شهرخبر

اورامانات بنای خوبی برای وحدت اقوام و مردم شریف ایران است

اورامانات بنای خوبی برای وحدت اقوام و مردم شریف ایران است

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در سالگرد ثبت جهانی منظر فرهنگی اورامانات بیان کرد: بخش عمده این منطقه‌ وسیع مربوط به دو استان کرمانشاه و کردستان است که بنای خوبی برای وحدت اقوام، استان‌ها و مردم شریف ایران به شمار می‌آید.

به گزارش خبرگزاری برنا؛ سید عزت‌الله ضرغامی امروز شنبه ۲۵ تیرماه ۱۴۰۱ در  همایش بین‌المللی هورامان که به مناسبت سالگرد ثبت جهانی اورامانات/ هورامان در دانشگاه رازی کرمانشاه برگزار شد، به‌صورت ویدئوکنفرانس به سخنرانی پرداخت.

وی با اشاره به سالگرد ثبت جهانی منظر فرهنگی اورامانات/ هورامان بیان کرد: بخش عمده این منطقه‌ وسیع مربوط به دو استان کرمانشاه و کردستان است که بنای خوبی برای وحدت اقوام، استان‌ها و مردم شریف ایران به شمار می‌آید.

ضرغامی تصریح کرد: یونسکو مدت‌هاست که کلمه منظر فرهنگی را به کار می‌برد. چرا که میراث ملموس و ناملموس به لحاظ مفهومی به هم گره خورده‌اند و جدا کردن آن‌ها در بسیاری مواقع ممکن نیست. بخش عمده بنای بزرگی که ایجاد می‌شود مربوط به روحیات، توانمندی‌ها و فرهنگ مردم است.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ادامه داد: مردم کرمانشاه از هزاران سال قبل، زندگی، توانمندی، مهارت‌ها، فرهنگ، آیین و آداب و رسوم خود را با طبیعت شکل داده‌اند. این معماری کم‌نظیر در دنیا جدا از جاذبه‌ بصری، مبتنی بر عفاف خانواده ایرانی‌ است که امروز  گمشده ماست.

وی خطاب به افرادی  که گمان می‌کنند میراث‌فرهنگی مانع توسعه شهرها، منطقه‌ها و روستاها می‌شود، گفت: میراث‌فرهنگی در صورتی که به درستی به کار گرفته شود، پیشران توسعه و ترقی امروز دنیا است؛ چرا که تجربه و انباشتی از دانش بومی که طی هزاران سال شکل گرفته پشتوانه اقدامات بعدی توسعه است.

ضرغامی اورامانات/ هورامان را مثال برجسته ایران‌اسلامی دانست و افزود: مردم با مقاومت و سخت‌کوشی، این منطقه را از دل سنگ و صخره شکل داده‌اند و باغ‌های حاصلخیز با بهترین میوه‌ها ایجاد کرده‌اند که به گواه کارشناسان یونسکو این نوع زندگی و معماری برجسته در سطح جهانی فوق‌العاده است که منجر به ثبت جهانی آن شد.

باید تحولی در ترجمه اقدامات علمی و فرهنگی به زبان سایبری انجام بدهیم

وی به نگارش ۴۰۰ مقاله‌، رونمایی از هفت کتاب، نمایشگاه عکس به‌عنوان برنامه‌های متنوع این رویداد اشاره و بر استفاده از ظرفیت فضای مجازی برای عرضه این مقالات و پژوهش‌ها در راستای معرفی این منطقه تاکید کرد.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، تصریح‌ کرد: این پژوهش‌ها در فضای مجازی باید با انتخاب کلیدواژه مناسب و عنوان‌بندی شده انتشار پیدا کند و اگر این امر به درستی انجام نشود انگار کاری انجام نداده‌ایم.

ضرغامی با بیان اینکه ما همیشه ملت آپلود بودیم و امروز به دلیل عقب‌ماندگی در فضای مجازی به مردم دانلود و کپی تبدیل شده‌ایم، افزود: باید تحولی در ترجمه اقدامات علمی و فرهنگی به زبان سایبری انجام دهیم، در غیر این صورت دانش و میراث‌فرهنگی ما مدفون می‌شود.

مردم منطقه اورامانات/ هورامان بهترین الگو برای اقتصاد مقاومتی هستند

وی از مردم کرمانشاه و منطقه اورامانات/ هورامان به‌عنوان بهترین مثال در اقتصاد مقاومتی نام برد و گفت: امروز اگر مسائلی مانند اقتصاد مقاومتی راهبرد اصلی کشور است، مردم کرمانشاه و منطقه اورامانات/ هورامان که با داشته‌های خود بهترین مدیریت را کردند، بهترین الگو هستند. دشمن باید بداند با فشار تحریم نمی‌تواند این ملت را به زانو در آورد. ما ملت اورامانات/ هورامان هستیم، ملت کرمانشاه هستیم که با وجود مشکلاتی که طبیعت ایجاد می‌کرد مقاومت و زندگی کرده‌اند.

ضرغامی این میراث‌فرهنگی را پشتوانه، هویت و شناسنامه کشور دانست و افزود: امیدوار هستم با تلاش نخبگان، دانشگاهیان، روحانیون سنی و شیعه وظایفمان را به‌درستی برای این منطقه انجام دهیم.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ابراز امیدواری کرد که فرهنگ غنی و‌ استوار کرمانشاه و‌ کردستان با نماد اورامانات/ هورامان به‌عنوان الگوی برجسته و‌ موفق برای مردم ایران قرار گیرد.

 

انتهای پیام