شهرخبر

ناگفته‌های صریح همتی یک سال پس از انتخابات 1400

آخرین خبر/ رئیس سابق بانک مرکزی و کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری 1400 در گفتگویی با عنوان «اگر من رئیس جمهور بودم» اظهاراتی صریح را مطرح کرد و نوشت: من در تلاشم وظیفه‌ام در برابر آن دوونیم‌میلیون نفری که به من رأی داده‌اند، ایفا کنم و با توییت‌ها و موضع‌گیری‌هایم ضمن روشنگری و نقد، توضیح دهم که اگر من مسئولیت داشتم، چه می‌کردم و به‌نوعی، تریبون رای‌دهندگان به خودم هم هستم.

ناگفته‌های صریح همتی یک سال پس از انتخابات 1400
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

بخش‌هایی از اظهارات عبدالناصرهمتی به شرح زیر است:

* من در انتخابات بر اصلاح حکمرانی اقتصادی و رفع تحریم‌ها تاکید کردم؛ اگر این دو سیاست را باهم پیش می‌بردند، وضعیت کشور متفاوت از امروز بود.

* آقای رئیسی و مقامات دولت بارها و بارها گفته‌اند که سفره مردم را به تحریم‌ها گره نزده‌اند؛ وقتی تحریم‌ها نمی‌گذارد درآمد ارزی صادراتی داشته باشید و واردات با قیمت مناسب انجام بگیرد، خودبه‌خود تحریم به سفره مردم وصل می‌شود.

* اگر می‌خواهند به دنیا سیگنال بدهند که باوجود تحریم‌ها محکم ایستاده‌اند، حذف ارز 4200 تومانی دراین مقطع که سیگنال معکوس بود! آنچه رخ داد و اعتراضات اجتماعی که صورت گرفت ، سیگنال بسیار بدی بود که به نقطه‌ضعف مذاکره‌کنندگان تبدیل شد.

* اگر مبادلات آزاد خارجی و امکان کسب درآمد ارزی را اصلاح نکنیم، هرکس در سمت رئیس جمهور قرار گیرد، مشکلات ادامه می‌یابد. البته، این به معنی تفاوت نداشتن دولت‌ها نیست.

* در مناظره‌های انتخاباتی، آقای رئیسی گفت که من همه اقتصاددانان را به خط می‌کنم و نظراتشان را می‌گیرم و اجرایی می‌کنم. من همان‌

جا پاسخ دادم که حتی اگر چنین کنید، برای جمع بندی بینش اقتصادی لازم دارید

* همه‌کسانی که در جریان اصولگرا نبودند و می‌خواستند در انتخابات رأی بدهند، به من رأی دادند و یا رای سفید دادند بقیه اصلا پای صندوق نیامدند.

* 15میلیون نفر کمتر از سال1396 درانتخابات 1400رأی دادند. بنابراین، اگر چهره‌های شناخته‌شده‌تر هم تایید می‌شدند، همین حدود رای می‌آوردند.

* من معتقدم اگر در گفت‌وگوها، مکاتبات و جلسات با رهبری و مسئولان عالی نظام درست مسایل تبیین شود و واقعیت‌ها و پیامدها با نگاه کارشناسی گفته شود، همراهی خواهند کرد. درباره برجام هم، وضعیت همین است.

* چگونه است در دولت هاشمی این سیاست‌ها را تعدیل ساختاری و دستور صندوق بین‌المللی پول می‌دانستند و حالا که خودشان اجرا می‌کنند، اسمش را گذاشته‌اند جراحی اقتصادی؟

* اینکه دولت انتظار داردهمه افزایش 57درصدی حقوق کارگران را از جیب کارفرما تامین کند، در این شرایط اقتصادی منطقی نیست، خود دولت هم باید نقشی داشته باشد.

* من در تلاشم وظیفه‌ام در برابر آن دوونیم‌میلیون نفری که به من رأی داده‌اند، ایفا کنم و با توییت‌ها و موضع‌گیری‌هایم ضمن روشنگری و نقد،توضیح دهم که اگر من مسئولیت داشتم، چه می‌کردم و به‌نوعی، تریبون رای‌دهندگان به خودم هم هستم.

* عده‌ای می‌گویند فلانی از الان برای انتخابات بعدی فعال شده، درحالیکه من اصلا به این موضوع فکر نکرده‌ام.

* من نمی‌دانم علت ردصلاحیت افراد شناخته‌شده مخصوصا آقایان لاریجانی و جهانگیری چه بود و هیچ‌کس هم به‌طور دقیق این موضوع راتوضیح نداد . البته، بر این باورم که تائید صلاحیت این افراد هم نمی‌توانست تأثیر چندانی در نتیجه انتخابات داشته باشد.

* همانطور که حرکت یک‌بعدی به سمت غرب اشتباه است، حرکت یک‌بعدی به سمت شرق هم اشکال دارد.

* این که روسیه نفت را ارزان می فروشد که درآمدش افت نکند در راستای منافع ملی اش است.

* کشورها براساس منافع خود عمل می کنند نه رفاقت با دیگران .ماهم تصمیماتمان باید براساس منافع ملی خودمان باشد