شهرخبر

هاچ بک زیبا و ارزان چانگان لومین کورن+عکس

هاچ بک زیبا و ارزان چانگان لومین کورن+عکس
هاچ بک کوچک تمام الکتریکی چانگان لومین کورن دو پیشرانه متفاوت دارد. در نسخه اول یک موتور ۳۰ کیلوواتی وجود دارد که قادر به تولید قدرتی معادل ۴۱ اسب بخار است. پیشرانه نسخه دوم نیز قدرت ۳۵ کیلوواتی، معادل ۴۸ اسب بخار تولید می‌کند. نسخه قدرتمندتر ۹۴۵ کیلوگرم وزن دارد که تقریبا ۱۰۵ کیلوگرم سنگین‌تر از نسخه کم توان تر است.

به گزارش ثریا شرکت چانگان خبر از تولید یک هاچ بک کوچک تمام الکتریکی با نام «لومین کورن» داده است. خودرویی که قرار است تحت تکنولوژی آواتر و با سرمایه گذاری مشترک چانگان و کمپانی CATL تولیدکننده باتری‌های لیتیوم یونی روانه بازار چین شود.

چانگان در تلاش است تا با عرضه لومین کورن به سلطه وولینگ، هاچ بک کوچک الکتریکی هونگ گوانگ در بازار خودرو در چین پایان دهد. علت هم مشخص است، وولینگ مینی در حال حاضر پرفروش‌ترین خودروی الکتریکی در چین است. در چنین شرایطی باید لومین کورن برای گرفتن سهم خود از بازار خودرو‌های الکتریکی با وولینگ مینی رقابت کند.

در مورد قیمت لومین کورن نیز با وجود اینکه چانگان به شکل رسمی قیمت آن را اعلام نکرده، اما رسانه‌های چینی مدعی هستند که به اطلاعات این شرکت دست یافته اند و قرار است قیمت پایه از ۳۰ هزار یوان معادل ۴ هزار و ۷۰۷ دلار شروع شود. یعنی به پول ما و با حساب دلار ۲۸ هزار تومانی، این خودروی کوچک شهری چیزی در حدود ۱۳۱ میلیون تومان قیمت خواهد داشت.

در مقابل رقیب این هاچ بک کوچک الکتریکی، یعنی وولینگ نیز بین ۴ هزار و ۲۰۰ دلار تا ۵ هزار ۷۰۰ دلار قیمت دارد. در چنین شرایطی با توجه به قیمت اقتصادی «لومین کورن» به نظر می‌رسد که حفظ میزان فروش برای وولینگ هونگ گوانگ در بازار چین سخت خواهد شد.

 

طراحی چانگان لومین کورن

لومین کورن که قبلا با نام A۱۵۸ شناخته می‌شد، بر اساس پلتفرم EPA۰ چانگان ساخته شده که پلتفرم آن به شکل ویژه برای خودرو‌های کامپکت و شهری طراحی شده است. بررسی تصاویر منتشر شده از این هاچ بک مینی نشان می‌دهد که طراحی به سبک یک ماشین الکتریکی فوق العاده کوچک و با فرم مینیمالیستی صورت گرفته است. در واقع می توان گفت که لومین کورن درست شبیه یک ربات کوچک شده است.

در فرم نیز طراحان چانگان از سطوح صاف و گرد، بدون لبه‌های تیز بهره گرفته است. جزئیات در طراحی کاهش یافته و چراغ‌های دایره‌ای در جلو و عقب خودرو جانمایی شده اند. در بخش جلو و عقب عبارت Lumin  در فاصله مرکزی بین چراغ‌ها قرار گرفته است. به شکلی که انگار خودرو در حال لبخند زدن است.

خودرو دو در است و دستگیره‌های مخفی شونده روی آن کار گذاشته شده است. در‌ها به شکلی طراحی شده اند که سرنشینان عقب و راننده و سرنشین جلو همزمان بتوانند با استفاده از همان دو به راحتی وارد خودرو شوند.

از فضای داخل عکس‌های زیادی وجود ندارد، اما همان تصاویر محدود به ما نشان می‌دهد که چهار صندلی برای سرنشینان وجود دارد. یک مانیتور با کلید‌های کنترلی در میانه داشبورد جا گرفته و فرمان دی کات است. همچنین کلاستر دیجیتالی و به رنگ فیروزه‌ای تعبیه شده است و در کنار آن شیفتر چرخان گیربکس دیده می‌شود.

مشخصات فنی لومین کورن

طبق اعلام چانگان، هاچ بک کوچک تمام الکتریکی چانگان لومین کورن دو پیشرانه متفاوت دارد. در نسخه اول یک موتور ۳۰ کیلوواتی وجود دارد که قادر به تولید قدرتی معادل ۴۱ اسب بخار است. پیشرانه دوم نیز قدرت ۳۵ کیلوواتی، معادل ۴۸ اسب بخار تولید می‌کند.

نسخه قدرتمندتر ۹۴۵ کیلوگرم وزن دارد که تقریبا ۱۰۵ کیلوگرم سنگین‌تر از نسخه کم توان تر است.

اما عمده تفاوت این دو نسخه در باتری‌های آن‌ها است. لومین کورن ۳۰ کیلوواتی به باتری LFP مجهز است که توسط شرکت Gotion Hightech عرضه شده است. اما نسخه ۳۵ کیلوواتی، باتری LFP خود را از کمپانی CATL دریافت کرده است.

طبق گفته رسانه‌های چینی، نسخه پایه و فول آپشن لومین کورن به ترتیبی برد ۱۵۰ کیلومتری و ۲۱۰ کیلومتری دارند و حداکثر سرعت آن‌ها نیز به ۱۰۱ کیلومتر در ساعت محدود شده است.

ابعاد لومین کورن نیز در طول ۳۲۷۰ میلی متر، در عرض ۱۷۰۰ میلی متر و در ارتفاع ۱۵۴۵ میلی متر و فاصله بین دو محور نیز ۱۹۸۰ میلی متر است. این خودرو همچنین به رینگ‌های چهارده اینچی با قاب‌های آیرودینامینکی تجهیز شده است.

لومین کورن نسبت به رقیب سرسخت خود یعنی وولینگ مینی  ۳۵۳ میلی متر طولانی تر، ۲۰۷ میلی متر پهن‌تر و ۷۶ میلی متر پایین‌تر است.

البته این خودرو در بازار چین علاوه بر وولینگ مینی، رقبای دیگری همچون چری QQ، بائوجون KiWi و چری eQ۱ دارد که دومی بسیار شبیه به لومین کورن است، تقریباً با همان ابعاد، دو در و مجهز به یک موتور الکتریکی ۳۰ کیلوواتی.

منبع: فرارو