هلی برن دروغ آمریکا درحومه حلب

شاهد یک فیلم آمریکایی طولانی در منطقه هستیم که لوکیشن و محل اجرای سناریو، حومه شمالی حلب ، جایی نزدیک شهر جرابلس است؛ این یک دروغ آمریکایی همیشگی و رایج و البته دقیق برای فریب رسانه ها و تجسمی عینی از جنگ دونکیشوت با آسیاب بادی منتها با استفاده از بالگرد و عناصر قسد است. این کشور سابقه ای طولانی در ایجاد هرج و مرج و تحمیل استراتژی های تخریبگر با استفاده از ابزارهایی جون جنگ و ویرانگری و دروغ دارد.

بخش جدیدی از دروغ آمریکا موسوم به "جنگ با تروریسم" این بار با همکاری قسد اجرا می شود. اعلام شده است که چتربازان آمریکایی در یکی از روستاهای جرابلس سوریه در منطقه مرزی با ترکیه فرود آمده و در روستای حیمره در حومه جرابلس، یکی از رهبران مهم تروریست ها را دستگیر کرده اند. یکی از مقامات ائتلاف بعدا گفت که اسم این رهبر بازداشت شده، هانی احمد الکردی است که به "والی رقه" معروف شده است.

رسانه ها اگر این خبر را مورد توجه قرار داده اند صرفا برای کنکاش و تحلیل نادرستی آن مخصوصا در جوی آکنده از دروغ آمریکایی بوده است تا بدانند که این خبر تا چه حد بزرگنمایی شده است. عکس العمل های مختلف و ضد و نقیضی در قبال این فیلم هالیودی آمریکا صورت گرفته و گمانه زنی و اظهار نظرهای مختلف درباره ابعاد گوناگون و پشت پرده های این خبر بالا گرفته است و به نظر می رسد که انتخاب زمان انتشار این اخبار هم به طور حساب شده انجام شده است. حتی چه بسا مهمترین عنصر در خبر فرود چترباز آمریکایی در منطقه مذکور، فرار از چارچوب حوادث جاری در منطقه بوده باشد.

باید بپذیریم که این عملیات نیروهای آمریکایی بدون حساب و کتاب نیست. در نگاهی تحلیلی به این عملیات در می یابیم که این اقدام در واقع بازی در وقت تلف شده است؛ اطلاعاتی که به دست ما رسیده است نشان می دهد این حوادث، بخشی از بازی قسد و نیروهای آمریکایی ست به طوری که قسد یک غیر نظامی را در منطقه تحت سلطه خود دستگیر می کند و سپس با گرفتن وثیقه او را آزاد کرده و از آن پس، او را تحت فشار قرار می دهد و با تهدیدهای مکرر او را وادار به فرار به مناطق تحت اشغال گروه های مسلح وابسته به ترکیه یا جبهه النصره می کند آنگاه اسم و اطلاعات او را به عنوان سرکرده تروریست ها یا حامی مالی آنها یا هر اتهام دیگری از این دست، در اختیار نیروهای آمریکایی قرار می دهد و برای دستگیر کردن او اقدام به اجرای عملیات نظامی و امنیتی علیه این شخص می کنند.

به گفته منابع آگاه این به اصطلاح سرکرده داعشی که در عملیات فرود چتربازان آمریکایی دستگیر شده است، قبلا هم توسط ائتلاف بین المللی و سپس قسد دستگیر شده بود اما بعدها آزاد شد و همراه با خانواده اش به مناطق تحت اشغال گروه های مسلح وابسته به ترکیه مهاجرت کرد.

او با اسم واقعی و بدون هیچ پوشش و پنهان کاری در آن منطقه زندگی می کرد. به عبارت دیگر این شخص که از سرکرده های "داعش" معرفی شده است، هیچ ارتباطی با این گروه تروریستی نداشته است. بلکه پدرش یکی از عناصر تروریستی در رقه بوده است و در حمله هوایی آمریکایی ها به رقه کشته شد. حال اگر این شخص تروریست بوده است چرا از زندان ائتلاف یا قسد آزاد شد.

هلی برن دروغ آمریکا درحومه حلب

اما شواهد دیگر حکایت از زد و بند با ترکیه دارد به این ترتیب که برای اجرای عملیات فرود چترباز، با گروهی موسوم به "جبهه شامی" هماهنگ شده است و همین امر بیانگر یکی از علل درگیری های جاری در این مقطع زمانی با گروه موسوم به "جبهه شامی" در حومه شمالی حلب و تلاش برای برچیدن بساط این گروه به دلیل افشای هماهنگی آمریکا و قسد با ترکیه از طریق این گروه است.

در این بین کاملا روشن است که چرا آمریکا با این حجم از تبلیغات و هیجان درباره عملیات فرود چترباز صحبت می کند؛ این حرکت نیز بخشی از تبلیغات آمریکا برای اشغال بخش هایی از سوریه و توجیه ادامه حضور خود در این منطقه و طولانی تر کردن زمان جنگ به بهانه مبارزه با تروریسم است.

واشنگتن این نقش را به "داعش" یا "جبهه النصره" سپرده است تا با حمله امنیتی و نظامی و اقتصادی به دولت سوریه، بهانه لازم را برای ادامه حضور خود در این منطقه فراهم کند.

آمریکا که مدعی مبارزه با تروریسم است هیچ گونه مداخله ای در مقابله با تروریسم سازمان یافته که با اسامی و عناوین مختلف در شمال سوریه فعالیت می کند، ندارد. حتی به کشورهای وابسته به خود دستور داده است تا به هر نحو این گروه ها را تقویت کرده و از آنها حمایت مالی و تسلیحاتی کنند؛ در واقع آنچه که در منطقه رخ می دهد صرفا یک نمایش هزل است با کارگردانی ضعیف و غیر حرفه ای؛ آمریکا تلاش می کند با استفاده از ناآرامی های جاری در شمال سوریه و دستاویز قرار دادن تهدیدات اردوغان به شروع جنگ جدید، حضور خود را در منطقه تثبیت کند.