شهر خبر
برچسب‌های مهم خبری:#دولت#منابع#سعد حریری#تشکیل دولت

منابع لبنانی: نجیب میقاتی روش سعد حریری را در روند تشکیل دولت پیش گرفته است

منابع لبنانی: نجیب میقاتی روش سعد حریری را در روند تشکیل دولت پیش گرفته است

برخی منابع آگاه لبنانی معتقدند که در اثر مداخلات خارجی، نجیب میقاتی به دنبال تشکیل سریع دولت نیست و ظاهرا در این روند روش سعد حریری را پیش گرفته است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، هنوز رایزنی‌های غیرالزام‌آور پارلمانی میان «نجیب میقاتی» نخست‌وزیر مکلف به تشکیل دولت لبنان  با فراکسیون‌های پارلمانی این کشور به نتیجه نرسیده و میقاتی صبح دیروز فهرست اعضای پیشنهادی خود برای تشکیل کابینه جدید را تحویل «میشل عون» رئیس جمهور لبنان داد.

منابع آگاه گزارش دادند که نجیب میقاتی قصد دارد وانمود کند که به دنبال تشکیل سریع دولت است اما در واقع این گونه نیست.  شاخص‌ها نشان می‌دهد که نجیب میقاتی در روند تشکیل کابینه روش «سعد حریری» نخست وزیر اسبق لبنان را در پیش گرفته و به خوبی می‌داند ساختار و فهرستی که تحویل رئیس جمهور داد مورد تایید میشل عون و تیم وی نبوده و رد خواهد شد. به این ترتیب میقاتی می‌تواند میشل عون و تیمش را به اختلال‌آفرینی در روند تشکیل کابینه متهم کند.

برخی نیروهای سیاسی لبنان نیز که به دنبال نابودی میثاق ریاست‌جمهوری هستند تلاش دارند مانع تشکیل دولت در زمان سریع شوند؛ به ویژه اینکه نجیب میقاتی صراحتا اعلام کرده هرگونه همکاری با «جبران باسیل» رئیس جریان آزاد ملی لبنان را رد می‌کند. بنابراین مهمترین سوالی که در این شرایط مطرح می‌شود آن است که آیا لبنانی‌ها قرار است وارد مرحله جدیدی از بن‌بست سیاسی شده و به سمت هرج و مرجی بی‌سابقه حرکت کنند؟

ظواهر روند تشکیل کابینه جدید لبنان نشان می‌دهد که نخست‌وزیر مکلف اهمیتی به بررسی خواسته‌های نمایندگان پارلمان و فراکسیون‌ها نمی‌دهد و ساختاری که مد نظر خود بود را به رئیس جمهور ارائه کرد. همچنین اطلاعات فاش شده از فهرست پیشنهادی نجیب میقاتی حاکی از آن است که وی تغییراتی در سطح توزیع پست‌های وزارتی به وجود آورده که می‌تواند نارضایتی شماری از احزاب را به همراه داشته باشد.

از طرف دیگر منابع نزدیک به کاخ ریاست‌جمهوری لبنان موضع رسمی میشل عون را در خصوص فهرست پینشهادی میقاتی برای تشکیل دولت اعلام نکردند، اما اطلاعات نشان می‌دهد که رئیس جمهور رضایتی از این فهرست ندارد.

برخی نیز روز گذشته به نقل از نجیب میقاتی اعلام کردند، ساختاری که نخست‌وزیر مکلف برای دولت آینده در نظر گرفته مورد حمایت «نبیه بری» رئیس پارلمان و «ولید جنبلاط» حزب سوسیالیست ترقی‌خواه و برخی از افراد دیگر است و تاکنون حزب‌الله نیز به این ساختار اعتراض نکرده است.

اما واقعیت‌های روی زمین نشان می‌دهد که فضای سیاسی و روند تشکیل دولت در لبنان مثبت نیست.  همانطور که آمریکایی‌ها ‌می‌خواستند نجیب میقاتی قصد دارد وزارت انرژی را از اختیار جریان آزاد ملی به ریاست جبران باسیل خارج کند.  منابع آگاه گزارش می‌دهند آمریکا پرونده واردات گاز و برق از مصر و اردن به لبنان را به تعویق انداخته تا زمانی که وزارت انرژی از دست جریان آزاد ملی خارج گردد.

 

منابع آگاه لبنانی نیز گزارش می‌دهند که این ساختار نجیب میقاتی به معنای عدم تمایل وی برای تشکیل کابینه در موعد تعیین شده است.  همچنین به نظر می‌رسد که این رفتارهای نجیب میقاتی به شکل مستقیم میشل عون را هدف قرار می‌دهد تا رئیس جمهور مجبور به رد فهرست پیشنهادی نخست وزیر مکلف شده و به این ترتیب عون و متحدانش متهم به مانع‌تراشی در روند تشکیل دولت شوند.  این در شرایطی است که لبنان علاوه بر دست و پنجه نرم کردن با چالش‌های اقتصادی و مالی با پرونده‌های حساس داخلی و خارجی همچون انفجار بندر بیروت و ترسیم مرزهای دریایی با فلسطین اشغالی نیز مواجه است و اگر با این شرایط دولت سریع تشکیل نگردد برخی طرف‌ها می‌توانند رئیس جمهور و تیم وی را  مسئول بحران‌های لبنان و تشدید آن معرفی کنند.

به طور کلی فضای مبهم تشکیل دولت لبنان در روزهای اخیر تشدید شده و شاخص‌ها نشان می‌دهد که برخی از نیروهای سیاسی نمی‌خواهند دولت جدید در مهلت معین تشکیل گردد تا به این ترتیب دوره ریاست جمهوری «میشل عون» با بیشترین میزان هرج و مرج اقتصادی و اجتماعی و مدنی به پایان برسد.

طبق اطلاعات نیروهای سیاسی لبنان، فرانسوی‌ها که از نجیب میقاتی برای نامزدی نخست‌وزیری آینده لبنان حمایت کرده‌اند نمی‌خواهند که دولت لبنان قبل از پایان دوره ریاست‌جمهوری میشل عون تشکیل گردد و قصد آنها این است که همچنان یک دولت موقت در لبنان روی کار باشد؛ بنابراین نجیب میقاتی قبل از اینکه بخواهد روند تشکیل دولت را آغاز کند در زمان حاضر درباره انجام برخی اصلاحات در سطح وزارتخانه‌ها صحبت می‌کند.

از طرف دیگر تحرکاتی نیز از جانب مهره‌های عربستان سعودی در خصوص پرونده تشکیل دولت لبنان مشاهده شده است. بر این اساس ریاض به متحدان خود در لبنان توصیه کرده است که بدون تشکیل دولت، وضعیت را همان‌طور که هست حفظ کنند یا این‌که اجازه ندهند دولتی که میشل عون و حزب‌الله در آن نقش دارند تشکیل گردد.

انتهای پیام/