شهرخبر

تهران و باکو "خواهرخوانده فرهنگی" می‌شوند / وزیر فرهنگ آذربایجان خواستار تأسیس مرکز فرهنگی در ایران شد

تهران و باکو "خواهرخوانده فرهنگی" می‌شوند / وزیر فرهنگ آذربایجان خواستار تأسیس مرکز فرهنگی در ایران شد

آنار کریم اف وزیر فرهنگ کشور آذربایجان طی سفری به کشورمان روز گذشته با محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و حجت‌الاسلام ایمانی‌پور رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، در دیدار وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان با رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، موضوع خواهرخواندگی تهران و باکو و همچنین شوشا و یکی از شهرهای ایران توسط مقام ایرانی مطرح و مورد استقبال  وزیر آذربایجانی قرار گرفته است.

آنار کریم اف از فعالیت رایزنی فرهنگی ایران در باکو اظهار خشنودی کرده، علاقه خود را مبنی بر تأسیس «مرکز فرهنگی جمهوری آذربایجان در ایران» ابراز داشته است.

آنچه که در این دیدارها مورد تأکید مقامات ایرانی قرار گرفته این است که رابطه ایران و آذربایجان فراتر از یک رابطه‌ همسایگی و همجواری است و دو کشور با هم خویشاوند و بسیار نزدیک‌اند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کشورمان در این رابطه گفته است "هر چیزی که مانع پیشرفت روابط باشد را کنار خواهیم زد" و وزیر فرهنگ آذربایجان نیز گفته است "ما نیز همانند همتای ایرانی معتقدیم که روابط دو کشور فراتر از دوستی و همسایگی است و‌ می‌تواند بیش از گذشته گسترش یابد."

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز با اشاره به اینکه مردم دو کشور به فرهنگ کشور مقابل احترام می‌گذارند و عمیقاً نسبت به یکدیگر علاقه‌مندند گفته است "این سطح از روابط فعلی، قابل قبول نیست و معتقدیم ارتقای سطح روابط فرهنگی به پایدار شدن سایر روابط کمک بسزایی می‌کند."

ایمانی‌پور افزوده است: ما می‌توانیم با همکاری مشترک، فصل جدیدی در تعاملات فرهنگی ایجاد کنیم و زمینه را برای حضور در جشنواره‌های فرهنگی به ویژه صنایع دستی، تئاتر و تولید فیلم و مستندسازی و هنرهای اسلامی چون خطاطی، تذهیب و خوشنویسی فراهم سازیم.

آنار کریم اف نیز از این زمینه استقبال کرده و گفته است: ما آماده همکاری در زمینه‌های مشترک فرهنگی، هنری، تئاتر و سینمایی با جمهوری اسلامی ایران هستیم.

انتهای پیام/