شهرخبر

رخداد بی سابقه در تریبون رسمی نمازجمعه / وزیر در آستانه استیضاح ، سخنرانی پیش از خطبه را تبلیغاتی کرد

رخداد بی سابقه در تریبون رسمی نمازجمعه /  وزیر در آستانه استیضاح ، سخنرانی پیش از خطبه را تبلیغاتی کرد

فاطمی امین در آستانه استیضاح، به عنوان سخنران پیش از خطبه ، نماز جمعه تهران از عملکرد خود دفاع کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، وزیر صمت در سخنان پیش از خطبه های نماز جمعه امروز تهران گفت: در حوزه معدن، امسال ۵۰۰ میلیون تن مواد معدنی برداشت شده است ولی تنها ۴.۵ میلیون تن مواد خام صادر شده است. ۹۹ درصد استخراج از معادن کشور در داخل کشور فرآوری شد و البته به جرات می گوییم صادرات مواد خام معدنی کاهش زیادی داشته است.

فاطمی امین توضیح داد: رشد تولید در برداشتهای مس، سنگ آهن و سرب هم داشته ایم. موضوع بعدی سرمایه گذاری است. اگر به دنبال اشتغال و رشد اقتصادی هستیم، علاوه بر اینکه باید از ظرفیتهای بومی استفاده کنیم، باید به سرمایه گذاری توجه شود. متاسفانه در سالهای اخیر به سرمایه گذاری توجه ویژه ای نشده است و نرخ استهلاک سرمایه گذاری هم جبران نشده است.

وی گفت: سال گذشته ۴۲ پروژه بزرگ معدنی به مبلغ ۱۷ میلیارد دلار آغاز شد که این نویدبخش تولید و اشتغال در سالهای آینده است. حدود ۵۰ پروژه بزرگ با ۳۲ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری برای ۱۲ هزار نفر اشتغال فعال می شود.

وزیر صمت افزود: متاسفانه توزیع جغرافیایی مناسبی در سرمایه گذاری نداریم. در برخی جاها بیش از حد فعالیت ها مستقر شده و خیلی جاها شاهد مهاجرت و بیکاری هستیم.

رخداد بی سابقه در تریبون رسمی نمازجمعه /  وزیر در آستانه استیضاح ، سخنرانی پیش از خطبه را تبلیغاتی کرد

او با اشاره به اینکه در وزارت صمت، آمایش صنعت و معدن و تجارت انجام شده است، گفت: به تفکیک شهرستانهایی که اشتغال پایینی دارند طرحها را شناسایی کردیم و در یکی دو ماه آینده به تدریج فعال می شود تا توازن سرمایه گذاری داشته باشیم.

وزیر صمت به آمار صادرات پرداخت و توضیح داد: سال ۱۴۰۰ به نسبت ۱۳۹۹ ما ۴۰ درصد افزایش صادرات داشتیم. در بهار ۱۴۰۱ نسبت به بهار سال قبل هم ۴۰ درصد افزایش داشتیم. به طور متوسط از اول سال جاری تاکنون هر هفته حداقل یک هیات خارجی به ایران آمده است، سرمایه گذاران، مدیران ارشد کشورهای دیگر و مسئولان اقتصادی آمده اند و حداقل یک هیات ایرانی به خارج برای گسترش مبادلات و پیوندها سفر کرده است.

وی گفت: برای تعمیق بخشی به تجارت خارجی و صادرات، ارتباط بین استانهای کشورهای دیگر و کشور خود را افزایش دهیم. یعنی مشخص کردیم استان اصفهان با این استان در روسیه یا چین ارتباط داشته باشید.

فاطمی امین به حوزه تولید صنعتی هم اشاره کرد و گفت: در حوزه تولید خودرو، در ۳ ماهه ابتدای سال، ۲۴۶هزار دستگاه خودرو تحویل شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۳۶ درصد افزایش داشته است. خودروهای کف که تا ۱۷۰ هزار دستگاه داشتیم، در خرداد امسال ۴۲هزار دستگاه کاهش داشتیم.

21231