شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#معلمان#رتبه‌بندی معلمان

چه کسانی مشمول طرح رتبه‌بندی معلمان نمی‌شوند؟

در قانون رتبه بندی معلمان، کارکنان بازنشسته، مازاد، معلمان فاقد کد شناسه، و مامور به دستگاه‌های دولتی، دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی مشمول رتبه بندی نمی‌شوند.

ایران

به گزارش تازه نیوز، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طرح رتبه بندی معلمان از سال تحصیلی آینده اجرایی می‌شود، گفت: در قانون رتبه بندی معلمان، کارکنان بازنشسته، مازاد، معلمان فاقد کد شناسه، و مامور به دستگاه‌های دولتی، دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی مشمول رتبه بندی نمی‌شوند.

به نقل از شفقنا، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی دیشب در برنامه صف اول شبکه خبر درباره این موضوع گفت: مدت زمان زیادی است که تغییر خاصی غیر از آن که رویکرد آموزش و پرورش در انقلاب اسلامی عوض شد نداشته ایم تا اینکه ۱۲ سال پیش، شورای عالی انقلاب فرهنگی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش را نوشت و شخصیت‌های مهمی در جلسات بررسی آن، کار‌های مهم و سند‌های مهمی را به تصویب رساندند که بخشی از این سند طرح رتبه بندی معلمان بود.

آقای منادی افزود: این طرح دو هدف را دنبال می‌کرد یکی افزایش کیفیت آموزش و دیگری ارتقای شأن و منزلت و کرامت مقام معلمی بود. در اسفند ماه ۱۳۹۲ از دولت وقت آقای روحانی توانستیم لایحه‌ای درباره رتبه بندی معلمان از دولت بگیریم و بعد از کلی بحث و بررسی قانونی تصویب شد که به نفع معلمان بود و ۳۸ هزار میلیارد تومان برای اجرای این طرح در نظر گرفته شده و آماده اجرایی شدن است.

وی اضافه کرد: در قانون رتبه بندی معلمان، کارکنان بازنشسته، مازاد، معلمان فاقد کد شناسه، و مامور به دستگاه‌های دولتی، دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی مشمول رتبه بندی نمی‌شوند.

منادی در خصوص آخرین تمهیداتی که مجلس شورای اسلامی برای آموزش کشور دارد و اینکه در کمیسیون آموزش چه گذشت و در حضور وزیر چه مسائلی مطرح شد هم گفت: هفته گذشته هفته کاری مجلس در حوزه‌های انتخابیه بود در اثنی این انتخابات امتحانات کنکور آزمون سراسری برگزار شد. چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه که کنکور علوم تجربی بالای ۵۰۰ – ۶۰۰ هزار نفر شرکت کننده داشت و حاشیه‌هایی هم به وجود آمد که وزیر علوم تحقیقات و فناوری و معاونشان رئیس سازمان سنجش آموزش کشور آقای پورعباس و دو نفر از کمیسیون اصل ۹۰ به بررسی شکایات و مسائل مربوط پرداختند.

آقای منادی افزود: ما هر سال بعد از کنکور این حاشیه‌ها را داریم که می‌گویند تقلب شده و یا سؤالات را فروختند و امسال هم بود، اما کنکور امسال به شدت امنیتی بود و تحت شرایط خاص کنترل شده برگزار شد که تقلب در آزمون را تقریبا به صفر می‌رساند.

منادی اضافه کرد: روز جمعه‌ای که آزمون کنکور برگزار شد یک تعداد سؤالات بیرون آمد که همه غلط بودند و بعد در ساعت ۹:۳۹ اصل سؤالات آمد و این بدلیل این است که بعد از توزیع دفترچه‌ها، یک عده غایبند و این سؤالات به خزانه بر می‌گردد و ممکن است کسی بعد از برگشت سؤالات و دسترسی به آن‌ها، عکسی گرفته و برای جایی ارسالکند که البته خلاف است و نباید انجام بدهند.

