شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#تهران#بغداد

روزنامه عراقی المدی گزارش داد:

بغداد آماده میزبانی از نشست مهم میان تهران و ریاض می شود/احتمال دیدار وزیران خارجه دو کشور و از سرگیری روابط

یک روزنامه عراقی با اشاره به پیشرفت مذاکرات میان ایران و عربستان اعلام کرد که بغداد آماده میزبانی از نشست مهم میان تهران و ریاض می شود و انتظار می رود که در این نشست وزیران خارجه دو کشور حضور یابند و از خاک عراق از سرگیری روابط میان دو کشور را اعلام کنند.

اعتمادآنلاین|

روزنامه عراقی المدی اعلام کرد که بغداد آماده برگزاری نشستی مهم میان ایران و عربستان می شود و قرار است که طی آن از سرگیری روابط میان دو کشور اعلان شود و برخی تحلیلگران بر این باورند که وساطت عراق نقش بسیار زیادی در نرم شدن روابط تهران و ریاض و عبور از اختلافات داشته است.

به گزارش ایسنا، عامر الفایز، عضو کمیسیون روابط خارجی پارلمان عراق در گفت وگو با این روزنامه تاکید کرد: وساطت عراق میان ایران و عربستان در راستای نزدیک کردن رویکرد ها میان دو کشور و ارسال پیام های مثبت به تمام دنیا است. تلاش های بغداد در نزدیک کردن رویکردها و تقویت روابط میان ایران و عربستان موفقیت آمیز بود و به زودی دیدار مستقیمی میان دو کشور در سطح بلند پایه در خاک عراق انجام خواهد شد. آرام شدن اوضاع میان ایران و عربستان تاثیر مثبتی بر منطقه خواهد گذاشت و همه می دانند که عراق به منطقه "تصفیه حساب" تبدیل شده بود و از روابط بد ایران و عربستان رنج های زیادی کشید.

یک منبع دولتی در گفت وگو با المدی اعلام کرد که مرحله نشست های امنیتی میان ایران و عربستان به پایان رسیده است و امروز وارد مرحله نشست های دیپلماتیک شدیم و انتظار می رود که وزیران خارجه ایران و عربستان به بغداد بیایند و از سرگیری روابط تهران-ریاض را اعلام کنند.

از سوی دیگر، علی البیدر، تحلیلگر سیاسی عراقی خاطرنشان کرد: نزدیک شدن روابط ایران و عربستان مساله جدیدی نیست، بلکه بیش از یک سال است که مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق و فواد حسین، وزیر خارجه این کشور درحال تلاش در این راستا هستند. این میانجیگری ها منجر به نتایج موجود شد و نزدیکی روابط دو کشور برای عراق مثبت خواهد بود

پیش از این نیز یک منبع آگاه اعلام کرد که از سرگیری روابط ایران و عربستان قرار است در بغداد و با حضور مسئولین دو کشور و همچنین مشارکت مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق و فواد حسین، وزیر خارجه این کشور اعلان شود.

این منبع تاکید کرد: مباحثاتی که مصطفی الکاظمی در سفر اخیرش به جده و تهران انجام داد منجر به حل بسیار از پرونده های مورد اختلاف شد و این امر می تواند به کاهش تنش های موجود در منطقه کمک کند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا سفر مسئولان سعودی به بغداد قبل از نشست سران در جده انجام خواهد شد گفت که این امر نیازمند هماهنگی و تدارکات میان سه کشور است.

بر اساس این گزارش، پیش از این نیز یک منبع دیپلماتیک در ریاض اعلام کرد که قرار است مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق روز یکشنبه گذشته به شهر جده عربستان برود و با محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی و دیگر مقامات ارشد این کشور دیدار کند.

این منبع در گفت وگو با خبرگزاری آلمان گفت: الکاظمی نتایج سفر اخیر خود به ایران و موضع ایران نسبت به مذاکرات با عربستان که مقدمه ای برای بالا بردن سطح این مذاکرات و حل اختلافات میان دو کشور و در نهایت بازگشت کامل روابط دیپلماتیک میان دو کشور است را با مقامات سعودی در میان خواهد گذاشت.

