شهرخبر

تحرکات جدید میانجی آمریکایی در پرونده مناقشه مرزی لبنان و رژیم صهیونیستی/ تاکید بیروت بر موضع واحد لبنانی‌ها

تحرکات جدید میانجی آمریکایی در پرونده مناقشه مرزی لبنان و رژیم صهیونیستی/ تاکید بیروت بر موضع واحد لبنانی‌ها

درحالی که قرار است میانجی آمریکایی هفته آینده پاسخ رژیم صهیونیستی به موضع لبنان در خصوص ترسیم مرزهای دریایی را به مقامات این کشور ابلاغ کند، مسئولان لبنانی بر همان موضع رسمی و واحد خود تاکید دارند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، یک منبع آگاه از پرونده مناقشه مرزی میان لبنان و رژیم صهیونیستی در گفتگو با روزنامه الدیار اعلام کرد که «آموس هوکستاین» میانجی آمریکایی در این پرونده قرار است اوایل هفته آینده پاسخ اسرائیل به موضع لبنان در خصوص تعیین مرزها و از سرگیری مذاکرات غیر مستقیم را به اطلاع مقامات لبنانی برساند.

این منبع تاکید کرد که مقامات لبنانی آماده دریافت پاسخ میانجی آمریکایی هستند و احتمالا هوکستاین دوشنبه یا سه‌شنبه هفته آینده حامل پیام اسرائیلی‌ها برای لبنان باشد.

در همین زمینه رسانه‌های صهیونیستی گزارش دادند که هوکستاین روز گذشته با تیم مذاکره کننده اسرائیلی در پرونده ترسیم مرزی با لبنان گفتگو کرده و نظر آنها را درباره موضع بیروت جهت ترسیم مرزها جویا شده است.

یک منبع سیاسی لبنانی مرتبط با پرونده ترسیم مرزهای دریایی با رژیم صهیونیستی نیز اعلام کرد که لبنان موضع خود را در خصوص تعیین مرزهای دریایی جنوبی به میانجی آمریکایی ارائه کرده و منتظر پاسخ وی است.

وی در ادامه اظهار داشت، پاسخ اسرائیل به موضع لبنان چه مثبت باشد و چه منفی، دولت لبنان باید خودش را برای مرحله بعدی آماده کند و موضع واحد و رسمی لبنان در سفر اخیر میانجی آمریکایی به بیروت عنصر مهمی در تقویت جایگاه لبنان در مذاکرات غیر مستقیم با اسرائیل بود.

در این بین منابع دیپلماتیک غربی گزارش دادند که به نظر نمی‌رسد پرونده مذاکرات غیر مستقیم لبنان و رژیم صهیونیستی برای ترسیم مرزهای دریایی به زودی به سمت حصول توافق نهایی درباره منطقه مورد مناقشه پیش برود. به ویژه اینکه تحرکاتی از جانب اسرائیلی‌ها برای اکتشاف و حفاری در منطقه مورد مناقشه دیده می‌شود. این در حالی است که اخیرا مقامات لبنانی در موضعی واحد و یکپارچه میانجی آمریکایی اعلام کردند قبل از به نتیجه رسیدن مذاکرات هیچ طرفی حق اقدام در منطقه مورد مناقشه را ندارد و اسرائیل نیز باید تحرکات متجاوزانه خود را در میدان کاریش متوقف سازد.

هرچند که آموس هوکستاین موضع واحد مقامات لبنانی را موضعی پیشرفته دانست که مذاکرات مربوط به ترسیم مرزها را پیش می‌برد اما برداشت‌های متفاوتی در این زمینه مطرح شده است.

منابع مسئول در پرونده مناقشه مرزی لبنان و رژیم صهیونیستی در گفتگو با روزنامه الجمهوریه اعلام کردند، آمریکا به طور کلی گفتمان مثبتی درباره از سرگیری مذاکرات غیر مستقیم لبنان و اسرائیل در پرونده ترسیم مرزها ندارد و نمی‌خواهد که درخواست‌های لبنان را در این زمینه اجابت کند. به همین دلیل اظهاراتی که آموس هوکستاین مطرح کرد در راستای تلاش آمریکا برای آرام کردن اوضاع امنیتی در پرونده مناقشه مرزی بود و بنابراین نمی‌توان اعتماد زیادی به مواضع آمریکا داشت.

انتهای پیام/