شهرخبر

هرگز آب کولر گازی را دور نریزید! / مصارف جالب و باورنکردنی آب خارج شده از کولر گازی

بسیاری از مردم با کاربردهای آب کولر گازی آشنا نیستند و آن را دور می‌ریختید یا برای شست‌وشو استفاده می‌کردید.

هرگز آب کولر گازی را دور نریزید! / مصارف جالب و باورنکردنی آب خارج شده از کولر گازی

به گزارش سلام نو به نقل از اقتصاد آنلاین، دور ریختن این آب شاید چندان مهم به نظر نرسد؛ اما تحقیقات نشان داده است که در یک ساختمان بزرگ که از کولرهای گازی برای خنک کردن محیط داخلی استفاده می‌کند تا ۱۵۱ هزار لیتر آب کولر گازی تولید می‌شود که مقدار قابل توجهی است.

اگر تا امروز، آب کولر گازی را دور می‌ریختید یا تنها از آن برای شست‌وشو استفاده می‌کردید باید گفت که با انجام سرویس کولر گازی ، تمیز کردن دوره‌ای فیلترها و جمع‌آوری آب در ظرف تمیز می‌توانید از آن، در موارد بیشتری استفاده کنید.

آب کولر گازی چیست؟

در پاسخ به سوال آب کولر گازی چیست باید بگوییم. داخل کولر گازی یک شبکه از لوله‌های مسی با صفحه‌های آلومینیومی سرد قرار دارد. وقتی هوای گرم داخل خانه، از روی این شبکه فلزی عبور می‌کند، خنک می‌شود. همراه با خنک شدن مقداری از رطوبت هوای گرم روی شبکه فلزی به مایع تبدیل می‌شود.

رطوبت هوا در برخورد با لوله‌های مسی سرد، به حالت مایع تبدیل می‌شود و از راه مجرای خروجی به بیرون هدایت می‌شود.

آیا آب کولر گازی آشامیدنی است؟

سوال آیا آب کولر گازی آشامیدنی است؟ یکی از رایج‌ترین سوالات است که ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کرده است. حتی برخی اعتقاد دارند که این آب سمی است و نباید آن را استفاده کرد.

نداشتن املاح مهم‌ترین ویژگی آب کولر گازی است. این ویژگی باعث می‌شود که مواد شوینده بهتر در این آب حل شوند و قدرت پاک‌کنندگی بیشتری داشته باشند.

نمی‌توان پاسخ قطعی به این سوال داد زیرا در مورد آشامیدنی بودن این آب اختلاف نظر وجود دارد. برخی اعتقاد دارند، ذرات ریز داخل هوا (هاگ قارچ‌ها، مواد شیمیایی که از مبلمان یا مصالح ساختمانی آزاد می‌شود، ذرات گردوغبار و باکتری و میکرواورگانیسم‌های همراه آن) در این آب جمع می‌شوند و به سلامتی آسیب می‌رسانند. اما برخی دیگر اعتقاد دارند که فیلترهای کولر گازی این مواد را حذف می‌کنند و آشامیدن این آب مشکلی ندارد.

با انجام سرویس دوره‌ای کولر، آب خروجی از قبل تمیزتر می‌شود و می‌توانید در موارد مختلفی از آن استفاده کنید.

اگر فیلترهای دستگاه به طور دوره‌ای تمیز شوند و کولر سرویس و پاکسازی شود، آب خروجی از کولر، قابلیت آشامیدن را دارد؛ البته باید گفت به دلیل نبود مواد معدنی و املاح در این آب نباید در خوردن آن زیاده‌روی کرد؛ چون ممکن است بدن به کمبود عناصری مثل کلسیم دچار شود؛ اما می‌توان با اضافه کردن املاح، از آن استفاده کرد.

موارد استفاده از آب کولر گازی

علاوه بر نوشیدن از آب کولر گازی می‌توان برای کاری‌های دیگر هم استفاده کرد که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

آب کولر گازی برای آکواریوم

اگر آب کولر خود را به صورت بهداشتی جمع‌آوری کنید به طوری که هیچ گردوغبار و آلودگی وارد آن نشود، می‌توانید برای آکواریوم و تنگ‌ماهی از آن استفاده کنید.

آب کولر گازی برای رادیاتور

به دلیل نداشتن املاح و مواد معدنی در این آب، استفاده از آن برای رادیاتور ماشین، منطقی به نظر می‌رسد. رادیاتور ماشین قطعه حساسی است و رسوب گرفتن آن باعث ایجاد مشکلات مختلفی مثل جوش آوردن ماشین می‌شود.

از آب خروجی از کولر گازی می‌توان به عنوان آب رادیاتور ماشین استفاده کرد.

