شهرخبر

امضای یادداشت تفاهم ایران و عراق برای مقابله با طوفان های گرد و غبار

امضای یادداشت تفاهم ایران و عراق برای مقابله با طوفان های گرد و غبار

یادداشت تفاهم همکاری برای مقابله با طوفان های گرد و غبار به امضای رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران و وزیر محیط زیست عراق رسید.

به گزارش خبرگزاری برنا؛ علی سلاجقه رییس سازمان حفاظت محیط زیست در دیدار با وزیر محیط زیست عراق که بعدازظهر امروز در محل سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، یکی از اهداف برگزاری نشست منطقه ای وزرای محیط زیست را ایجاد همگرایی و هم سویی بین کشورهای دوست و برادر عنوان  کرد و اظهار داشت: این نشست نقطه شروعی بر تلاش مشترک برای حل مشکلات زیست محیطی منطقه غرب آسیا بود.

وی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری و رییس جمهوری بر همگرایی کشورها  به منظور مدیریت چالش های زیست محیطی، گفت: پیشنهادات  رییسی مبنی بر ایجاد دبیرخانه و سازمان منطقه ای محیط زیست، پیش بینی ساز و کار اجرایی برای تحقق عملی تصمیمات و نیز تاسیس یک صندوق مالی برای پشتیبانی از طرح و پروژه های زیست محیطی در سطح منطقه، محور اصلی بیانیه پایانی نشست منطقه ای وزرای محیط زیست بود.

معاون رییس جمهور با اشاره به انتظار افکار عمومی برای عملیاتی کردن تصمیمات نشست وزیران، تصریح کرد: ما آمادگی داریم با استفاده از تجارب کشورهای عضو، اولین گام های میدانی و عملیاتی را برداریم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: در بحث تثبیت محیط های منشا گرد و غبار، روش های مختلف و نظرات کارشناسی گوناگونی وجود دارد. بنابراین می بایست با تبادل نظر هیات های کارشناسی، بهترین روش ها انتخاب و اجرایی شوند.

سلاجقه در ادامه گفت: ما در سال های گذشته برای تثبیت خاک در محیط های منشا گرد و غبار از مالچ های نفتی استفاده می کردیم که البته خسارات زیست محیطی هم به دنبال داشتند اما در سال های اخیر با کمک دانشمندان و شرکت های دانش بنیان ایرانی، چندین مالچ دوستدار محیط زیست آماده شده است.

وی افزود: خوشبختانه این مالچ ها هم در شرایط آزمایشگاهی، هم در شرایط میدانی و هم در درجه حرارت های مختلف نتایج خوبی داشته است. ضمن اینکه از نظر فنی، اقتصادی و زیست محیطی نیز نسبت به مالچ های نفتی مزیت بیشتری دارند.

معاون رییس جمهور در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به روابط حسنه دو کشور ایران و عراق، بر لزوم تبادل تجربیات زیست محیطی دو کشور تاکید کرد و گفت: موضوع طوفان های گرد و غبار، کشورهای ما را تحت الشعاع قرار داده و برای شهروندانمان مشکلات جدی به وجود آورده است که می بایست با مشارکت یکدیگر بر این معضل غلبه کنیم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به طرح ایجاد پارک صلح و دوستی بین دو کشور که اجرای آن با ظهور گروه داعش متوقف ماند، از تمایل ایران برای ایجاد و توسعه این پارک خبر داد.  

سلاجقه در پایان تاکید کرد: ما آمادگی داریم روابط خود را با شما در همه زمینه ها از جمله موضوعات زیست محیطی ارتقا دهیم. 

در ادامه این دیدار، جاسم عبدالعزیز حمدی؛ وزیر محیط زیست عراق با تشکر از میزبانی خوب ایران برای نشست منطقه ای وزرای محیط زیست، گفت: پس از سفر دکتر سلاجقه به بغداد، باب جدید همکاری های محیط زیستی بین دو کشور ایران و عراق گشوده شد.

وی با بیان اینکه حضور رییس جمهوری اسلامی ایران در نشست منطقه ای وزرای محیط زیست نشان از اهمیت بالای موضوعات محیط زیستی برای مسوولان ارشد ایرانی دارد، تاکید کرد: ما از همه نتایج و تصمیماتی که در این نشست حاصل شد، حمایت می کنیم چون بستر مناسبی برای همکاری بین کشورها به وجود می آورد.

وزیر محیط زیست عراق، بحث انتقال تجربیات و تبادل کارشناسان را دارای اهمیت بسیار زیاد توصیف کرد و افزود: مباحث مربوط به تفسیر اطلاعات آب و خاک و مدیریت پدیده گرد و غبار از مهم ترین محورهای این همکاری است.

عبدالعزیز حمدی در ادامه خاطرنشان کرد: توفان های گرد و غبار و پدیده بیابانزایی، اثرات زیانباری بر سلامتی مردم منطقه دارد اما می توان در سایه تعامل و همکاری متقابل، این مشکلات را کنترل کرد.

وی در پایان خواستار همکاری با کشورمان در بحث تربیت کارشناسان و کادرسازی برای مدیریت چالش های زیست محیطی شد.

در پایان این دیدار، یادداشت تفاهم همکاری در زمینه مقابله با توفان های گرد و غبار به امضای رییس سازمان حفاظت محیط زیست جمهوری اسلامی ایران و وزیر محیط زیست جمهوری عراق رسید.

انتهای پیام