شهر خبر
برچسب‌های مهم خبری:#خلیج فارس#عسلویه#انرژی#پایان سال

تأمین بیش از ۱۰۰ درصدی آب و برق مورد نیاز پتروشیمی‌های عسلویه

تأمین بیش از 100 درصدی آب و برق مورد نیاز پتروشیمی‌های عسلویه

مدیرعامل شرکت مبین انرژی خلیج فارس از تأمین بیش از ۱۰۰ درصدی آب، برق، نیتروژن، بهار و هوای ابزار دقیق مورد نیاز پتروشیمی‌های فاز اول عسلویه در سال ۱۴۰۰ خبر داد و گفت: پروژه آپادانا در پایان سال ۱۴۰۲ افتتاح می‌شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، مهدی فرزانه، مدیرعامل شرکت مبین انرژی خلیج فارس در جمع خبرنگاران اظهار داشت: فعالیت اصلی شرکت، تأمین یوتیلیتی متمرکز فاز 1 عسلویه است.

وی افزود: سال 1400 سالی پربار و پر دستاورد برای شرکت بوده به طوری که در برخی محصولات مثل تولید آب شیرین، بخار، نیتروژن و هوای ابزار دقیق به ترتیب 5 درصد، 16 درصد، 3 درصد و 11 درصد بیش از برنامه تولید شده است.

مدیرعامل شرکت مبین انرژی خلیج فارس با بیان اینکه "در سال 1400 در میزان تولید بخار، آب شیرین و آب تغذیه دیگ بخار رکورد 10 سال گذشته شکسته شد"، گفت: در خصوص محصول اکسیژن، بدلیل مشکلات فنی و داخلی مربوط به مصرف‌کننده عمده و نیز قطع 45 روزه گاز در زمستان، تولید و فروش این محصول کمتر از پیش‌بینی بوده است.

وی ادامه داد: ارزش روز پتروشیمی مبین در بازار سرمایه 670 هزار میلیارد ریال است و موفقیت نسبی در اصلاح فرمول قیمت‌گذاری و اخذ نرخنامه باستناد مصوبه 479 شورای رقابت موجب شد تا سود واقعی محسابه شده در سال 1400 به 13 هزار و 650 میلیارد تومان برسد.

فرزانه در خصوص مجتمع‌های پتروشیمی که محصولات یوتیلیتی مورد نیاز خود را از پتروشیمی مبین دریافت می‌کنند، گفت:  پتروشیمی‌های زاگرس، جم، پردیس، پارس، برزویه، آریاساسول و ... از مشتریان محصولات تولیدی پتروشیمی مبین هستند.

مدیرعامل شرکت مبین انرژی خلیج فارس در خصوص پروژه آپادانا اظهار داشت: برآورد کلی هزینه‌های پروژه بالغ بر 10 هزار میلیارد تومان بوده که بالغ بر 7 هزار میلیارد تومان آن تا سال 1400 تأمین شده و برای تکمیل این پروژه حدود 3 هزار و 132 میلیارد تومان دیگر مورد نیاز است که این هزینه از محل تسهیلات تکمیل خواهد شد.

وی افزود: این پروژه تا پایان سال 1400 به پیشرفت 77 درصدی رسیده و پیش‌بینی زمان افتتاح پروژه آپادانا، سه ماهه پایانی سال 1402 است.

انتهای پیام/