شهرخبر

مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضاییه:

پرونده ۲ جاسوس فرانسوی مربوط به وزارت اطلاعات است

سخنگوی قوه قضائیه گفت: پرونده ۲ جاسوس فرانسوی مربوط به وزارت اطلاعات است و ضابط خاص در این قضیه ورود کرده است، اقدامات قانونی برای کشف جرم صورت گرفته و تعقیب براساس دستور مقام قضایی انجام شده و در حال حاضر، رسیدگی در مرحله دادسرا است.

اعتمادآنلاین|

مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضائیه گفت: پرونده ۲ جاسوس فرانسوی مربوط به وزارت اطلاعات است و ضابط خاص در این قضیه ورود کرده است، اقدامات قانونی برای کشف جرم صورت گرفته و تعقیب براساس دستور مقام قضایی انجام شده و در حال حاضر، رسیدگی در مرحله دادسرا است.

به گزارش ایرنا، مسعود ستایشی،  روز چهارشنبه در نشست خبری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه دادگاه آنها چه زمانی تشکیل می شود، تصریح کرد: در حوزه داخلی و بین المللی کل فرایند رسیدگی مطابق شرایط قانونی است با دقت و سرعت کامل انجام می شود که موضوع آن قابل قیاس با فرایند پرونده آقای نوری و اسدی در خارج از کشور نیست؛ اینها با قاطعیت در موردشان اتخاذ تضمیم می شود در ۱۸ اردیبهشت تفهیم اتهام شده اند و اقدام علیه کشور اتهام آنها بوده و تحقیقات در حال انجام است و به محض نتیجه اعلام می کنیم.

سوابق سارقان بانک ملی و پرونده سرقت در قائمشهر

وی درباره سرقت از بانک ملی تصریح کرد: مختصر عرض می کنم که دو نفر از متهمان بانک ملی در سال گذشته به بانکی در شهرستان قائمشهر دستبرد می زنند به وسیله نیروهای فراجا شناسایی و دستگیر می شوند. به موجب مقررات براساس رسیدگی در دادسرا برای این متهمان قرار تامین قانونی بازداشت موقت و وثیقه صادر می شود که پس از بازداشت این افراد و براساس شرایطی که ایجاد می شود، براساس قانون جاری یکی از آنها پرونده قرارش به وثیقه تبدیل می شود و تا تودیع وثیقه آزاد می شوند.

وی تصریح کرد: این فرایند به این شکل صورت گرفته است اما ریاست قوه قضاییه به این موضوع بسنده نکرده و بخاطر اینکه شائبه و ابهامی در فرایند نباشد دستور دادند از طریق مراجع انتظامی این موضوع بررسی شود و اگر به موردی رسیدند که دال بر تخلف انتظامی بود باید مرجع انتظامی تشخیص دهد و گزارش دهند و به صورت قانونی و کامل مطابق قانون رسیدگی شود.

وی با بیان اینکه چرا ممنوع الملاقات نشدند، اظهار داشت: موضوع ممنوع الملاقات موضوع قانون آیین دادرسی کیفری است و تشخیص آن با قاضی است و اینکه تشخیص درست بوده است در موارد مسایل انتظامی است و رسیدگی می شود و به محض مشخص شدن مسایل را مطرح می کنم.

سخنگوی قوه قضاییه همچنین به موضوع هدف قرار گرفتن هواپیمای مسافربری ایران در خلیج فارس توسط آمریکایی ها اشاره کرد و گفت: در این حادثه متاسفانه تعدادی از کودکان به دست آمریکای کودک کش کشته شدند.

ستایشی با بیان اینکه اعتقاد دارم دولت آمریکا یکی از ناقضین حقوق بشر است، ادامه داد: ایران در دفاع از حقوق انسان‌ها هیچ تبعیضی را روا نمی‌دارد و قوانین اساسی ما برای همه مشخص است و در صیانت از حقوق ملت ایران هیچ تسامحی نمی پذیرد و مبارزه با ستم را وظیفه خودش می داند.

وی با اشاره به اینکه قوه قضائیه در این دوره نقد پذیر است و تلاش دارد در فضای نقد و مسائل چالشی امور را به نحو احسن انجام دهد، افزود: رییس قوه نیز تاکید دارند که این اقدام به صورت یک حرکت خوب پذیرفته شود، و در این راستا دبیرخانه ای در معاونت پیشگیری از وقوع جرم تشکیل شده و جشنواره نقد برتر برگزار می شود.

سخنگوی قوه قضاییه با بیان اینکه ۵۵۰ مقاله به دبیرخانه این جشنواره ارائه شده است، اظهار داشت: ۳۲ درصد نقدها در رابطه با موضوع رسیدگی به تظلمات و نقدها،   ۲۳درصد در رابطه با نظارت بر حسن اجرای قوانین، ۱۹ درصد اجرای حقوق عامه و ۱۸ درصد پیشگیری از وقوع جرم، ۳ درصد مسایل مدیریتی قوه و ۵ درصد مربوط به سایر موضوعات است.

ادامه دارد...