شهرخبر

کشف استخوانی عجیب که تکامل چهره انسان را نشان می‌دهد+عکس

کشف استخوانی عجیب که تکامل چهره انسان را نشان می‌دهد+عکس

کشف استخوانی عجیب که تکامل چهره انسان را نشان می‌دهد+عکس
دیرینه شناسان بقایای استخوان فک انسانی ۱.۴ میلیون ساله را در اسپانیا کشف کردند که می‌تواند دیدگاه جدیدی را در خصوص فرآیند تکامل چهره انسان‌های امروزی عرضه کند.

به گزارش ثریا تیمی از دیرینه‌انتروپولوژیست‌ها یک استخوان فک فوقانی باستانی را در منطقه سیما دل الفانته-یک سایت باستان‌شناسی در کوه‌های آتاپورکا در نزدیکی شهر بورگوس در شمال اسپانیا که به‌خاطر سوابق فسیلی غنی‌اش معروف است- کشف کردند که بررسی‌های اولیه از قدمت ۱.۴ میلیون ساله آن حکایت دارد.

قبل از این کشف، اولین فسیل‌های انسان‌نمای کشف شده در اروپا (که در سال ۲۰۰۸ در سیما دل الفانته یافت شد) مربوط به ۱.۲ میلیون سال پیش بود. بر اساس مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۲ در مجله دندانپزشکی بریتانیا منتشر شد، این یافته شامل بخشی از فک پایین یا استخوان فک پایین و چندین قطعه استخوان بود. به همین دلیل کشف جدید برای دانشمندان بسیار شگفت آور بود، زیرا این محققان هرگز انتظار نداشتند که فسیلی قدیمی‌تر از نمونه قبلی در همین مکان بیابند.

استخوان فک بالایی که تقریباً ۶.۵ فوت (۲ متر) عمیق‌تر از فسیل‌های یافت شده در سال ۲۰۰۸ در خاک رسی قرار دارد، توسط ادگار تلز، دانشجوی دکترا در مرکز ملی تحقیقات در مورد تکامل انسان در بورگوس، کشف شد. دیرینه‌انتروپولوژیست‌ها بر این باورند که استخوان فک بالایی شبیه به یافته‌های فسیل‌شده قبلی، ویژگی‌هایی دارد که الگوی تکاملی صورت انسان را به نمایش می‌گذارد. تلز در این خصوص گفت: «در این استخوان فک بالا یک برجستگی عمودی وجود دارد که مانند فک پایین یافت شده در [۲۰۰۸]است که می‌تواند نشان دهنده وجود چهره امروزی انسان‌ها در این زمان باشد».

به عبارت دیگر، تلز و تیمش این نظریه را مطرح می‌کنند که این استخوان تازه کشف شده می‌تواند متعلق به کسی باشد که بیشتر از نخستی‌های میمون‌مانند، همچون هومو هابیلیس، به اروپایی‌های امروزی نزدیک است. همین امر بحث‌های زیادی را به دنبال داشت، زیرا بر اساس مطالعاتی که در سال ۱۹۹۹ صورت گرفت، این استخوان را می‌بایست به گونه Homo Antecessor (در لاتین به معنای "انسان پیشگام") متعلق دانست که البته موقعیت خود این گونه در شجره انسان‌ها بحث برانگیز است.

از طرفی دیگر، برخی نیز باور دارند که این استخوان احتمالا متعلق به یک پسرعموی نزدیک انسان امروزی و نئاندرتال‌ها باشد. به هر روی، جان هاکس، انسان شناس دانشگاه ویسکانسین-مدیسون که در حفاری اخیر شرکت نداشت، گفت: «کشف جدید به ایجاد بینشی در مورد جمعیتی که در ابتدا در این منطقه زندگی می‌کردند کمک می‌کند. ما هنوز نمی‌دانیم که این استخوان فک متعلق به کدام گونه از انسان‌ها است و برای حل این معما باید مطالعات مقایسه‌ای زیادی صورت گیرد، اما هر نتیجه‌ای که حاصل شود می‌تواند گره‌ای از گره‌های زیاد بحث تکامل انسان را باز کند. در واقع این مهم‌ترین بخشی است که من به آن اهمیت می‌دهم.»

منبع: فرارو