شهرخبر

تلاش ایرباس برای حل شکایت خطوط هوایی قطر ایرویز

تلاش ایرباس برای حل شکایت خطوط هوایی قطر ایرویز

مدیرعامل ایرباس اعلام کرد که این شرکت هواپیماسازی در حال تلاش است تا اختلاف حقوقی خود را با خطوط هوایی قطر بر سر ایمنی هواپیماهای مسافربری A۳۵۰ حل کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از الجزیره، گیوم فاوری، مدیرعامل ایرباس اعلام کرد که این شرکت هواپیماسازی در حال تلاش است تا اختلاف حقوقی خود را با خطوط هوایی قطر بر سر ایمنی هواپیماهای مسافربری A350 حل کند.

وی در حاشیه نشست روز یکشنبه شرکت‌های هواپیمایی در دوحه گفت: از این جهت که ما در حال برقراری ارتباط هستیم، پیشرفت‌هایی (در حل این اختلاف) حاصل شده است. ما با یکدیگر همکاری می‌کنیم.

مدیرعامل ایرباس افزود: به نظرم هر دو طرف دیدگاه مشترکی دارند مبنی بر این که راه‌حل بهتری برای برون رفت (از این مشکل) وجود دارد، اما تا زمانی که به توافقی (روی کاغذ) نرسید، توافقی وجود ندارد.

بر اساس این گزارش، هنوز هیچ اظهارنظری از سوی قطر ایرویز درباره این اظهارات صورت نگرفته است.

دو طرف بر سر قابلیت پرواز جدیدترین جت دوربرد اروپا اختلاف دارند. شکایت شرکت قطری از ایرباس پس از آن صورت گرفت که آسیب صورت گرفته در پوسته محافظ بیرونی هواپیماهای A350، شکاف‌های لایه حفاظت در برابر صاعقه را آشکار کرد و مقامات قطری را بر آن داشت تا بیش از 20 فروند از این مدل را زمین‌گیر کنند.

ایرباس که توسط تنظیم‌کننده‌های اروپایی پشتیبانی می‌شود، به نقص کیفی این جت‌ها در چندین شرکت هواپیمایی اذعان کرده است، اما به دلیل سیستم‌های پشتیبان، انکار می‌کند که این مشکلات می‌توانند به عنوان یک خطر ایمنی مطرح شوند.

قطر ایرویز، با پشتیبانی سازمان تنظیم کننده مقررات هواپیمایی ملی خود، که دستور خارج شدن این جت ها را از ناوگان هوایی قطر صادر کرده است، اصرار دارد که تا زمانی که ایرباس تجزیه و تحلیل عمیق‌تری ارائه ندهد، نمی توان تأثیر این مشکل بر ایمنی هواپیماها را به درستی متوجه شد.

در یک نبرد بی‌سابقه دادگاهی در لندن، قطر ایرویز به دنبال غرامت بیش از 1 میلیارد دلاری از ایرباس است که هر روز ارزش این غرامت 4 میلیون دلار افزایش می‌یابد.

فاوری گفت: ما در موقعیت دشواری قرار داریم، اما ما در ایرباس واقعاً مایلیم راهی برای خروج پیدا کنیم.

انتهای پیام/