شهرخبر

رضایت ۲۴۰ نفر برای استفاده از اجساد آن‌ها در سالن‌های تشریح پس از مرگ!

رضایت 240 نفر برای استفاده از اجساد آن‌ها در سالن‌های تشریح پس از مرگ!

مدیر کل روابط عمومی سازمان پزشکی قانونی کشور از اعلام رضایت ۲۴۰ نفر برای تشریح جسد آن‌ها در سالن‌های تشریح دانشگاه‌های علوم پزشکی پس از مرگشان خبر داد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ عباس مسجدی آرانی صبح امروز در نشست خبری به‌مناسبت هفته قوه‌قضائیه در پاسخ به سؤالی که آیا در دانشگاه‌های علوم پزشکی، کمبود جسد برای تشریح وجود دارد، اظهار کرد: واقعیت این است که درباره جسد، سخت‌گیری‌های در سازمان پزشکی قانونی داریم زیرا برای ما جسد مؤمن و مسلمان حرمت دارد، خود ما دانشجوی پزشکی بودیم و در سالن‌های تشریح رفتیم البته اکنون نرم‌افزارهای سه‌بعدی و ... وجود دارد اما مطلقاً خصتی در تحویل جسد نداریم و فتوا این است که از جسد غیرمسلمان در این رابطه استفاده شود مگر اینکه ضرورت پیدا کند.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور افزود: در دانشگاه‌هایی که احساس کنیم جسد برای تشریح واقعاً مورد نیاز آن‌ها باشد، همکاری لازم را انجام می‌دهیم مگر آنجا که فکر کنیم آن جسد بخواهد در آن دانشکده زینت آنجا شود یعنی به طور مثال بگویند میز و صندلی آنجا وجود دارد و می‌خواهند جسد نیز در سالن تشریح آنجا وجود داشته باشد و این موارد خط قرمز ما است.

وی با بیان اینکه البته در برخی از موارد نیز محدودیت وجود دارد، گفت: به طور مثال در برخی استان‌ها اجساد مجهول‌الهویه نداریم اما معاونت آموزشی و مرکز تحقیقات سازمان پزشکی قانونی، متولی این هستند و ضمن ارزیابی، اگر احساس کنند، در آموزش‌ها نیاز به جسد برای تشریح باشد، هیچ محدودیتی را برای دانشگاه‌ها قائل نیستیم و از منظر ما کمبودی در این رابطه وجود ندارد.

مسجدی با تأکید بر اینکه در بحث فرآوری بافت نیز هیچ عضوی در سراسر کشور بدون اذن بستگان متوفی برداشته نمی‌شود، گفت: در سال 99، 400 هزار بیمار از فرآوری بافت استفاده کردند که حتی یک مورد آن بدون اخذ اجازه از بستگان متوفی نبود.

حامد نائیجی؛ مدیر کل روابط عمومی سازمان پزشکی قانونی کشور نیز درباره کالبدهایی که به دانشگاه‌ها برای تشریح اهدا می‌شود، گفت: این کالبدها باید خصوصیاتی چه به لحاظ قانونی و چه به لحاظ فیزیکی داشته باشند یعنی هر جسدی قابل اهدا نیست.

به گفته وی، در سال 99، 120 نفر، در سال 1400، 100 نفر و در سه ماه سال جاری 40 نفر اعلام آمادگی کرده و فرم‌های مربوطه را پر کردند که پس از مرگ، در صورتیکه پیکر آن مختصات لازم را برای اهدا داشت، امکان اهدای پیکر آن‌ها صورت گیرد.

نائیجی با تأکید بر اینکه پزشکی قانونی تکلیف قانونی برای تأمین اجساد در سالن‌های تشریح دانشگاه‌های علوم پزشکی ندارد، عنوان کرد: تمام تلاش ما این است که تمام وجوه قانونی و شرعی این موضوع رعایت شود.

مدیر کل روابط عمومی سازمان پزشکی قانونی کشور تأکید کرد: در صورت مرگ داوطلبان اهدای جسد، فرآیند اخذ رضایت از بستگان آن‌ها انجام می‌شود علیرغم اینکه در زمان حیات خود، این رضایت را به صورت محضری اعلام می‌کنند.

انتهای پیام/