شهرخبر

حجامت؛ مفید یا مضر؟

حجامت؛ مفید یا مضر؟

حجامت یکی از روش‌های درمانی تاریخی است که در طب سنتی چین، ایران، یونان و بسیاری از کشورهای دیگر وجود داشته است. امروزه این روش درمانی مجدداً بر سر زبان‌ها افتاده است و طرفداران جدیدی پیدا کرده است؛

به گزارش بهداشت نیوز، در واقع آنچه به‌نام حجامت می‌شناسیم بادکش درمانی (Cupping) یا کوزه اندازی تر نام دارد. در روش بادکش درمانی ابزاری به شکل کوزه بر روی پوست قرار داده می‌شود و با ایجاد مکش خون را در آن محل جمع می‌کنند.

بادکش، با مکشی که ایجاد می‌کند، جریان خون را از عمق به سطح آورده و هر نوع انسداد و رکود خون را برطرف می‌کند؛ به همین علت می‌تواند مواد سمی و توکسین‌‌ها را از بدن خارج کند. بدیهی است با افزایش جریان خون روند تغذیه سلول‌ها و اکسیژن‌رسانی به سلول‌ها نیز افزایش می‌یابد.

تفاوت حجامت و بادکش درمانی

درحقیقت حجامت و بادکش درمانی تفاوتی ندارند و در حجامت، که نوعی از بادکش درمانی است، قبل از قراردادن این بادکش‌ها بر روی پوست چندین خراش در آن موضع ایجاد می‌کنند و سپس بادکش را بر روی آن گذاشته و با اعمال خلاء موجب خروج خون می‌شوند. پیروان این روش معتقدند این کار موجب تصفیه خون و فواید سلامتی متعددی برای بدن می‌شود.

ایدۀ پشت حجامت اعتقاد پیروان آن به طب اخلاطی است. طب اخلاطی به معنای دخالت چهار عنصر خون، بلغم، صفرا و سودا در سلامت بدن است. براساس این اعتقاد بیماری‌های ناشی از ازدیاد خون در بدن به‌وسیلۀ حجامت درمان می‌شوند. دو مورد از تحقیقات انجام‌شده در سال 2011 بر روی اثر تسکینی درد در روش حجامت و بادکش درمانی نشان می‌دهند زمانی که این دو روش در کنار داروهای متعارف استفاده شوند اثر درمانی قابل‌ملاحظه‌ای خواهند داشت.

خواص حجامت چیست؟

تا اینجای کار دیدیم که، حجامت چیست و با تاریخچه آن آشنا شدیم. حال بهتر است ببینیم، خواص حجامت چیست. امروزه پس از دوره‌ای نسبتاً طولانی از افول علوم وابسته به طب سنتی، ازجمله حجامت و بادکش درمانی، این روش‌های درمانی باستانی مجدداً طرفدارانی در میان اقشار مختلفی از مردم پیدا کرده‌اند. تحقیقات انجام‌شده بر روی این روش‌های درمانی گسترده نبوده؛ ولی، ازنظر علمی تعدادی اثر درمانی برای حجامت شناسایی شده‌اند که عبارت‌اند از:

    کاهش درد: بر اساس تئوری pain-gate حجامت با تغییر در خواص بیومکانیکی پوست باعث کاهش مواد سمی و درد در پوست می‌شود؛

    ریلکس‌کردن عضلات: بر اساس تئوری نیتریک اکسید (ماده‌ای در بدن که موجب انبساط رگ و افزایش جریان خون بافت‌ها می‌شود) حجامت از طریق تغییرات موضعی جریان خون در عضله و ساختار آن باعث نرم‌شدن و احساس خوبی در عضلات می‌شود که این نیز یکی از خواص حجامت از کمر است؛

    هنوز دقیقاً مشخص نیست؛ ولی، به نظر می‌رسد خواص حجامت از پشت شامل تنظیم سیستم ایمنی و هورمونی بدن نیز می‌شود؛

    تئوری دیگری معتقد است حجامت از طریق حذف مواد زائد، فلزات سنگین در خون و سم‌ها به تصفیۀ خون یا عمل Detoxification کمک می‌کند؛

    برطبق تحقیقات انجام‌شده به نظر می‌رسد، حجامت در مردان موجب کاهش لیپوپروتئین با چگالی کم یا LDL می‌شود LDL .ماده‌ای غنی از چربی و کلسترول است که نقش اساسی در تصلب شرائین و بیماری‌های قلبی‌عروقی دارد. در مقابل، لیپوپروتئین با چگالی بالا یاHDL  چربی خوب و محافظت‌کنندۀ بدن در برابر بیماری‌های قلبی است. حجامت نسبت LDL به HDL را کم کرده و مقدار کلسترول تام خون را کاهش می‌دهد؛

 

    ازجمله خواص حجامت برای بدن دیده شده است که، حجامت باعث افزایش تودۀ گلبول‌های قرمز و افزایش تولید آن‌ها می‌شود؛

    یک پژوهش انجام‌شده در سال 2017، تأثیرات مولکولی روش بادکش درمانی ‌تر یا همان حجامت را بررسی کرده است. سلول‌های پوست در پاسخ به محیط خلاء و نبود اکسیژن موقتی در طی بادکش درمانی سیگنال‌های بیوشیمیایی را آزاد می‌کنند که حتی بر روی بیان یا عدم بیان ژن‌های هسته سلول نقش دارند. خراش‌های سطحی بر روی پوست در طی حجامت همچنین پاسخ ترمیمی پوست را برمی‌انگیزد و ژن‌های دخیل در فرایندهای ترمیم پوست را فعال می‌کند.

بهره‌بردن از فواید مختلف حجامت فقط شامل موارد بالا نمی‌شود، بلکه دستیابی به اهداف و فواید بالا منجربه بهره‌مندی از خواص دیگری نیز می‌شود. برای مثال خواص حجامت برای جوش صورت است که به‌دلیل افزایش گلبول‌های سفید، کاهش چربی و تصفیه خون گفته می‌شود که ممکن است باعث کاهش جوش صورت شود؛ خصوصاً در افرادی که آکنه‌های زیاد و بزرگ دارند.

خواص حجامت از سر

عمل بادکش و حجامت از طریق سر نیز انجام می‌شود و در طب سنتی برای خواص حجامت از سر نیز مطالب مختلفی موجود است. گفته می‌شود که، این عمل در مناطق بدون موی سر خصوصاً در افراد طاس بهتر است انجام شود تا بادکش به‌خوبی بر روی پوست قرار بگیرد.

در طب سنتی ازجمله مهم‌ترین خواص حجامت سر درمان بیماری‌های روان مانند جنون و افسردگی، سردرد و تقویت چشم و مغز ذکر شده است که تاکنون مبنای علمی دقیقی برای این ادعاها وجود ندارد.