقف ۲ میلیون دلار پیشنهاد شده است

افشای عملیات ربودن هواپیمای روسیه در اوکراین/ به خلبانان تا سقف ۲ میلیون دلار پیشنهاد شده است

سرویس امنیت فدرال روسیه از افشا و شکست عملیات اداره اطلاعات نظامی وزارت دفاع اوکراین برای خرید خلبانان روسی و ربودن جنگنده‌های نیروهای هوا-فضای این کشور با کمک سرویس‌های ویژه کشورهای عضو ناتو، به‌خصوص انگلیس، خبر داد.

به گزارش مشرق، سرویس امنیت فدرال روسیه امروز، دوشنبه از شکست عملیات اداره اطلاعات نظامی وزارت دفاع اوکراین در ربودن هواپیماهای جنگی روسیه خبر داده و یادآور شد که این عملیات تحت نظارت سرویس‌های ویژه کشورهای عضو ناتو، و در وهله نخست، انگلیس انجام شده است.

طبق اطلاعات سرویس امنیت فدرال، در جریان یک عملیات اطلاعاتی، مشخص شد که یک کارمند اداره اطلاعات اصلی وزارت دفاع اوکراین در حال صحبت تلفنی با یک خلبان روسی است. در این مکالمه مشخص شده که دفتر اطلاعات نظامی اوکراین آماده پرداخت تا سقف 2 میلیون دلار به خلبانان روسی برای هواپیمای ربوده شده نیروهای هوا-فضای روسیه است. از جمله اهداف این عملیات آن بودکه خلبانان روس را متقاعد سازند که در فرودگاه‌های تحت کنترل نیروهای مسلح اوکراین فرود بیایند.

در مکالمه بدست آمده، افسر اطلاعاتی به خلبان روسی پیشنهاد کرده است: "هدف ما یک هواپیما است. ما حاضریم 1 میلیون بپردازیم و حتی می توانیم توافق کنیم که یک میلیون دیگر به آن اضافه کنیم." طبق برنامه طراحی شده در سازمان اطلاعاتی اوکراین، ارتش این کشور باید رهگیری یک هواپیمای ربوده شده را شبیه سازی می‌کرد. مربی در فایل صوتی گفت: "شما در خط مقدم جبهه ارتفاع خود را بسیار کم کنید و سپس جنگده های اوکراینی شما را پیش خواهند برد."

مقامات اوکراینی به ربودن جنگنده سوخو-24، سوخو-34 و توپولف-22 ام.3 نیروهای هوا-فضای روسیه علاقه مند هستند. در ازای یکی از این هواپیماها، اداره اطلاعات نظامی اوکراین به خلبانان روسی قول داده بود که همسران آنها را نیز به  یکی از کشورهای اتحادیه اروپا - آلمان، بلغارستان یا کشورهای حوزه دریای بالتیک - بفرستد و در آنجا حساب‌های ارزی برای آنها باز کند.

در نتیجه اقدامات انجام شده برای آماده سازی این عملیات ویژه توسط ارتش اوکراین، روسیه هم از طرح سیستم‌های دفاع هوایی و هم از محل فرودگاه‌های نظامی اوکراین آگاه شد. افسران ضدجاسوسی روسیه همچنین به اطلاعاتی دست یافتند که به نیروهای مسلح کمک کرده تا به تعدادی از تأسیسات نظامی اوکراین نیز حمله کنند.

پیش از این سرویس امنیت فدرال روسیه گزارش داده بود که این سازمان موفق شده تا عملیات اداره اطلاعات اصلی وزارت دفاع اوکراین برای ربودن هواپیماهای جنگی نیروهای هوا- فضای روسیه تحت نظارت سرویس‌های ویژه ناتو را کشف و متوقف کند. نیروهای امنیتی روسیه موفق شدند شرکت کنندگان در این عملیات، از جمله کارکنان سرویس‌های ویژه اوکراین و همدستان آنها را شناسایی کنند.

منبع: تسنیم