شهرخبر

شهر تاریخی ماسوله گیلان در جنوب غربی استان گیلان واقع شده است. این شهر در گذشته محل داد و ستد سه استان زنجان، گیلان و اردبیل بود. ماسوله از شمال به ماسال از جنوب به زنجان از شرق به فومن و از غرب به خلخال محدود می‌شود.

ماسوله گیلان

همشهری آنلاین - مریم ورشو: بی‌شک اکثر ما نام ماسوله را شنیده‌ایم؛ روستای پلکانی زیبایی که در جنوب غربی استان گیلان و در فاصله ۶۰ کیلومتری شهر رشت واقع شده است.

تصاویر سفر به شهر تاریخی شمال ایران که جهانی شد | ماسوله ؛ شهری زیبا که در کوچه‌هایش خودرو تردد نمی‌کند
عکس‌ها آرشیوی است

خانه‌های پلکانی ماسوله با ایوان‌های چوبی‌ که با گلدان‌های شمعدانی تزیین شده‌اند، دل هر گردشگری را می‌رباید. مگر می‌شود به ماسوله سفر و لذت گردش در شهری را که چشم‌اندازش جنگل‌های سرسبز است، فراموش کرد؟

به‌ همین دلیل وقتی برای اولین بار پا به ماسوله می‌گذارید دلتان می‌خواهد دوباره به آن سفر کنید.

این روستا در سال ۱۳۵۴ در فهرست آثار ملی به‌عنوان میراث فرهنگی و طبیعی و اولین شهر تاریخی زنده کشور ثبت شد. اما حالا در سال ۱۴۰۱ ماسوله به عنوان هشتمین شهر ایران به اتحادیه شهرهای تاریخی جهان پیوست. همین موضوع نشان می‌دهد که این روستای پلکانی تا چه حد شهرت دارد.

وقتی در کوچه‌پس‌کوچه‌های ماسوله قدم می‌زنید روحتان تازه می‌شود. به‌ویژه اگر در هوایی مه‌آلود به ماسوله سفر کنید خودتان را در یک تابلوی نقاشی زیبا تصور می‌کنید. این شهر آنقدر زنده و پرتکاپو است که دغدغه زندگی را از وجودتان بیرون می‌کند. در واقع با سفر به این شهر پلکانی که بین پایین‌ترین و بالاترین نقطه آن حدود ۱۲۰ متر اختلاف ارتفاع وجود دارد، در لحظه زندگی کردن را تجربه می‌کنید.

مگر می‌شود میان خانه‌هایی خشتی و کاهگلی با چشم‌اندازی از کوه و جنگل گشت‌وگذار کرد و لذت نبرد! مگر می‌شود در شهری که در کوچه‌های باریک و پله‌پله‌اش هیچ خودرویی تردد نمی‌کند، به آرامش خیال نرسید؟

شهری که سقف هر خانه‌اش حیاط خانه دیگری است با معماری عجیبش شما را به دل تاریخ می‌برد. حتی وقتی می‌خواهید نان گرم بخرید هم با یک نانوایی متفاوت رو به رو می‌شوید!

به جز خانه‌های دو طبقه یا سه طبقه ماسوله از بازار پرشور و هیجان آن هم نمی‌گذشت. بازار سنتی ماسوله دلیل زنده بودن این شهر است. در این بازار انواع محصولات بومی مانند کیف، گیوه، زنگوله و ... به فروش می‌رسند. در ورودی بازار برخی مشاغل قدمی مانند آهنگری و چاقوسازی همچنان جان دارند.

حتی اگر قصد خرید هم نداشته باشید ستون‌ها و ایوان‌های چوبی مغازه‌ها که زیبایی و نمای خاصی به بازار ماسوله می‌دهند، برایتان جذاب است. چایخانه‌های سنتی، آشکده‌ها، مغازه‌های فروش ظروف مسی و برنجی، عروسک‌های رنگارنگ کاموایی، عطاری‌ها، مغازه‌های فروش نان روغنی، نان قندی، حلوای کنجدی و ... این بازار را متمایز کرده‌اند.

حتی زمستان ماسوله نیز دیدنی است. ماسوله بیش از یک ماه در سال یخبندان است. سقف‌های خانه‌های ماسوله در فصل زمستان، پوشیده از برف می‌شوند و شهر با چشم‌اندازی سفید، چشم‌ها را به خود خیره می‌کند. همین تنوع آب و هوایی به‌ویژه مه‌آلود بودن ماسوله در کنار آبشارهایش در بیشتر اوقات سال آن را جذاب کرده است.  

اگر عاشق عکاسی هستید پشت بام‌های ماسوله بهترین مکان برای ثبت خاطرات شما هستند؛ بام‌هایی که طبیعت مسحورکننده شهر را بیش از هرجا به نمایش می‌گذارند.

بهترین فصل سفر به این شهر تاریخی با معماری منحصربه‌فرد و قدمتی از ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ ساله، اواخر بهار و تابستان است. اما فراموش نکنید که پاییز و زمستان ماسوله نیز دیدنی است.