رویکرد مجلس یازدهم از ابتدای فعالیت خنثی‌سازی و رفع تحریم بوده است

دکتر محمد باقر قالیباف   رئیس مجلس شورای اسلامی در هجدهمین همایش دبیران هم‌اندیشی، استادان و نخبگان دانشگاهی سراسر کشور که صبح امروز(پنجشنبه، 2 تیر ماه) به منظور هم اندیشی، حل مسأله و امیدآفرینی و با شعار هر دانشگاه، یک اندیشکده در مشهد مقدس برگزار شد گفت: این جلسه برای من فرصت مغتنمی است زیرا در جمع استادان و نخبگانی هستم که به عنوان فعالان نهادهای علمی تحول را در کشور شکل می دهند و هدایت می کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: روزی که به مجلس وارد شدیم دو رویکرد جدی خنثی سازی و رفع تحریم را داشتیم که راهبرد ما در مجلس بوده است لذا همه اقدامات کوچک و بزرگ بر مبنای آن انجان داده ایم.

وی در ادامه با بیان اینکه ما در حوزه رفع تحریم بزرگ ترین گامی که برداشتیم این بود که قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها را تصویب کردیم که کارشناسان می دانند که در این قانون حرف های منطقی، انسانی و علمی زده شده است، عنوان کرد: وقتی مجلس یک موضوعی را تصویب می کند مفهوم بزرگی دارد و ما بعد از 20 سال، حوزه هسته ای را در ریلی قرار داریم که جریانات با نگاه سلیقه ای و سیاسی نتوانند آن را به هر طرف که خواستند سوق دهند.

قالیباف در ادامه درباره اهمیت خانواده، جمعیت و قانونی که در این حوزه به تصویب رسید توضیح داد و درباره دیگر قوانین تأثیر گذار مجلس گفت: قانون دیگر، قانون جهش تولید مسکن بود که به خاطر مشکلات موجود در حوزه مسکن صحن مجلس روز گذشته با این جمع بندی که اگر خانواده ها بخواهند صد در صد درآمد خود را بدهند که یک مسکن اجاره ای یا تملکی در شأن زندگی خود تهیه کنند، نمی توانند لذا اگر بتوانید مشکل مسکن یک فرد را حل کنیم بخش مهمی از مشکل زندگی مردم حل شده است.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان در ادامه با تشریح قوانین به تصویب رسیده در حوزه مسکن که در سطح راهبردی قرار دارد، یادآور شد: قانون جهش تولید ساخت 4 میلیون مسکن را تصویب کردیم همچنین از آنجایی که در وضعیت فعلی، 2 میلیون مسکن احتکار شده و خالی قرار دارد توانستیم با مالیات گذاری بر این املاک آن را تعیین تکلیف کنیم ضمن اینکه روز گذشته نیز به قانون اجاره داری حرفه ای ورود کردیم که تا کنون نداشتیم و بنگاه های املاک هر کاری می خواستند می کردند. البته کاری را هم شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا صورت داده است.

وی در ادامه با بیان اینکه قانون امنیت غذایی زمانی به تصویب رسید که هنوز جنگ اوکراین اتفاق نیفتاده بود، اظهار داشت: امروز 35بخش قابل توجهی از نهاده ها در کشور ذخیره سازی شده است که مجلس خیلی زودتر نسبت به این موضوع پیش بینی و اقدام کرد. همچنین مجلس قانون جهش تولید در حوزه دانش بنیان را تصویب کرد که که امروز از جهت اعتباری، مالی و حقوقی یک قانون جامع است که همه صاحبنظران عرصه دانش بنیان نسبت به آن نظر خوبی دارند.

تعیین تکلیف رتبه بندی معلمان بعد از 10 سال

قالیباف همچنین با اشاره به تصویب قانون رتبه بندی معلمان در مجلس، عنوان کرد: این قانون بیش از 10 سال بود که در بلاتکلیفی به سر می‌برد و حدود 9 ماه رفت و برگشت داشت چرا که واقعیت این است که مقطع آموزش و پرورش حتی از آموزش عالی نیز مهم‌تر بوده و شرایط فعلی آنها چندان خوب نیست، در حالی که همه هویت آموزش و پرورش به معلمان است و خوشبختانه تعیین تکلیف رتبه بندی معلمان بعد از 10 سال محقق شد.

وی همچنین با اشاره به ساماندهی گروه‌های جهادی، عنوان کرد: آیین‌نامه نظارتی سازمان برنامه و بودجه اجازه نمی‌دهد تا افراد با بودجه عمومی دولتی کاری انجام دهند و حتما باید هویت حقوقی و شرکتی خود را داشته باشند از این رو به گروه‌های جهادی و فعال در زمینه محرومیت زدایی اجازه دادیم تا بتوانند از این اعتبارات در راستای فعالیت‌های جهادی و توسعه مناطق محروم استفاده کنند.

