شهرخبر

اعتراف تلویحی قالیباف به ناکارآمدی مجلس یازدهم

ئیس مجلس شورای اسلامی گفت: روزی که وارد مجلس شدیم، دو رویکرد جدی خنثی‌سازی و رفع تحریم را داشتیم که راهبرد ما در مجلس بوده است لذا همه اقدامات کوچک و بزرگ بر مبنای آن صورت گرفت.

اعتراف تلویحی قالیباف به ناکارآمدی مجلس یازدهم
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش ایسنا، محمد باقر قالیباف  رئیس مجلس شورای اسلامی در هجدهمین همایش دبیران هم‌اندیشی، استادان و نخبگان دانشگاهی سراسر کشور که صبح امروز(پنجشنبه، ۲ تیر ماه) به منظور هم اندیشی، حل مسأله و امیدآفرینی و با شعار هر دانشگاه، یک اندیشکده در مشهد مقدس برگزار شد گفت: این جلسه برای من فرصت مغتنمی است زیرا در جمع استادان و نخبگانی هستم که به عنوان فعالان نهادهای علمی تحول را در کشور شکل می دهند و هدایت می کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: روزی که به مجلس وارد شدیم دو رویکرد جدی خنثی سازی و رفع تحریم را داشتیم که راهبرد ما در مجلس بوده است لذا همه اقدامات کوچک و بزرگ بر مبنای آن انجان داده ایم.

وی در ادامه با بیان اینکه ما در حوزه رفع تحریم بزرگ ترین گامی که برداشتیم این بود که قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها را تصویب کردیم که کارشناسان می دانند که در این قانون حرف های منطقی، انسانی و علمی زده شده است، عنوان کرد: وقتی مجلس یک موضوعی را تصویب می کند مفهوم بزرگی دارد و ما بعد از ۲۰ سال، حوزه هسته ای را در ریلی قرار داریم که جریانات با نگاه سلیقه ای و سیاسی نتوانند آن را به هر طرف که خواستند سوق دهند.

قالیباف در ادامه درباره اهمیت خانواده، جمعیت و قانونی که در این حوزه به تصویب رسید توضیح داد و درباره دیگر قوانین تأثیر گذار مجلس گفت: قانون دیگر، قانون جهش تولید مسکن بود که به خاطر مشکلات موجود در حوزه مسکن صحن مجلس روز گذشته با این جمع بندی که اگر خانواده ها بخواهند صد در صد درآمد خود را بدهند که یک مسکن اجاره ای یا تملکی در شأن زندگی خود تهیه کنند، نمی توانند لذا اگر بتوانید مشکل مسکن یک فرد را حل کنیم بخش مهمی از مشکل زندگی مردم حل شده است.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان در ادامه با تشریح قوانین به تصویب رسیده در حوزه مسکن که در سطح راهبردی قرار دارد، یادآور شد: قانون جهش تولید ساخت ۴ میلیون مسکن را تصویب کردیم همچنین از آنجایی که در وضعیت فعلی، ۲ میلیون مسکن احتکار شده و خالی قرار دارد توانستیم با مالیات گذاری بر این املاک آن را تعیین تکلیف کنیم ضمن اینکه روز گذشته نیز به قانون اجاره داری حرفه ای ورود کردیم که تا کنون نداشتیم و بنگاه های املاک هر کاری می خواستند می کردند. البته کاری را هم شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا صورت داده است.

وی در ادامه با بیان اینکه قانون امنیت غذایی زمانی به تصویب رسید که هنوز جنگ اوکراین اتفاق نیفتاده بود، اظهار داشت: امروز ۳۵بخش قابل توجهی از نهاده ها در کشور ذخیره سازی شده است که مجلس خیلی زودتر نسبت به این موضوع پیش بینی و اقدام کرد. همچنین مجلس قانون جهش تولید در حوزه دانش بنیان را تصویب کرد که که امروز از جهت اعتباری، مالی و حقوقی یک قانون جامع است که همه صاحبنظران عرصه دانش بنیان نسبت به آن نظر خوبی دارند.

تعیین تکلیف رتبه بندی معلمان بعد از ۱۰ سال

قالیباف همچنین با اشاره به تصویب قانون رتبه بندی معلمان در مجلس، عنوان کرد: این قانون بیش از ۱۰ سال بود که در بلاتکلیفی به سر می‌برد و حدود ۹ ماه رفت و برگشت داشت چرا که واقعیت این است که مقطع آموزش و پرورش حتی از آموزش عالی نیز مهم‌تر بوده و شرایط فعلی آنها چندان خوب نیست، در حالی که همه هویت آموزش و پرورش به معلمان است و خوشبختانه تعیین تکلیف رتبه بندی معلمان بعد از ۱۰ سال محقق شد.

