شهرخبر

کالدرون:

مطمئن بودم که پرسپولیس را قهرمان آسیا می کنم/ بیرانوند مشکلاتی داشت و دچار اختلاف شدیم

سرمربی سابق پرسپولیس می‌گوید هدفش در این تیم کسب جام قهرمانی آسیا بود اما او نمی‌توانست رفتار مدیرعامل وقت را تحمل کند.

مطمئن بودم که پرسپولیس را قهرمان آسیا می کنم/ بیرانوند مشکلاتی داشت و  دچار اختلاف شدیم

درباره مابحث مختلفی از جمله حضور در پرسپولیس به صحبت پرداخت. سرمربی سابق پرسپولیس در این گفت‌وگو عنوان کرد که هدفش کسب قرمانی آسیا بود اما مدیرعامل وقت خواهان ادامه همکاری‌اش نبود و با مربی دیگری توافق کرده بود.

در ادامه گفت‌وگوی کالدرون را با ایسنا می‌خوانید:

در شرایطی به پرسپولیس آمدید که این تیم سه بار متوالی به قهرمانی رسیده بود و در سال آخر هم هم جام حذفی و هم لیگ را به همراه برانکو به دست آورده بود. چطور شد که مسئولیت این تیم را پذیرفتید؟

پس از رفتن برانکو با من تماس گرفتند و هدایت پرسپولیس را به من پیشنهاد دادند. برای مربیگری در یک تیم قهرمان هیجان زده بودم. در ابتدا یک مکالمه تلفنی داشتیم و سپس جلسه‌ای در استانبول داشتیم که در آنجا به توافق اولیه رسیدیم.

از سه قهرمانی متوالی پرسپولیس نمی‌ترسیدید؟

هرگز. در نهایت وقتی به یک تیم قهرمان می‌روید، همیشه باید برنده شوید. من از سطح بازیکنان باخبر بودم، مطمئن بودم که می‌توانستیم به بردن ادامه دهیم. من هدف بزرگتری داشتم، از زمان امضای قرارداد هدف من مبارزه در لیگ قهرمانان آسیا بود.

شرایط پرسپولیس در آن دوران چطور بود؟ اوایل نتایج خوب نبود اما در ادامه تیم قهرمان نیم فصل شد.

ما تیم فوق العاده‌ای داشتیم اما زمانی که نفر جدیدی می‌آید و می‌خواهد برخی از جنبه‌های تاکتیکی را تغییر دهد، روش تمرین، حتی رفتار هم متفاوت است، چون هر یک از ما با دیگری متفاوت هستیم. هرگز کار آسانی نیست و مخصوصا وقتی تیم با آن روش قبلی عناوین را به دست آورده بود. باید بازیکنان را متقاعد می‌کردیم و خوشبختانه کم کم موفق به انجام این کار شدیم و بهترین نیم فصل تاریخ باشگاه را رقم زدیم که اصلاً آسان نبود.

دوران حضور شما در پرسپولیس هم حواشی خاصی داشت. از کنار گذاشتن بیرانوند در یک مقطع و اینکه گفته می‌شد سید جلال حسینی را نمی‌خواستید.

من یک برنده هستم و این دو بازیکن که نام بردید هم همینطور. هر سه دارای شخصیت قوی بودیم، درباره علی‌رضا بیرانوند فقط می‌خواستم به عنوان دروازه‌بان پیشرفت کند. از همان لحظه اول به او گفتم که او دروازه‌بان اصلی من است و می‌خواهم او را برای بازی در اروپا ببرم، زیرا او این توانایی را داشت و دارد. بازی در ایران مانند بازی در اروپا نیست و پست دروازه‌بانی پیچیده‌تر هم هست. فقط یک نفر درون دروازه بازی می‌کند. سپس در مورد آنچه که من می‌خواستم دروازه‌بان انجام دهد، اختلاف نظر به وجود آمد. او مشکلات جسمی هم داشت و رادوشوویچ هم خیلی خوب کار می‌کرد و فوتبال هم رقابت است. زمانی که بیرانوند در اروپا قرارداد بست، بسیار خوشحال شدم، اگرچه او آنقدر خوش شانس نبود تا آنقدر که دوست دارد بازی کند.

و درباره سیدجلال حسینی چه؟ گفته می‌شد او را نمی‌خواهید.

در مورد سید جلال حسینی هیچ اتفاقی نیفتاد. ما مدافعان میانی عالی داشتیم. شجاع خلیل‌زاده، کنعانی‌زادگان، انصاری و جلال حسینی از نفرات خط دفاع ما بودند. همه آن‌ها زمانی که ما تشخیص می‌دادیم بازی می‌کردند و حتی یادم هست جلال حسینی در آخرین بازی در پست هافبک دفاعی بازی کرد. او هرگز در چنین پستی بازی نکرده بود. ما در آن بازی دو بازیکن کمتر بودیم و نیاز داشتیم جلال حسینی آنجا بازی کند. او آنچه را که نیاز داشتیم به ما داد، او همیشه یک بازیکن بسیار حرفه‌ای بود.

درباره حواشی مربوط به جدایی از پرسپولیس هم صحبت کنید. برای مرخصی از ایران رفتید اما هرگز بازنگشتید.

جدایی من جنجالی یا پرحاشیه نبود، مدیر وقت من را نخواست. او قبلاً مربی‌اش را جایگزین من کرده بود و مدام به من دروغ می‌گفت و من هم جایی که مرا نمی‌خواهند، نمی‌مانم.‌ برایم غم‌انگیز بود، چون با هواداران و بازیکنان خیلی خوشحال بودم. به قهرمانی متقاعد شده بودم و خیلی مطمئن بودم که بتوانم لیگ قهرمانان آسیا را ببرم اما حاضر به تحمل رفتار مدیرعامل وقت نبودم.

تیم ملی فوتبال ایران در آستانه حضور در جام‌جهانی است. نظر شما در مورد شرایط تیم ملی فوتبال ایران چیست؟

تیم ملی فوتبال ایران و فوتبال ایران از سطح خوبی برخوردار است و بهترین چیز این است که جای زیادی برای پیشرفت وجود دارد اما برای این کار باید خواست و اراده باشد. امروز بازیکنان ایرانی زیادی در خارج از کشور بازی می‌کنند و عملکرد خوبی دارند، مهم این است که آن‌ها به خارج از کشور بروند تا پیشرفت کنند و متخصصان خوب خارجی بیاورند و فوتبال ایران از وجود آن‌ها بهره‌مند شود.