رویکرد مجلس یازدهم از ابتدای فعالیت خنثی‌سازی و رفع تحریم بوده است

تصمیم جدی مجلس برای تعیین تکلیف سکونتگاه‌های غیررسمی

به گزارش خانه ملت، دکتر قالیباف در ادامه با بیان اینکه بر اساس اطلاعاتی که طی 12 ال حضور در شهرداری و 5 سال در نیروی انتظامی کسب کرده و شناختی که در لایه‌های زیرین و بالایی اجتماعی در ابعاد مختلف دارم می‌گویم که 80 درصد سکونتگاه‌های غیررسمی به صورت جدی آسیب‌پذیر هستند، گفت: همه این منازل به دلیل نداشتن سند و ساخت غیراستاندارد یکی از نقاط آسیب هستند که در بودجه امسال تصویب کردیم که همه سکونتگاه‌های حریم شهرها که مشکل سند به لحاظ ملی، دولتی، منابع طبیعی دارند باید تعیین تکلیف شده و با قیمت منطقه‌ای و با رقمی منطقی به نام ساکنان‌شان زده شود تا مشکل بخش اعظمی از 3 دهک پایین جامعه حل شود. در واقع این نوع تصمیمات خنثی‌سازی تحریم به شمار می‌آید. به تعبیری خنثی‌سازی تحریم‌ها یعنی اتخاذ تصمیمات اورژانسی در کوتاه مدت و میان مدت تا زمانی که بتوانیم مشکل تورم را حل کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: براساس آمار بیش از 110 میلیون دفترچه خدمات درمانی داشتیم، این در حالی بود که تنها 80 میلیون نفر جمعیت داریم و 15 میلیون نفر آنها نیز بدون دفترچه هستند که حاکی از نحوه غلط حکمرانی در کشور است. لذا امسال پیش بینی کردیم 6 میلیون نفر از دهک‌های پایین جامعه که بیمه ندارند با مصوبه‌ای بدون اخذ وجه تحت پوشش قرار گیرند و 6 هزار میلیارد تومان اعتبار نیز به آن اختصاص دادیم.

در اجرای قانون با کسی رودربایستی نداریم

وی در ادامه با اشاره به اقدامات نظارتی مجلس که از سال دوم تصمیم گرفته شد روزهای سه‌شنبه صحن علنی، روزهای نظارت بر مصوباتی باشد که مراجع باید آن را اجرا کنند، اظهار داشت: نحوه اجرای قوانین را به صورت دقیق بررسی می‌کنیم، وزیر و رئیس سازمان مربوطه را فرا می‌خوانیم و در اجرای قانون با کسی رودربایستی نداریم.

بیش از 5 میلیون نفر ظرف 3 ماه به صورت غیرحضوری تحت پوشش بیمه قرار گرفتند

قالیباف در ادامه با تأکید بر اینکه امروز کشور در کنار جهاد تبیین نیازمند جهاد تصمیم است، عنوان کرد: به موجب مصوبه مجلس در موضوع بیمه، 5 میلیون و 379 هزار نفر از 6 میلیون نفر تا 31 خرداد یعنی ظرف 3 ماه بیمه شدند و بقیه از افرادی بودند که در شناسایی آنها مشکل داشتیم و داده های مرکز رفاه در 3 دهک دچار ایراد بود.

رئیس قوه مقننه اضافه کرد: از این تعداد نیز 302 هزار نفر در بلاتکلیفی هستند که مشکل کد ملی و تطبیق با محل سکونت داشته‌اند و گفتنی است که همه این کارها به صورت غیرحضوری انجام شد و برای افراد پیامک ارسال شد که شما از امروز بیمه شده‌اید.

در حوزه سازمان غذا و دارو دارای تضاد مدیریت منافع هستیم

وی همچنین با اشاره به راهکار مجلس برای حل مشکل بیماران صعب العلاج، یادآور شد: در حوزه بهداشت آنقدر لنگ می زنیم که بار روی درمان افتاده و آن را پرهزینه کرده است و در این خصوص باید بپذیریم سازمان غذا و دارو مشکلات جدی دارد که دقیق عرض می‌کنم حتما در این حوزه تضاد مدیریت منافع داریم.

 قالیباف در ادامه با اشاره به اینکه امسال صندوقی تأسیس کردیم که 5 هزار میلیارد تومان کمک بلاعوض برای خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی، در نظر گرفته است، گفت: ظرف 30 سال گذشته بارها در مجلس، شهرداری و هر سازمانی که کار می‌کردم با این بیماران روبرو بوده‌ام و حتی دیده‌ام که بعضاً به خاطر موضوعات ژنتیکی یک خانواده با 6 فرزند معلول و مادری که سرپرست خانوار است دچار مشکلات عدیده‌ای هستند، از این رو امسال برای آنها کارت سلامتی و اعتبار در نظر گرفته شد و همچنین صندوقی ایجاد شد که به آنها وام قرض الحسنه اختصاص پیدا کند.

این خبر در حال تکمیل است...