وی همچنین با اشاره به ساماندهی گروه‌های جهادی، عنوان کرد: آیین‌نامه نظارتی سازمان برنامه و بودجه اجازه نمی‌دهد تا افراد با بودجه عمومی دولتی کاری انجام دهند و حتما باید هویت حقوقی و شرکتی خود را داشته باشند از این رو به گروه‌های جهادی و فعال در زمینه محرومیت زدایی اجازه دادیم تا بتوانند از این اعتبارات در راستای فعالیت‌های جهادی و توسعه مناطق محروم استفاده کنند.

تصمیم جدی مجلس برای تعیین تکلیف سکونتگاه‌های غیررسمی

 قالیباف در ادامه با بیان اینکه بر اساس اطلاعاتی که طی ۱۲ ال حضور در شهرداری و ۵ سال در نیروی انتظامی کسب کرده و شناختی که در لایه‌های زیرین و بالایی اجتماعی در ابعاد مختلف دارم می‌گویم که ۸۰ درصد سکونتگاه‌های غیررسمی به صورت جدی آسیب‌پذیر هستند، گفت: همه این منازل به دلیل نداشتن سند و ساخت غیراستاندارد یکی از نقاط آسیب هستند که در بودجه امسال تصویب کردیم که همه سکونتگاه‌های حریم شهرها که مشکل سند به لحاظ ملی، دولتی، منابع طبیعی دارند باید تعیین تکلیف شده و با قیمت منطقه‌ای و با رقمی منطقی به نام ساکنان‌شان زده شود تا مشکل بخش اعظمی از ۳ دهک پایین جامعه حل شود. در واقع این نوع تصمیمات خنثی‌سازی تحریم به شمار می‌آید. به تعبیری خنثی‌سازی تحریم‌ها یعنی اتخاذ تصمیمات اورژانسی در کوتاه مدت و میان مدت تا زمانی که بتوانیم مشکل تورم را حل کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: براساس آمار بیش از ۱۱۰ میلیون دفترچه خدمات درمانی داشتیم، این در حالی بود که تنها ۸۰ میلیون نفر جمعیت داریم و ۱۵ میلیون نفر آنها نیز بدون دفترچه هستند که حاکی از نحوه غلط حکمرانی در کشور است. لذا امسال پیش بینی کردیم ۶ میلیون نفر از دهک‌های پایین جامعه که بیمه ندارند با مصوبه‌ای بدون اخذ وجه تحت پوشش قرار گیرند و ۶ هزار میلیارد تومان اعتبار نیز به آن اختصاص دادیم.

وی در ادامه با اشاره به اقدامات نظارتی مجلس که از سال دوم تصمیم گرفته شد روزهای سه‌شنبه صحن علنی، روزهای نظارت بر مصوباتی باشد که مراجع باید آن را اجرا کنند، اظهار داشت: نحوه اجرای قوانین را به صورت دقیق بررسی می‌کنیم، وزیر و رئیس سازمان مربوطه را فرا می‌خوانیم و در اجرای قانون با کسی رودربایستی نداریم.

قالیباف در ادامه با تأکید بر اینکه امروز کشور در کنار جهاد تبیین نیازمند جهاد تصمیم است، عنوان کرد: به موجب مصوبه مجلس در موضوع بیمه، ۵ میلیون و ۳۷۹ هزار نفر از ۶ میلیون نفر تا ۳۱ خرداد یعنی ظرف ۳ ماه بیمه شدند و بقیه از افرادی بودند که در شناسایی آنها مشکل داشتیم و داده های مرکز رفاه در ۳ دهک دچار ایراد بود.

رئیس قوه مقننه اضافه کرد: از این تعداد نیز ۳۰۲ هزار نفر در بلاتکلیفی هستند که مشکل کد ملی و تطبیق با محل سکونت داشته‌اند و گفتنی است که همه این کارها به صورت غیرحضوری انجام شد و برای افراد پیامک ارسال شد که شما از امروز بیمه شده‌اید.