آقای منادی گفت: سال قبل که تقلباتی شده بود و وقتی رئیس جدید دکتر پورعباس آمدند مجلس تأکید کرد که دولت در اجرای آزمون کنکور دقت داشته باشد و آقای پور عباس قول دادند و انصافاً هم عمل کردند، و یک شورایی برای جلوگیری از تقلب تشکیل دادند که از مسئولان دستگاه‌های اطلاعاتی در آن حضور داشتند و دستگاهی ساختند که نسبت به آن چه که تا به حال وجود داشت هوشمند‌تر بود و می‌توانست هر روش تقلبی را شناسایی کند.

همچنین سازمان سنجش، ۱۴۶۰ دستگاه از این‌ها را خرید و ۱۵۰۰ نفر نحوه کار با این دستگاه را آموزش دیدند و این دستگاه می‌توانست هر کسی در حال رد و بدل پالس است شناسایی کند و تعدادی از تقلب کنندگان هم شناسایی و از آزمون اخراج شدند.

آقای منادی اضافه کرد: قطعاً همیشه تقلب وجود دارد، ما همه دوران تحصیل مشاهده کردیم یک عده درس نمی‌خوانند و به سراغ تقلب می‌روند منتهی آزمون امسال نسبت به سال گذشته بسیار امن‌تر بود و همه دستگاه‌ها جمع آوری شدند و حتی کسانی که برای تقلب از مرکز به مراکز استان‌هایی مثل کهگیلویه و بویراحمد و لرستان هم رفته بودند کشف شد و متقلبان از جلسه آزمون محروم شدند.

منادی درباره تردید قابلیت اجرایی شدن مصوبات شورای انقلاب فرهنگی در آزمون ۱۴۰۲ هم گفت: ما در بحث کنکور قانون داریم که مجلس در سال ۱۳۹۴ تصویب و شورای عالی انقلاب فرهنگی به مسأله کنکور ورود کرده است و بر این اساس باید به طرف این که معدل دوران دبیرستان مؤثر باشد برویم و قرار است که آزمون ۴۰ درصد از محل دروس دبیرستان باشد و ۶۰ درصد هم دوره‌های تخصصی و بر طبق این قانون در اوایل سال معلوم می‌شود که دانش آموزان طبق قانون بدانند سال بعد روش کنکور چگونه است و قرار است به چه روشی برگزار شود.

آقای منادی درباره جذب و استخدام معلمان افزود: امسال ۲۶۸ هزار معلم کم داریم و تمهیداتی فراهم شده تا کمبود معلم جبران شود و یکی از کار‌هایی که شده این است که بازنشسته‌ها را با احراز شرایطی می‌توانند استفاده کنند و سرباز معلم‌هایی که در اختیار ستاد کل قرار دارند روز‌هایی که در آموزش نظامی هستند را به مدت ۴۵ روز در دانشگاه فرهنگیان دوره آموزش معلمی ببیند، ولی اساس کار این است که ما معلم باید از دانشگاه فرهنگیان بیاید و رهبری معظم انقلاب هم بر این مسأله تأکید دارد.منادی گفت: البته ماده ۲۸ فرصت خوبی برای بهترین‌های دانشگاه‌های ما در آموزش عالی است که فارغ التحصیلان، دانش آموختگان دانشگاه هستند و با معدل‌های خوب از دانشگاه‌های برتر می‌آیند و در آزمون شرکت می‌کنند و پس از ورود به دانشگاه فرهنگیان و گذراندن دوره‌های لازم جا معلم می‌شوند.

آقای منادی اضافه کرد: اساس جذب معلم از کنکور سراسری در دانشگاه فرهنگیان است و بخشی از جذب معلمان برای استخدام نه ماده ۲۸ است و نه کنکور بلکه از معلم‌هایی است که درحال خدمت هستند و بخشی از این‌ها اگر بتوانند از این آزمون قبول شوند وارد آموزش و پرورش می‌شوند و این موضوع در دستور کار کمیسیون مجلس است و پس از تصویب نهایی شورای نگهبان به دولت ابلاغ می‌شود و دولت هم مترصد است که با چنین مصوبه‌ای این‌ها را سر و سامان دهد و این عزیزان را تبدیل به وضعیت احسن کند.

آقای منادی یادآور شد کمبود معلم فعلا جبران نمی‌شود و ما برای چهار سال آینده مشکل داریم، سال‌های گذشته کوتاهی شده، اما با این ظرفیت به وجود آمده در چهار سال کمبود معلم به نقطه صفر می‌رسد.