شهرخبر

دلیل اینکه زنان کمتر از مردان دچار پسوریازیس می شوند چیست؟

دلیل اینکه  زنان کمتر از مردان دچار پسوریازیس می شوند چیست؟

محققان ژاپنی کشف کرده اند که چرا زنان کمتر از مردان به پسوریازیس شدید مبتلا می شوند.

به گزارش بهداشت نیوز، در مطالعه ای که در مجله آلرژی و ایمونولوژی بالینی منتشر شده است، تیم محققان دریافتند که هورمون زنانه "استرادیول" از پسوریازیس جلوگیری می کند و نقش پیشگیرانه آن مبنای درمان این بیماری است.

تتسویا هوندا، از دانشکده پزشکی دانشگاه هاماماتسو در ژاپن می‌گوید: «نتایج ما نه تنها مکانیسم‌های مولکولی تفاوت‌های جنسیتی در پسوریازیس را نشان داد، بلکه راه جدیدی را بر درک ما از نقش فیزیولوژیکی استرادیول نشان داد.

این تیم تحقیقاتی موش‌هایی را که تخمدان‌هایشان برداشته شده بود و در نتیجه حاوی هورمون نبود، در مقایسه با موش‌های معمولی آزمایش کردند. موش‌های بدون هورمون طبیعی تخمدان (استرادیول) علائم درماتیت شدید را نشان دادند.

هنگامی که به این موش ها استرادیول داده شد، التهاب آنها کاهش یافت و همین اثر در سلول های انسانی در آزمایشگاه نیز مشاهده شد.

چیزی که توجه محققان را برانگیخت این بود که چگونه کمبود گیرنده های استروژن در سلول های ایمنی باعث می شود استرادیول در برابر سیتوکین ها بی اثر شود.

محققان نتیجه گرفتند: این یافته ها نشان می دهد که استرادیول از طریق تنظیم سلول های ایمنی، التهاب پسوریازیس را سرکوب می کند.