شهرخبر

صعود ۳ نامزد به دور نیمه نهایی انتخاب نخست وزیر جدید انگلیس/ ریشی سوناک همچنان پیشتاز است

صعود 3 نامزد به دور نیمه نهایی انتخاب نخست وزیر جدید انگلیس/ ریشی سوناک همچنان پیشتاز است

در چهارمین دور رای گیری برای انتخاب جانشین بوریس جانسون، «کمی بادنوک» آراء لازم را برای صعود به مرحله نیمه نهایی کسب نکرده و از ادامه رقابت‌ها جا ماند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه "فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ"، در چهارمین دور رای گیری برای تعیین جانشین بوریس جانسون، نخست وزیر سابق انگلیس که چندی پیش به دلیل زنجیره‌ای از رسوایی ها کناره گیری خود را اعلام کرد، "کمی بادنوک"، آراء لازم برای صعود به مرحله بعد را کسب نکرد و با کسب 59 رای از دور رقابت ها حذف شد.

ریشی سوناک، وزیر دارایی سابق انگلیس در این میدان رقابت که حالا سه نامزد دارد همچنان پیشتاز است و در این رای گیری توانست با کسب سه رای دیگر تعداد آراء خود را به 118 افزایش دهد. پنی موردانت با کسب 10 رای بیشتر نسبت به دور قبل 92 رای کسب کرده و در جایگاه دوم قرار گرفت. لیز تراس، وزیر امور خارجه هم با کسب 15 رای دیگر نسبت به دور قبل 86 رای را کسب کرد و به دور نیمه نهایی راه یافت.

از آنجایی که بادنوک به جناح راست تمایل دارد حامیان وی می توانند در رای گیری امروز چهارشنبه به شدت به سمت تراس حرکت کنند، که این باعث حذف موردانت از رقابت ها می شود.

پس از مشخص شدن دو نامزد دارای بیشترین حمایت در گروه پارلمانی محافظه کاران امروز چهارشنبه، قرار است آن ها برای رای گیری پستی به حدود 200 هزار نفر از اعضای حزب معرفی شوند. نتیجه رای گیری نهایی قرار است در 5 سپتامبر (14 شهریور ماه) اعلام شود. برنده احتمالاً در همان روز توسط ملکه به نخست وزیری منصوب می شود.

نتیجه رای‌گیری‌های صورت گرفته در یک هفته اخیر نشان می‌دهد که ریشی سوناک از تائید و حمایت بالایی میان نمایندگان حزب محافظه‌کار برخوردار است و شانس زیادی برای تصاحب کرسی نخست وزیری دارد. بیشتر هواداران تام توگندهات که اخیرا از ادامه رقابت‌ها جا ماند، به اردوگاه ریشی سوناک ملحق شده‌اند.

«ناظم زهاوی» جانشین سوناک در دولت مستعفی بوریس جانسون و «جرمی هانت» وزیر سابق بهداشت هم پیش از این از دور رقابت‌ها حذف شده بودند.

انتهای پیام/