اگر قصد دارید از این آب برای رادیاتور ماشین استفاده کنید باید در جمع‌آوری آن دقت زیادی به خرج دهید. زیرا ورود هر گونه آلودگی، گردوغبار و ذرات معلق به این آب ممکن است برای رادیاتور ماشین مشکل ساز شود.

آبی بدون املاح برای اتو

برای استفاده از اتوهای بخار به آب مقطر نیاز داریم. آب کولر گازی مقطر است و املاحی ندارد؛ پس ریختن این آب داخل اتو مشکلی ایجاد نمی‌کند. برای استفاده از آب کولر در اتو، آن را در ظرف تمیزی جمع‌آوری کنید.

برای پاک شدن رسوبات داخل اتو هم می‌توانید، مخزن آن را از آب کولر گازی پر کنید و یک روز کنار بگذارید. بعد از آن آب مخزن را کامل خالی کنید. با انجام مداوم این کار، هیچ وقت با مشکل مسدود شدن خروجی‌های بخار اتو روبه‌رو نمی‌شوید.

از آب خروجی کولرهای گازی می‌توان برای اتوهای بخار استفاده کرد.

استفاده در بخارشو

اساس کار بخارشو، استفاده از گرما و فشار بخار آب برای از بین بردن لکه‌ها و آلودگی‌هاست؛ چون آب داخل مخزن این دستگاه به جوش می‌آید، باید املاحی در آن وجود نداشته باشد. با توجه به این موضوع، استفاده از این آب برای تمیز کردن خانه با بخارشو هم می‌تواند یکی از مصارف آب کولر گازی در خانه باشد.

استفاده در شستشوی ماشین، پنجره و لباس

نداشتن املاح مهم‌ترین ویژگی آب کولر گازی است. این ویژگی باعث می‌شود که مواد شوینده بهتر در این آب حل شوند و قدرت پاک‌کنندگی بیشتری داشته باشند. در کنار این موضوع، نبود املاح در آن، باعث می‌شود که گردوغبار، رسوبات و کثیفی‌ها راحت‌تر با استفاده از این آب تمیز شود.

آب کولر گازی برای گیاه و گل‌های آپارتمانی مفید است؟

در بسیاری از خانه‌های ایرانی، از آب کولر گازی برای گیاه استفاده می‌شود تا از دور ریختن آب جلوگیری شود. این آب به دلیل نداشتن املاح در خود، توانایی زیادی برای حل کردن مواد معدنی خاک را در خود دارد. البته استفاده مکرر از آب کولر گازی، خاک گیاه از مواد معدنی مفید تخلیه و رشد گیاهان دچار مشکل می‌شود.

برای پیشگیری از این موضوع، بهتر است برای آبیاری گیاهان آپارتمانی، از ترکیب آب معمولی و آب کولر گازی استفاده و هر سال خاک گلدان‌های خود را عوض کنید.

البته باید گفت در مورد گیاهان حساسی مثل ارکیده، گیاه کوزه‌ای و گیاهان گوشتخوار که به PH خاک و املاح آن حساس هستند، بهتر است از این آب برای آبیاری استفاده نشود.

استفاده از آب کولر گازی برای گیاهان آپارتمانی مناسب نیست و باعث ایجاد کمبود عناصر معدنی در آن‌ها می‌شود.

آب کولر گازی برای درختان

نیاز آبی درختان بسیار بیشتر از گیاهان آپارتمانی است و از طرفی ، حجم خاک اطراف ریشه‌های آن‌ها بیشتر است؛ پس استفاده از آب کولر برای آبیاری درختان مشکلی ایجاد نمی‌کند و تعادل املاح خاک را برهم نمی‌زند. شما می‌توانید به جای استفاده از آب لوله‌کشی برای آبیاری باغچه از آب کولر گازی استفاده کنید.

با توجه به کمبود و آلودگی منابع آبی، برخی از کشورهای گرمسیری، تحقیقات جالبی در مورد استفاده از آب کولر گازی در صنعت انجام داده‌اند. در یک مقاله عنوان شده است که می‌توان با جمع‌آوری و ذخیره درست این آب، از آن حتی در بخش صنعت و آزمایشگاه‌ها هم استفاده کرد.

در این مقاله سعی کردیم راهنمای کاملی برای موارد استفاده از آب کولر گازی بیان کنیم. چنانچه تصور می‌کنید آب کولر گازی شما تغییر رنگ داده یا بوی خاصی می‌دهد یعنی زمان سرویس کولر گازی شما رسیده است. با سرویس به موقع دستگاه می‌توانید از آب آن استفاده‌های متعدد را ببرید.