شهرخبر

جزئیات جدید از طرح اصلاح قانون انتخابات/ قادری: نظام انتخاباتی اکثریتی مجلس قابل دفاع نیست

کدخبر: 504706
طراح طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی جزئیات گزینه‌های پیش‌رو برای اصلاح قانون انتخابات مجلس را تشریح کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا، جعفر قادری، نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی درخصوص طرح اصلاح انتخابات مجلس، گفت: من ۴ طرح برای اصلاح نظام انتخاباتی مجلس، شوراها و ریاست جمهوری ارائه کردم که از این تعداد ۲ طرح مربوط به مجلس است. یکی از آن‌ها نظام انتخابات تناسبی حوزه‌های ۲ نماینده به بالاتر است و دیگری نظام انتخاباتی تناسبی استانی-شهرستانی است.

وی ادامه داد: این طرح دوم تقریبا در مجلس گذشته هم مطرح شد و آن هم طرح من بود. در دوره مجلس دهم که بنده نماینده نبودم جلسات مختلفی در کمیسیون شوراها حضور پیدا کردم و آن طرح آماده شد. اما سازوکار آن را دوستان در مجلس دهم به نوعی بد تنظیم کردند، به ویژه در جلسه آخر که طرح ما را مثله کردند و این باعث شد که مورد ایراد شورای نگهبان قرار بگیرد.

قادری افزود: اما امسال مجددا این طرح را مطرح کردم که یک مساله وجود داشت و آن اینکه آیا این طرح اصلاح نظام انتخاباتی را در غالب رفع ایرادات شورای نگهبان به مصوبات مجلس دهم بگنجانیم یا به صورت مجزا و در قالب طرح اصلاح نظام انتخاباتی مجددا مطرح کنیم. در این زمینه جلساتی را با شورای نگهبان و با حضور همکاران در کمیسیون شوراها داشتیم، همینطور جلساتی را با حضور آقای قالیباف داشتیم.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی در رابطه با خروجی و نتیجه این جلسات مشترک عنوان کرد: تقریبا جمع‌بندی این است که نظام انتخاباتی فعلی که نظام اکثریتی است یک نظام قابل قبول و قابل دفاعی نیست. بنابراین باید به سمت استانی شدن انتخابات برویم و هم اینکه باید بپذیریم نظام استانی-اکثریتی به مراتب ضررش از نظام اکثریتی-شهرستانی چندحوزه‌ای بیشتر است، در نتیجه هیچ‌گاه شورای نگهبان حاضر به پذیرش نظام اکثریتی استانی نمی‌شود که البته این دیدگاه منطقی هم است چون ممکن است به یکباره در یک استان تمامی نمایندگان از یک جریان مذهبی، یک طیف سیاسی یا یک جریان قومی انتخاب شوند و جریان مقابل امکان رقابت نداشته باشد.

وی افزود: بنابراین نظام اکثریتی استانی به هیچ وجه قابل قبول نیست و کسی مدافع آن نیست، ما در مجلس هفتم و هشتم هم این بحث را دنبال کردیم اما مشاهده شد که ایرادات جدی دارد و از آن عبور کردیم. لذا ما یا باید به سمت نظام تناسبی استانی-شهرستانی برویم یا اینکه همین حوزه های انتخابیه را در همین حد فعلی نگه داریم یعنی از قید استانی شدن صرف نظر کنیم و همین نظام شهرستانی باشد اما نظام اکثریتی را تبدیل به نظام تناسبی کنیم.