شهرخبر

ماجرای تبعیض آمیز مالیات سردفتران/ چرا تنها ۴۰ درصد درآمدهای سردفتران به عنوان درآمد در نظر گرفته شد؟

ماجرای تبعیض آمیز مالیات سردفتران/ چرا تنها ۴۰ درصد درآمدهای سردفتران به عنوان درآمد در نظر گرفته شد؟

براساس قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل ورودی به دستگاه‌های کارتخوان به عنوان درآمد در نظر گرفته شده و مشمول مالیات است، این در حالی است که تنها ۴۰ درصد از ورودی به دستگاه‌های سردفتران به عنوان درآمد مشمول مالیات در نظر گرفته شده است.

به گزارش خبرگزاری برنا،  براساس قانون بودجه سال 1400 تمامی ورودی به حساب‌های مربوط به دستگا‌های کارتخوان به عنوان درآمد افراد در نظر گرفته می‌شود و به این ترتیب همان رقم مبنای محاسبه مالیات قرار خواهد گرفت.

سازمان امور مالیاتی پیش از این اعلام کرده بود که به سبب حکم قانون تغییری در این مسئله ایجاد نخواهد کرد و تنها به دلیل اینکه این موضوع در قانون بودجه سال 1399 ذکر نشده بود، 70 درصد ورودی به عنوان درآمد در نظر گرفته شده است.

با این وجود علی خندانی رئیس کانون سردفتران و دفتریاران از پیگیری های اداری و حقوقی این کانون خبرداد و گفت: با حضور در جلسات متعدد و رایزنی و مکاتبات با وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس سازمان امور مالیاتی کارکرد خالص دفاتر اسناد رسمی پس از کسورات قانونی 40 درصد از درآمد دفاتر در سامانه مالیاتی ( فرم تعیین مالیات مقطوع سال 1400 )  ثبت گردید و ملاک گردش تراکنش دستگاه کارتخوان حذف شد.
مالیات

همچنین مبنای محاسبه مالیات دفاتر که در روزهای گذشته غالبا سه برابر مالیات سال گذشته بود تغییر یافت و مبنای محاسبه با ضریب قابل توجهی داده آمایی شد که حداقل سبقه تاریخی در طول تشکیل کمیسیون ضرائب موضوع ماده 154 که در حال حاضر نسخ گردیده و سود فعالیت اعلامی توسط سازمان امور مالیاتی نداشته است.

با توجه به اینکه سازمان امور مالیاتی اعلام کرده است که سایر اصناف به منظور اعتراض به مالیات‌های مقطوع باید اظهارنامه ارائه کنند، لازم است در مورد کاهش درآمد مشمول مالیات این صنف به 40 درصد و علل این تصمیم شفاف‌سازی شود. در غیر این صورت این شائبه پیش خواهد آمد که تبیض و بی‌عدالتی در وصول مالیات رخ داده است.

انتهای پیام