شهرخبر

چرا تبانی در تنیس جهان همچنان رو به رشد است؟

چرا تبانی در تنیس جهان همچنان رو به رشد است؟

فساد و تبانی در چهارمین ورزش برتر جهان با وجود برخی اقدام‌ها همچنان رشد می‌کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، تنیس چهارمین ورزش محبوب جهان و نخستین ورزش جهان در زمینه تبانی است. ساختار آن یادآور طرح رمان اسکار وایلد با عنوان تصویر دوریان‌گری است. همه چیز در بیرون زیبا و جذاب به نظر می‌رسد اما واقعیتی شوم و دردناک در درون، پنهان است. داستان سوءظن به اصلان کاراتسف روسی و نیکولو باسیلاشویلی گرجستانی فقط یک ضربه قلم بر روی بومی است که سرشار از فساد و دروغ است.

رهبری تنیس جهان بیست سال است که به اصطلاح با سگ‌های این ورزش مبارزه می‌کند اما نه تهدید به محرومیت مادام‌العمر و شناسایی بازیکنان بی‌وجدان با فناوری‌های مدرن و ساختارهای ویژه نیز کمکی به ریشه کردن این مشکل نکرده است. خبرنگاران تحقیق‌گر این موضوع اخبار کافی دارند که تنیسورها در تمامی سطوح تقلب می‌کنند. حتی به نواک جوکوویچ به عنوان تنیسور نخست جهان پیشنهاد رشوه داده شد اما دریافت دویست هزار دلار برای شکست  در تورنمنت سن پترزبورگ در سال 2007 را رد کرد. صدای بدترین مورد در تنیس آزاد استرالیا 2019 شنیده شد. جایی که پلیس استرالیا 28 تنیسور حرفه‌ای را بازداشت کرده بود. یکی از آنها که نامش فاش نشد در تنیس آزاد آمریکا 2018 نیز حضور داشت. در همان زمان اعلام شده بود که بازیکنان زیر نظر گروه مافیایی در ارمنستان کار می‌کردند. هر مسابقه و بازیکن ناظر خودش را داشت که کیفیت نتیجه را بررسی می‌کرد. پلیس یازده خانه را بررسی که پنج ماشین لوکس، چندین اسلحه گرم، جواهرات، دستگاه‌های الکترونیکی، کارت‌های اعتباری و 167 هزار یورو ضبط شدند. متهم اصلی مارک فورنل نفر پیشین رده 256 تنیس حرفه‌ای مردان جهان بود. پلیس اینترپل متوجه شد که او در طول یک سال و نیم بیش از دویست مسابقه تنیس جهان را به صورت سازماندهی شده پیش برده است.

برای تنیسورها رویارویی با پیشنهاد دهندگان تبانی دشوار است. آنها مبالغ شگفت‌انگیزی پیشنهاد می‌دهند و در صورت دریافت پاسخ منفی حتی تهدید به استفاده از خشونت می‌کنند. واحد یکپارچگی تنیس نهادی است که 15 سال پیش با نهادهای مختلف جهانی این رشته ورزشی و چهار گرنداسلم راه‌اندازی شد. این نهاد توسط پلیس‌های پیشین بخش آدم‌ربایی، قتل، سرقت و تجاوز جنسی و رئیس پیشین پلیس لندن اداره می‌شود. با این جود این نهاد درصد اندکی از جرایم تبانی تنیس را حل می‌کند. بر اساس گزارش همین سازمان تعداد مسابقه‌های سازماندهی شده بر اساس تبانی از 40 هزار به 60 هزار مورد رسیده و این رقم امروزه حتی بیشتر است.

تنیس چهارمین ورزش محبوب جهان و نخستین ورزش جهان در زمینه تبانی است. ساختار آن یادآور طرح رمان اسکار وایلد با عنوان تصویر دوریان‌گری است. همه چیز در بیرون زیبا و جذاب به نظر می‌رسد اما واقعیتی شوم و دردناک در درون پنهان است. داستان سوءظن به اصلان کاراتسف روسی و نیکولو باسیلاشویلی گرجستانی فقط یک ضربه قلم بر روی بومی است که سرشار از فساد و دروغ است.

برای تنیسورها رویارویی با پیشنهاد دهندگان تبانی دشوار است. آنها مبالغ شگفت‌انگیزی پیشنهاد می‌دهد و در صورت دریافت پاسخ منفی حتی تهدید به استفاده از خشونت می‌کنند. واحد یکپارچگی تنیس نهادی است که 15 سال پیش با نهادهای مختلف جهانی این رشته ورزشی و چهار گرنداسلم راه‌اندازی شد. این نهاد توسط پلیس‌های پیشین بخش آدم‌ربایی، قتل، سرقت و تجاوز جنسی و رئیس پیشین پلیس لندن اداره می‌شود. با این جود این وجود درصد اندکی از جرایم تبانی تنیس را حل می‌کند. بر اساس گزارش همین سازمان تعداد مسابقه‌های سازماندهی شده بر اساس تبانی از 40 هزار به 60 هزار مورد رسیده و این رقم امروزه حتی بیشتر است.

انتهای پیام/