این منبع که خواستار عدم فاش شدن نامش شده است در ادامه تاکید کرد که پاسخ تهران به مطالبات عربستان و در راس آن ها پایان دادن به آن چه دخالت در امور داخلی کشورهای عربی و همچنین پایان دادن به تشکیل نیروهای نیابتی در این کشورها که ثبات و امنیت منطقه را تهدید می کند، عنوان شده و همچنین اثبات عملی این امر می تواند روابط درست و سالم و مبتنی بر احترام متقابل که به سود ملت‌های منطقه است را ایجاد کند.

همچنین یک منبع دولتی عراقی در گفت‌وگو با روسیا الیوم اعلام کرد که بغداد میزبان نشستی میان دیپلمات های ایرانی و سعودی خواهد بود.

این منبع تاکید کرد: پیش از این پنج دور مذاکرات میان تهران و ریاض در بغداد انجام شد که همه آن ها در سطح امنیتی و اطلاعاتی بود، اما دور جدید در سطح دیپلماتیک خواهد بود.

 مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق اخیرا سفری به عربستان و ایران داشت و گفته می شود که این سفر در راستای گفت وگوهای میان دو کشور بود.

سعید خطیب زاده، سخنگوی پیشین وزارت خارجه ایران که اخیرا از این سمت  خداحافظی کرد درخصوص این سفر گفت: سفر  آقای الکاظمی به تهران از پیش برنامه ریزی شده بود و در این سفر مقامات دو کشور در ارتباط با موضوعات دو جانبه و تحولات منطقه رایزنی و گفت و گو کردند. از جمله در مورد نقش مثبت و سازنده‌ای که بغداد در ماه‌های گذشته در مورد روابط ایران و عربستان ایفا کردند.

خطیب زاده با بیان این که در این سفر در مورد تعاملات اقتصادی بین دو کشور و پروژه‌های موجود در این زمینه بحث و گفت و گو شد، ادامه داد: در این دیدار در خصوص مراودات مردمی و رفت و آمد شهروندان دو کشور هم رایزنی شد و در ارتباط با موضوع اربعین و شرکت شهروندان ایرانی در راهپیمایی اربعین نیز بحث و گفت و گو شد. روابط ایران و عراق به عنوان دو کشور همسایه چندلایه و راهبردی است و سفر صورت گرفته متعاقب سفری است که چندی پیش آقای فواد حسین وزیر خارجه عراق به ایران داشت.

وی همچنین افزود: یکی دیگر از ابعاد این سفر بررسی نقشی است که عراق در گفت و گوهای ایران و  عربستان ایفا می کند. تاکنون پنج دور گفت و گو بین تهران و ریاض در بغداد برگزار شده و ما در همین چارچوب از نقش عراق در این زمینه تقدیر می کنیم. آقای الکاظمی در سفر روز گذشته خود به تهران نکاتی را از طرف ریاض به ما منتقل کردند و بر اساس آنچه که شنیدیدم طرف عربستانی این آمادگی را دارد که در سطح دیپلماتیک مذاکرات بین دو کشور ارتقاء پیدا کند. به زودی این مذاکرات در بغداد در سطح دیپلماتیک برگزار می شود و تاریخ آن معلوم می شود.

وی افزود: از قبل توافقاتی بود که مقدمات سفر هیات‌های فنی دو کشور ایران و عربستان برای بازدید از سفارتخانه های دو کشور فراهم شود که ان‌شاء‌الله همه آنها طی روزهای آتی پیگیری و انجام می شود.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اخیرا در گفت وگوی تلفنی با فواد حسین، همتای عراقی خود ضمن تشکر از تلاش‌های انجام‌شده مقامات عراق در خصوص تسهیل امور حجاج ایرانی، خواستار پیگیری مسائل باقیمانده امور حج توسط دولت عراق شد.

وزیر خارجه عراق نیز ضمن اعلام مساعدت برای پیگیری مسائل باقیمانده مرتبط با سفر حج امسال، بر آمادگی دولت عراق جهت فراهم‌کردن زمینه‌های لازم در شروع مذاکرات سیاسی بین جمهوری اسلامی ایران و عربستان در بغداد تأکید و ابراز امیدواری کرد این گفتگوها منجر به تحولات مثبت در ازسرگیری روابط فیمابین دو کشور مهم در منطقه شود.