وی همچنین با اشاره به راهکار مجلس برای حل مشکل بیماران صعب العلاج، یادآور شد: در حوزه بهداشت آنقدر لنگ می زنیم که بار روی درمان افتاده و آن را پرهزینه کرده است و در این خصوص باید بپذیریم سازمان غذا و دارو مشکلات جدی دارد که دقیق عرض می‌کنم حتما در این حوزه تضاد مدیریت منافع داریم.

قالیباف در ادامه با اشاره به اینکه امسال صندوقی تأسیس کردیم که ۵ هزار میلیارد تومان کمک بلاعوض برای خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی، در نظر گرفته است، گفت: ظرف ۳۰ سال گذشته بارها در مجلس، شهرداری و هر سازمانی که کار می‌کردم با این بیماران روبرو بوده‌ام و حتی دیده‌ام که بعضاً به خاطر موضوعات ژنتیکی یک خانواده با ۶ فرزند معلول و مادری که سرپرست خانوار است دچار مشکلات عدیده‌ای هستند، از این رو امسال برای آنها کارت سلامتی و اعتبار در نظر گرفته شد و همچنین صندوقی ایجاد شد که به آنها وام قرض الحسنه اختصاص پیدا کند.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان در ادامه با اشاره به حقوقی که مجلس برای سربازان متأهل دارای ۲ فرزند در نظر گرفت که به میزان کف حقوق یک کارگر است، عنوان کرد: این دسته از سربازان حدود ۶۰۰ هزار نفر از جوانان کشور را تشکیل می‌دهند و وضعیت آنها به گونه‌ای بود که بعضی از آنها برای مرخصی رفتن هم پول نداشتند.

وی در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر متوسط حقوق سربازان ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است، ابراز داشت: با این حال الان وضعیت به گونه‌ای است که آن دسته از سربازانی که غیبت داشته‌اند به خدمت مراجعت کرده‌اند و از این رو به تعبیری ۶۰۰ هزار شغل هم ایجاد کرده‌ایم.

قالیباف با اشاره به شناختی که در طول سال‌ها فعالیت اجرایی به دست آورده است افزود: علت همه ناترازی‌های منفی در کشور، ناترازی در نظام حکمرانی است.

رئیس مجلس یازدهم با بیان اینکه نگاه دو سویه به ما تعادل و انرژی می‌دهد، اظهار کرد: همواره به دوستان گفته‌ام به یک موضوع توجه کنید اگر روزی ناامیدی که از خصائل شیطانی است سراغ یک بچه مسلمان انقلابی آمد، به کارهای بزرگ خود نگاه کنید. از سوی دیگر باید زمانی که به کارهای بر زمین مانده نگاه می‌کنیم به خود بگوییم آیا من بودم و این کارها انجام نشده است؟ که این نگاه دوسویه، تعادل و انرژی به ما می‌دهد و همان انقلابی‌گری است.

از زمانی که با نام امام(ره) و انقلاب آشنا شدم و در این مسیر حرکت کرده‌ام می‌گویم ما نیازمند یک آسیب شناسی هستیم که صرفا به اشکالات نگاه نکند چرا که در یک جنگ رسانه‌ای شناختی درگیر هستیم و باید خیلی به این موضوع دقت کنیم.

قالیباف همچنین با تأکید بر اینکه در حین آسیب شناسی باید پویاشناسی انقلاب هم داشته باشیم، اظهار داشت: در جهاد تبیین باید بخش افتخارات را به درستی تبیین کنیم که در جامعه کسی منفعل نشود اما از مشکلات نیز نباید چشم پوشی کرد و برای حل آن دقیقاً باید متوجه باشیم که مسئولیت ما در قبال مردم چیست و دشمن خود را بشناسیم.

وی افزود: وقتی رهبری از کار جهادی می‌گویند یعنی هر زمانی کار می‌کنیم، دشمن را روبروی خود ببینیم که همین انگیزه بخش است.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان در ادامه با اشاره به بیانات حضرت آقا چند سال قبل در سالروز رحلت امام(ره) در خصوص دشمن شناسی عنوان کرد: ایشان فرمودند دشمن ما آمریکا است و این موضوع را یک ساعت تبیین کردند و گفتند خب حال با این دشمن چه کنیم؟ که من با خودم گفتم تبیین دشمن شناسی یک ساعت زمان برد حتما تبیین راه حل آن جلسه دیگری می خواهد که حضرت آقا صرفا این جمله را فرمودند که مبارزه با این دشمن و آمریکا چیزی جز «کار، کار و کار» نیست اما متأسفانه این جملات را درست تبیین نمی‌کنیم.

