شهرخبر
در مورد سقف تولید نفت امارات و عربستان مطرح شد؛

جزئیات گفتگوی نفتی مکرون با بایدن

کدخبر: 504926
اقتصادنیوز: رئیس جمهور فرانسه گفت: امارات اعلام کرد که هم اینک در سقف تولید هستند و این تمام چیزی که می‌توانند انجام دهند و همچنین به گفته امارات، سعودی‌ها در مدت ۶ ماه حداکثر ۱۵۰ [هزار بشکه] یا کمی بیشتر می‌توانند تولیدشان را افزایش دهند نه بیش از این.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، سخنان به ظاهر بی‌پرده رییس جمهور فرانسه با همتای آمریکایی خود در برابر لنز دوربین رسانه‌های بین‌المللی در مورد سقف تولید نفت امارات متحده عربی و عربستان سعودی، بازتاب‌ها و تحلیل‌های گسترده‌ای به همراه داشت.

در فیلم‌ منتشر شده از این گفت‌وگو که روز گذشته (دوشنبه) در جریان نشست سران گروه هفت (G7) در آلمان رد و بدل شده است، امانوئل مکرون خطاب به جو بایدن از مذاکره با رئیس امارات متحده عربی صحبت کرده و می‌گوید: با او سخن گفته و درخواست افزایش تولید [نفت] داشتم و او دو چیز گفت.

رئیس جمهور فرانسه اضافه می‌کند: اول اینکه امارات اعلام کرد که هم اینک در سقف تولید هستند و این تمام چیزی که می‌توانند انجام دهند.

رئیس جمهور فرانسه ادامه داد: به گفته امارات، سعودی‌ها در مدت ۶ ماه حداکثر ۱۵۰ [هزار بشکه] یا کمی بیشتر می‌توانند تولیدشان را افزایش دهند و نه بیش از این.  

مکرون قصد داشت در زمینه تحریم‌های نفتی روسیه و ارایه اطمینان‌هایی به هند نیز سخنانی را مطرح کند، که از آنها دعوت شد به داخل ساختمان بروند و سخنان آنها در این مرحله نیمه کاره قطع شد.

روزنامه لو فیگار نیز اظهارات مکرون در این گفت‌وگوی کوتاه و تبیین راهبرد نفتی رئیس جمهور فرانسه با همتای آمریکایی وی را در مقابل دوربین‌های تلویزیونی مورد توجه قرار داده است؛ موضوعی که این روزنامه پرشمارگان آن را موجب بازنشر گسترده این سخنان در شبکه‌های اجتماعی ارزیابی می‌کند.

برخی تحلیل‌گران با اشاره به افزایش قیمت نفت در ماه‌های اخیر، معتقدند که اظهارات رئیس جمهور فرانسه می‌تواند بر بازارهای جهانی تاثیر گذاشته و قیمت نفت را بار دیگر افزایش دهد. 

به گزارش ایرنا، رئیس جمهور فرانسه دیروز همچنین با اشاره به روند مذاکرات هسته‌ای برجام، بازگشت نفت ایران را به بازارهای جهانی خواستار شد.

خبرگزاری فرانسه روز دوشنبه با انتشار این خبر، از تمایل پاریس برای بازگشت نفت ایران و ونزوئلا به بازارهای جهانی خبر داد.

کاخ الیزه در این زمینه اعلام کرد: فرانسه از تولیدکنندگان نفت می‌خواهد که تولید خود را با حجم "استثنایی" افزایش دهند.

لو فیگارو نیز در این باره با اشاره به اظهارات رئیس جمهور فرانسه، به نقل از مکرون نوشت: "اکنون مذاکره درباره پرونده هسته‌ای ایران در زمینه مسائل هسته‌ای کامل شده اما در رابطه با موضوع تحریم‌های آمریکا مرتبط با تروریسم تکمیل نشده است".

رئیس جمهور فرانسه تاکید کرد: "پس گره‌ای وجود دارد که در صورت لزوم باید باز شود تا نفت ایران دوباره به بازارها بازگردانده شود". همچنین نفت ونزوئلا نیز باید به بازارها بازگردد.

یکشنبه گذشته نیز مکرون در حاشیه اجلاس گروه هفت در آلمان، اعلام کرد که فرانسه طرفدار تعیین "حداکثر قیمت نفت" در سطح "کشورهای تولیدکننده" است.

رئیس جمهور فرانسه هدف از پیشنهاد این طرح را مقابله با افزایش قیمت‌ها ناشی از جنگ در اوکراین اعلام کرده است.

تحلیل‌گران معتقدند که ادامه عملیات نظامی روسیه در اوکراین، قیمت سوخت‌های فسیلی از جمله نفت را در بازارهای جهانی افزایش داده و این موضوع چالش‌های جدی برای کشورهای غربی ایجاد کرده است و حال با تشدید تحریم‌ها علیه مسکو، کشورهای اروپایی به دنبال جایگزین دیگری در بازارهای نفتی هستند.