به گزارش اکوایران و به نقل از ایرنا، به دنبال همکاری‌های راهبردی ایران و روسیه، در هفته‌های اخیر توافق اولیه برای سرمایه‌گذاری شرکت‌های بزرگ نفتی روسیه ازجمله گازپروم در ایران صورت گرفت.

پیش از این، ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه، مسئولان ارشد شرکت گازپروم (بزرگ‌ترین شرکت گازی جهان) را ملزم کرده بود در اسرع وقت به ایران سفر کنند و توافق اولیه با ایران برای سرمایه گذاری در پروژه‌های نفت و گاز ایران را انجام دهند.

در همین راستا، مسئولان ارشد گازپروم در روزهای گذشته به تهران سفر کردند و در جریان مذاکرات با مقامات ارشد نفتی ایران، بحث‌های کارشناسی به اتمام رسید و متن تفاهم‌نامه آماده شد که امروز به امضا رسید.

این توافق شامل سرمایه‌گذاری روسیه برای اجرای اولین حفاری در میدان پارس شمالی ، اجرای پروژه فاز دوم میدان گازی کیش، پروژه فشارافزایی پارس جنوبی (کاری که توتال قرار بود انجام دهد و انجام نداد)، سرمایه گذاری در طرح‌های ال ان اجی، احداث خطوط لوله صادرات گاز، سوآپ گاز و فرآورده های نفتی (که به زودی عملیاتی می شود) همکاری های علمی و تکنولوژی، صادرات کاتالیست و تولید تجهیزات حساس صنعت نفت   است.

هم اکنون شرکتهای روسی   ۴ میلیارد دلار قرارداد درحال اجرا در میادین نفت و گاز ایران دارند و با توافق امروز قرار است ارزش سرمایه گذاری روسیه در صنعت نفت ایران ۱۰ برابر شود. به عبارت دیگر اگر تفاهم نامه امروز هم به قرارداد منجر شود رقم قراردادهای نفتی روسی در ایران به ۱۰ برابر افزایش پیدا می کند.

بلافاصله پس از امضای تفاهم نامه، مذاکره برای جزئیات و تبدیل آن به قرارداد شروع می شود و به سرعت قرار است به قراردادهای اجرایی تبدیل شوند.