وی در ادامه با اشاره به تبیین بیان رهبر معظم از خط امام(ره) که آن را چیزی جز عقلانیت، معنویت و عدالت نمی‌دانند، گفت: ایشان می‌فرمایند سیستم اداره کشور باید درست شود. من می‌گویم متأسفانه علیرغم اینکه برخی مسائل قابل حل است و در یک قدمی آن هستیم اما ۲۰ سال شده و نتوانسته ایم آن را حل کنیم لذا با دقت بر جنگ رسانه‌ای که در آن قرار داریم باید این مشکلات را احصا کرده و وظایف و تکالیف خود در قبال مردم و شیوه عمل در برابر دشمنی که قصد حذف ما را دارد، مشخص کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با طرح این موضوع که اگر از من سوال کنید مهم ترین چالش کشور چیست، می‌گویم نظام حکمرانی کشور است.

وی در ادامه سیستم بروکراسی کشور را بخشی از نظام حکمرانی دانست و افزود: روز گذشته فوریت طرحی در مجلس به تصویب رسید که این موضوع حل شود. امروز وقتی در هر اتاق اداره‌ای را باز می‌کنید می‌بینید نوع استخدام ها چقدر متفاوت است و برخی رسمی، پیمانی، قراردادی، شرکتی و غیره هستند در حالی که ممکن است همه مدرک تحصیلی دکترا و ۱۵ سال سابقه کار داشته باشند. او که رسمی است اگر کارکرد مثبتی هم نداشته باشد، به دلیل نوع استخدام امکان بیرون کردنش نیست اما کسی که شرکتی است، چند برابر همکار رسمی خود کار کرده و یک سوم او حقوق دریافت می‌کند و اسم این را عدالت هم گذاشته‌ایم. این موضوعات در یک قدمی ما قرار داشته و می توانستیم آنها را حل کنیم اما ایستاده‌ایم تا فرد دیگری بیاید و آن را حل کند در حالی که حل این مساله صرفا نیاز به یک حرکت دارد.

قالیباف در ادامه با تأکید بر اینکه برای حل مسائل باید تقوا به خرج داده و اخلاص داشته باشیم، عنوان کرد: خداوند با کسی عقد اخوت نبسته است. قرار نیست تنبلی کنیم، دهان خود را باز کنیم و هر حرف نپخته‌ای را انقلابی‌گری بگذاریم که به قول حضرت آقا این شکل حرف ها حرف‌های و رفتارها سوپرانقلابی‌گری است. برخی را ببینید؛ اگر نگاه کنید، نه جبهه بوده، نه اقدامی کرده، نه حکمت نظری داشته نه جایی ردپایی از فعالیت انقلابی داشته اما از همه طلبکار است. کسی که عمر خود را تباه کرده و هیچ اقدامی برای نظام و انقلاب انجام نداده نباید به اسم انقلاب حرف بزند.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان اضافه کرد: در آستانه هفتم تیر روز شهادت شهید بهشتی(ره) قرار داریم که حضرت امام(ره) درباره ایشان فرمودند: بهشتی یک ملت بود و واقعاً این شخصیت بی نظیر است. ایشان بعد از انقلاب چند صباحی بیشتر در قید حیات نبودند و به شهادت رسیدند چرا که دشمنان فهم کردند چه کسانی را از ما بگیرند.

وی افزود: ایشان می فرمایند «هیچ تبلیغی برای اسلام به اندازه ساختن یک جامعه کوچک نمونه اسلامی نمی‌تواند نافذ و موثر باشد. سخن گفتن بس است. عمل کنید و تنها سخنی بگویید که راهگشای عمل باشد. شعار و شعورمان باید به شعار راستین اسلام یعنی عمل صالح سازنده اسلامی آراسته باشد تا بتواند ما را به جلو ببرد.»

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه ضمن تدبیر باید عقلانیت خود را متصل به وحی داشته باشیم و نه متصل به ابزار، ابراز داشت: اگر عقلانیتمان متصل بر وحی نبود یک روز هم نمی توانستیم در دوران دفاع مقدس مقاومت کنیم و از اینجاست که امام(ره) با بهره‌مندی از همین ضرفیت الهی این عظمت را پیدا می‌کند که رهبری می فرمایند این انقلاب بدون نام خمینی در هیچ کجای دنیا شناخته شده نیست.